Nobel biocare

Reumatinės ligos – mūsų laikmečio rykštė

Apie šias ligas kalbamės su gydytoja reumatologe Rūta Laučiuvienė, kuri sutiko nuo šiol reguliariai atvykti į mūsų kliniką ir padėti diagnozuoti ir gydyti šias ligas.

– Kaip plačiai reumatinės ligos išplitusios Lietuvoje?

– Dažniausia iš jų – reumatoidinis artritas (RA). Kasmet mūsų šalyje užregistruojame apie 1200 naujų RA atvejų. Moterys šia liga serga 2 – 3 kartus dažniau negu vyrai. RA gali susirgti bet kokio amžiaus žmonės, tačiau ypač dažnai ši liga prasideda penktajame – šeštajame gyvenimo dešimtmetyje.

-Kokie charakteringiausi pradiniai šios ligos simptomai?

– RA pradžia gali būti ketveriopa:

1. Lėtinė pradžia. Sąnarių uždegimas prasideda palaipsniui, nuo oligoartrito (1-3 sąnarių uždegimo). Sąnarių skausmas ir tinimas palaipsniui intensyvėja, apima vis daugiau sąnarių. Liga plinta lėtai, bet atkakliai, be „šviesių periodų”.

2. Intermisinė ligos pradžia. Ryškios klinikos periodus keičia „šviesūs periodai”, tačiau šie palaipsniui trumpėja ir retėja. Liga darosi persistentinė, nuolat progresuojanti.

3. Ūminė ligos pradžia. Per kelias savaites išplinta ryškus eksudacinis daugelio sąnarių uždegimas su visais būdingais RA klinikiniais požymiais.

4. RA gali prasidėti ir palindrominio reumato sindromu. Jis nusakomas taip: tai ūmiai prasidedantis vieno ar kelių sąnarių skausmas ir tinimas, kuris trunka nuo kelių valandų iki kelių dienų, o paskui visiškai praeina be jokių liekamųjų reiškinių. Tokios staigios artrito atakos gali kartotis vieną arba keletą kartų per savaitę, arba per mėnesį. Maždaug 30 proc. palindrominio reumato galų gale, virsta tipišku RA.

– Kokie yra pagrindiniai RA diagnostikos kriterijai?

– Pagrindiniai yra šie:

1. Rytinis sąnarių stingimas, trunkantis ne trumpiau negu 1 val.

2. Artritas bent trijose sąnarių grupėse, pasireiškiantis sąnario audinių tinimu arba eksudacija į sąnario ertmę.

3. Sąnarių tinimo simetriškumas.

4. Plaštakų sąnarių tinimas.

5. Poodiniai mazgeliai.

6. Rentgenologiniai pokyčiai, būdingi RA (cistiniai pokyčiai, erozijos, kaulų porozė).

  1. Reumatoidinio faktoriaus radimas.

Diagnozę galima nustatyti jei randami bent keturi iš septynių ankščiau minėtų kriterijų. Neretai ankstyvos stadijos RA diagnozuoti yra sunku. Gana sudėtinga šią ligą ir gydyti. Būtent tuo tikslu ir ruošiami gydytojai specialistai (reumatologai).

– Kodėl reumatinės ligos taip sunkiai gydomos?

– Tai lemia visa eilė faktorių: paciento gyvenimo būdas ir požiūris į ligą, gretutinės ligos, RA formos bei ligos ypatumai, gydančio gydytojo kvalifikacija. Apie 50 proc. darbingo amžiaus žmonių po 10 metų ligos netenka darbo. To priežastys didelis ligos aktyvumas, uždelsta diagnozė, liga nustatyta vėlesniame amžiuje. Anksti diagnozavus ir laiku pradėjus efektyvų gydymą, dažnai pasiekiama ligos remisija. Tačiau dėl nelaiku pradėto gydymo (vėlyvas paciento apsilankymas pas reumatologą), progresuojančios eigos ir ligos aktyvumo, vaistų pašalinių reiškinių prognozė gali baigtis nepalankiai. Gyvenimo trukmės mažėjimas sergant RA yra susijęs su dažnesniais piktybiniais navikais, lėtinėmis širdies ir kraujagyslių ligomis, inkstų ligomis, bakterinėmis infekcijomis. Tai gali būti ir tiesioginė mirties priežastis.

Autorius: Vitalė Bružienė, gydytoja

Healthy Feed

TAIP PAT SKAITYKITE