Gudručio vaistinė

Vienintelė apsauga nuo erkių platinamų ligų – skiepai

Iš žiemos miego jau pabudo erkės. Daugelis jų yra pavojingos, nes platina infekcines ligas. Viena jų – erkinis encefalitas. Tai sunkus virusinis galvos arba nugaros smegenų bei dangalų uždegimas.

Ši liga sunkiai gydoma, pavojinga savo komplikacijomis: gali sutrikti atmintis, klausa, koordinacija, kūną gali apimti paralyžius. Kuo vyresnis žmogus, tuo sunkiau pasireiškia ši liga.

Tik trečdalis susirgusių žmonių visiškai pasveiksta nuo erkinio encefalito, kiti  gydosi 1-3 metus, treti kenčia ligos pasekmes visą gyvenimą.

Įsisiurbus erkei ir užsikrėtus erkiniu encefalitu simptomai pasireiškia per 2-3 savaites. Žmogus karščiuoja, skauda galvą, maudžia kūną.  Iš pradžių tai panašu į gripą, kuris trunka apie savaitę laiko. Po to daugelis infekuotųjų pasijunta geriau, bet nepasveiksta. Po 2-7 dienų vėl pasijaučia prastai. Simptomai paūmėja: pakyla temperatūra, skauda galvą, pykina ir vemiama, gali sutrikti sąmonė ir koordinacija.

Vaistų nuo erkinio encefalito nėra. Vienintelė apsauga nuo ligos galima dar nesusirgus. Tai skiepai. Vakcinoje esantys antigenai žmogaus organizme stimuliuoja apsauginių antikūnų gamybą.

Kauno Dainavos poliklinikos vaikų ligų gydytoja Aldona Tamulevičienė rekomenduoja pirmą kartą skiepytis žiemą arba ankstyvą pavasarį, kad susiformuotų imunitetas iki erkių prabudimo. Antrą kartą reikia skiepytis praėjus vienam mėnesiui po pirmosios injekcijos, trečią kartą – praėjus 9-12 mėnesių po antrojo skiepo. Palaikomasis skiepas daromas po trejų metų, vėliau kas penkerius metus. Vyresniems nei 60 metų asmenims rekomenduojama skiepytis kas treji metai. Vaikus galima skiepyti nuo vienerių metų amžiaus.

Itin svarbu pasiskiepyti didesnei rizikai užsikrėsti priklausantiems asmenims, kurie daugiau laiko praleidžiam gamtoje, miške. Vis dažniau erkių randama miesto parkuose ir soduose, dėl to saugotis reikia visiems.

Einant į mišką ar iškylaujant gamtoje patartina naudoti erkes atbaidančius purškalus, rengtis šviesiais, bet nemargais drabužiais ilgomis rankovėmis su užsegamais ar užrišamais rankogaliais, apykakle, kelnių klešnėmis. Ieškodama kur įsisiurbti erkė kartais užtrunka apie valandą laiko, todėl grįžus namo reikia atidžiai apžiūrėti savo kūną, nusiprausti po dušu, drabužius palikti negyvenamoje patalpoje ar saulėkaitoje, gerai išsišukuoti plaukus.

Radus įsisiurbusią  erkę būtina ją kuo greičiau ištraukti. Jokiu būdu negalima jos sukioti, deginti, tepti žibalu, aliejumi ar kitais skysčiais, nes tai gali pastūmėti ją lįsti giliau. Bet kokie išoriniai dirgikliai padidina tikimybę užsikrėsti nuo įsisiurbusios erkės, jeigu ši yra infekuota. Erkės galvutę reikia tvirtai suimti pincetu ar pirštais kuo arčiau odos ir tvirtu judesiu ją ištraukti. Negalima traukti už erkės kūnelio, kadangi erkės galvutė gali nutrūkti ir likti. Ištraukus erkę įsisiurbimo vietą reikia patepti jodu arba nuplauti su vandeniu ir muilu.

Jeigu nepavyko ištraukti visos erkės, būtina kreiptis pas gydytoją.

Healthy Feed

TAIP PAT SKAITYKITE