Sveikatos specialistai vieningai sutaria, kad pakankamai ilgas ir ramus nakties miegas yra kritiškai svarbus palaikant žmogaus sveikatą, gerą savijautą bei bendrą gyvenimo kokybę. Tuo pačiu pastebima tendencija, kad vis daugiau žmonių miega per trumpai ir skundžiasi prastėjančia miego kokybe. Tikriausiai ne vienam yra kilę klausimų, ką galima padaryti, kad atsigulus į lovą greičiau aplankytų sapnai ir netektų skaičiuoti avių arba nebaigtų darbų. Gali būti, kad pakaks nedidelio pokyčio dienos rutinoje, vakaro ritualų korekcijos ir, žinoma, kokybiškų patalų.
Miegui skirtas laikas – puiki investicija į savo sveikatą
Kiekvienas žmogus yra individualus ir jo miego poreikiai gali šiek tiek skirtis, vis tik, medikai sutaria, kad suaugusiam žmogui reikalingas maždaug 7-8 valandų trukmės nakties miegas. Mokslininkų eksperimentai atskleidė, kad išmiegant trumpiau nei 7 valandas suprastėja psichologinė būsena bei kognityviniai gebėjimai. Tai reiškia, kad gerai išsimiegoję žmonės ne tik geriau jaučiasi, bet ir kur kas greičiau ir tiksliau atlieka skirtingas užduotis. Akivaizdu, kad verčiau nepiktnaudžiauti miego sąskaita nei dirbant, nei pramogaujant, mat pakankamai neišsimiegojus nukentės bet kurios kitos veiklos kokybė.
Svarbu ne tik kiek miegoti, bet ir kur ilsėtis
Subalansuotame dienos režime net trečdalis paros laiko turėtų tekti nakties poilsiui. Tai galėtų būti svarus argumentas skirti pakankamai dėmesio miegamojo aplinkai, patogiai lovai ir komfortą užtikrinantiems patalams. Nevalia ignoruoti ir fakto, kad tinkamo kietumo čiužinys, ergonomiška pagalvė ir antklodė tiesiogiai veikia miego kokybę. Tai reiškia, kad galite net neabejoti – tikrai verta skirti pakankamai dėmesio susikurti tokią poilsio aplinką, kurioje jaučiatės jaukiai, saugiai ir patogiai. Nėra universalių rekomendacijų, kokio kietumo čiužinį rinktis, kokios formos pagalvė patogiausia arba kokio storio antklodė šilčiausia. Tai labai asmeniški sprendimai, kuriuos priimant visų svarbiausia įsiklausyti į savo individualius poreikius. Lengviau išsirinkti tinkamus patalus bus pasikliovus patikimo prekės ženklo oficialiame tinklapyje pateiktais produktų aprašymais.
Miego higienos taisyklės gali tapti širdžiai mielais įpročiais
Miego kokybę lemia daugelis aplinkybių, kurias ne visada pavyksta laiku pastebėti. Net susikūrus karališko patogumo miegamojo erdvę, sapnai neskubės aplankyti, jei organizmą veiks vėlai vakare gauta kofeino dozė, mėlyna šviesa ar kiti nepalankūs veiksniai. Pavyzdžiui, miegamojo išvėdinimas prieš miegą taip pat turėtų tapti tokia pat neatsikiriama vakaro rutinos dalimi kaip ir dantų valymas. Gaivus oras leis greičiau atsipalaiduoti ir giliau įmigti. Taip pat verta išsiugdyti įprotį vakare vengti bet kokių kofeino turinčių gėrimų – kavos, juodos bei žalios arbatos, energinių ir kai kurių gaiviųjų gėrimų.
Tikrai ne sykį teko girdėti patarimą prieš miegą vengti ekranų, kurių skleidžiama melsva šviesa gali sutrikdyti miegą reguliuojančių hormonų išsiskyrimą. Paisyti šios taisyklės bus ženkliai paprasčiau sugalvojus širdžiai mielus vakaro ritualus, kurie pakeistų serialą ar socialinių tinklų peržiūras. Tai gali būti knygos skaitymas, muzikos klausymas arba pasilepinimas vonioje – tinka viskas kas atpalaiduoja ir nuteikia ramiam poilsiui.