Sebamed

Nebūkite abejingi – kosulį būtina gydyti

Medikai perspėja: nederamai gydomas kosulys gali sukelti ne tik laikiną diskomfortą, bet ir rimtas sveikatos komplikacijas, todėl į jo gydymą reikia žiūrėti atsakingai.

Anot sveikatos specialistų, itin dažnai kosulys pasireiškia vaikams, kurių imunitetas yra silpnesnis negu suaugusiųjų.

„Tėvų nusiskundimuose dėl vaiko sveikatos pagal dažnį kosulys užima antrą vietą po karščiavimo”, – svetainei Bjauruskosulys.lt sakė profesorius Algimantas Raugalė, Vilniaus miesto universitetinės ligoninės Vaikų ligų klinikos vadovas.

Ūminis kosulys gali neigiamai atsiliepti paciento gyvenimo kokybei. Užklupus kosuliui, žmogus stengiasi kuo mažiau bendrauti su aplinkiniais, vengia susibūrimų, kadangi nemaloniai jaučiasi užėjus kosulio priepuoliui. Pasak A. Raugalės, kosulys taip pat gali sukelti krūtinės ar galvos skausmą, balso užkimimą, net depresiją, vėmimą ir šlapimo nelaikymą. Kosuliui užėjus naktį, ligonis neišsimiega pats, neleidžia miegoti  šeimos nariams, ryte jaučiasi pavargęs ir mieguistas.

Kosulys – tai apsauginė organizmo reakcija, siekiant pašalinti iš kvėpavimo takų skreplius, dūmus, dulkes, svetimkūnius. Jis skirstomas į sausą ir drėgną. Sausas kosulys būna tuo metu, kai neatkosima skreplių. Drėgnam kosuliui būdingas didesnio ar mažesnio klampumo skreplių atkosėjimas.

Kosulys taip pat skirstomas į produktyvų ir neproduktyvų. Kosulys yra produktyvus, jeigu jis naudingas, pašalina skreplius. Produktyvaus drėgno kosulio slopinti nereikia, nebent jis pavojingas ligoniui. Neproduktyvus sausas draskantis kosulys yra nenaudingas, neretai žalingas ligoniui, todėl jį reikia slopinti. Bet jei neproduktyvų kosulį sukelia tirštas, sunkiai atkosimas sekretas, jį reikia pabandyti paversti produktyviu kosuliu.

Pasak A. Raugalės, pigiausias ir efektyvus būdas atsikosėjimui pagerinti – paprastas vanduo. Juo medikai siūlo drėkinti ligonio kvėpavimo takus tiek iš išorės (inhaliacijomis, oro drėkinimas), tiek iš vidaus (dažnai ligoniui siūlant gerti mėlynių, aviečių arbatos).

„Ne veltui peršalusiam ligoniui padeda pakankamai karštas vištienos sultinys, vartojamas kelis kartus per dieną – jame, be skysčio, yra nemažas natrio chlorido kiekis. Ši priemonė išties efektyvi peršalus, karščiuojant ir kosint”, – teigė A. Raugalė.

Svetainei Manosveikata.lt  A. Raugalė sakė, jog užklupus sudėtingesniam kosuliui, reikėtų gydytis kompleksiniais vaistais, savo sudėtyje turinčiais atsikosėjimą lengvinančios medžiagos – gvajfenezino. Žmogaus organizme gvajfenezinas pradeda veikti vos per 15 minučių.

Avevita klinika

TAIP PAT SKAITYKITE