Jūros dumblių išskiriamos cheminės medžiagos padės apsaugoti pacientus nuo žaizdų uždegimo, ypač kovojant su bakterijomis, kurios neleidžia užgyti žaizdoms, susidarančioms dirbtinių sąnarių ar kitų implantų įsodinimo operacijų metu.
Tos cheminės medžiagos, vadinamos furanonais, pačios nežudo bakterijų, tačiau leidžia išvengti žaizdų užkrėtimo ir tada daugeliu atvejų nebereikia kartoti operacijos.
“Problemą sukelia ant odos esančios paprastai nekenksmingos bakterijos, kurios prilimpa prie implantų ir kurių ten prisidaugina ištisos kolonijos bei sudaro vadinamąją bioplėvelę.
Ši būna nejautri ir žmogaus imuninės sistemos, ir antibiotikų poveikiui”, – rašoma žurnale “New Scientist”.
Australijos akių ligų gydymo centre pastebėta, kad tie dumblių furanonai net 90 procentų sumažina bakterijų Staphilococcus epidermidis plėveles.
Panašių rezultatų gauta ir atliekant bandymus su avimis. Joms įvedamas kateteris, ant kurio paprastai limpa bakterijos. Paveikus furanonais, tos bakterijų sankaupos išnyksta.
Žurnale pabrėžiama, kad furanonai nežudo bakterijų, bet neleidžia susidaryti jų plėvelei. Spėjama, kad šios cheminės medžiagos paveikia bakterijų genus, atsakingus už bakterijų lipnumą.
Dabar per artimiausius penkerius metus ketinama atlikti bandymus su žmogui įsodinamais implantais.