Nobel biocare

Į soliariumą – purvinomis kojomis

Soliariumų mėgėjams nuo šiol niekas negalės papriekaištauti, jei į dirbtinės saulės vonią ners pajuodusiomis nuo purvo kojomis ar prakaitu varvančiomis pažastimis.

Besivaikantys įdegio taip pat nebeturės ko kaltinti, jei po saulės procedūrų pasireikš alergija ar per stipriai įdegs. Nuo tokios atsakomybės verslininkus išvadavo naujos higienos normos, skelbiančios, kad soliariumuose nebeprivalomas dušas.

Iki šiol neįrengtą vietą klientui nusimaudyti vertinę kaip vieną didžiausių higienos pažeidimų, medikai prasitaria nesuprantantys tokio nuolaidžiavimo soliariumų savininkams. Šie atsikerta, kad jų įrengti dušai ir taip tebuvo tarsi dekoracijos – niekas ir niekada į juos nėra užsukę.

Maža to, soliariumų šeimininkai nebeprivalės matuoti įrangos galingumo. Iš jų nebereikalaujama turėti atskiros patalpos valymo inventoriui, valikliams, dezinfekuojamosioms priemonėms laikyti.

Higienistai apstulbinti

Panevėžio visuomenės sveikatos centro Saugos kontrolės skyriaus vedėją Vidą Vyčienę naujosios higienos normos verčia gūžčioti pečiais.

„Nors verslininkams reikia sudaryti geresnes sąlygas dirbti, bet neteisinga manyti, kad kontroliuojančios institucijos tik trukdo. Mūsų misija – užtikrinti vartotojams sveikatos saugą. Einant degintis oda privalo būti švari. Nenusiprausus ir pasideginus gali kilti įvairiausių alergijų. O dabar, kai dušai nebeprivalomi, soliariumuose sąlygų nusimaudyti gali visai nebelikti. Man tokia situacija keistai atrodo”, – teigė V.Vyčienė.

Medikė pripažįsta ne kartą girdėjusi verslininkus įrodinėjant, kad privalomi dušai soliariumuose – tik higienistų prasimanymas. Esą lietuviai – tokia švari tauta, kad, namuose nusimaudę, kol pasiekia soliariumą nespėja nė suprakaituoti.

Vienas Panevėžio verslininkas dušą išmontavo vos tik įrengęs – vieta nusiprausti soliariume jam buvo reikalinga tol, kol gavo higienos pasą. Vėliau dušo vietoje atsirado dar vienas soliariumas. Dirbtinį įdegį siūlančio salono šeimininkas verčiau mokėjo simbolines vos 200 Lt tesiekiančias baudas, nei rūpinosi klientų švara.

„Turbūt buvo daromas nerealus verslininkų spaudimas ir Sveikatos apsaugos ministerija nusileido”, – spėja V.Vyčienė.

Dirbtinės saulės spinduliais nesiprausę mėgaujasi ne tik lietuviai. Mat dušus soliariumuose išnaikinsianti naujoji higienos norma atitinka visus Europos Sąjungos keliamus reikalavimus.

Nuo nešvaros žiaukčioja

Soliariumų savininkų tikinimu, dušai niekada ir nebuvo reikalingi. Tačiau pripažįsta, kad vis dėlto lietuviai nėra įgudę švarintis. Soliariumus valančios darbuotojos pripažįsta kartais nesusilaikančios nežiaukčiojusios.

„Kartais tokie juoduliai soliariume paliekami, kad net nemalonu valyti. Bet abejoju, ar atsirastų norinčiųjų pasinaudoti dušu netgi jei pasiūlytume. Be to, taip žmogų ir įžeisti galima”, – svarsto grožio salono „Marija” darbuotoja Kristina Railienė.

Pasak jos, per trejus metus, kiek veikia soliariumas, į dušą nėra užsukęs nė vienas klientas. Jos nuomone, degintis atėjusiems lankytojams praustis tiesiog nepatogu.

„Maudynėms reikia pasiruošti – atsinešti rankšluostį, higienos priemonių. O į soliariumą norima ateiti tuščiomis rankomis. Aš ir pati į dušą soliariume galbūt neičiau, nes užima laiko”, – pažymėjo K.Railienė.

Grožio salono darbuotoja tvirtina dar negirdėjusi, kad jų klientams būtų pasireiškusi alergija ar kiltų kitų sveikatos problemų. Jos tvirtinimu, netgi kartkartėmis pasigirstančios kalbos apie galimai žalingą dirbtinio įdegio poveikį odai lankytojų neišgąsdina. Darbuotojos kartais labiau nerimauja dėl besideginančiųjų sveikatos nei jie patys.

„Nepasakyčiau, kad sunkmetis būtų sumažinęs klientų. Krūties vėžiu sergančią moterį pačios atkalbinėjome nuo soliariumo, bet ji deginosi sirgdama, tą darė ir pastojusi. Atseit gydytojas taip patarė. Mes išsigandusios būdavom, kai ji net 15 minučių soliariume praleisdavo. Visada kartojam, kad nereikia peržengti ribos. Alkoholis irgi kepenis ardo, bet nedidelis jo kiekis niekam nepakenkė. Taip ir soliariumai. Kasdien degintis negerai, reikia nors 48 valandų pertraukos”, – įsitikinusi K.Railienė.

Reikalauja atlyginti nuostolius

Soliariumų tinklo „Tropikų saulė” direktorius Haroldas Puikis tvirtina dušus įrengęs tik todėl, kad to reikalavo Visuomenės sveikatos centro higienistai. Tačiau naudos,  kaip tikino verslininkas, iš to neturėjo nei jis, nei klientai.

„Per penkerius metus nė viename iš trijų mūsų salonų į dušą nė karto nenuėjo nė vienas soliariumų klientas. Tik krūvą pinigų išleidome. Kas buvo sugalvojęs tokią nesąmonę dabar turėtų verslininkams nuostolius atlyginti”, – mano H.Puikis.

Direktorius pamena kadaise gavęs baudą už tai, kad higienos priemones laikė neatskirtoje patalpoje. Nuo šiol tikrintojams teks užsimerkti, jei už akių užklius išrikiuoti valikliai.

Soliariumų savininkams koją kišo ne tik iki šiol neva per griežti higienos reikalavimai. Pasak H.Puikio, per pastaruosius metus bene keturis penkis kartus klientų sumažėjo ne tik dėl ekonominio sunkmečio.

„Dalis nubyrėjo, nes taupo, o kiti išsigando išpūsto skandalo, neva soliariumų įdegis sukelia vėžį”, – piktinosi direktorius.

Abejoja švara

Dovilė, draudimo konsultantė

Į soliariumą nevaikštau. Esu įsitikinusi, kad nors ir kaip griežtai jie būtų kontroliuojami, vis tiek dirbtinis įdegis kenkia sveikatai, be to, turiu dar ir randų. Soliariume esu buvusi kartą prieš kokius penkerius metus ir nesusižavėjau. Nors matau soliariumus valančias darbuotojas, bet man vis tiek nebūtų malonu į juos lipti. Abejoju, ar ten labai švaru.

 

Apie dušą nutylėjo

Ernesta, jauna mama

Esu girdėjusi, kad deginimasis soliariume gali sukelti odos vėžį. Geriau nerizikuoti. Įdegti užtenka ir natūralios saulės, lietuviškos vasaros. Idėja degintis žiemą manęs nežavi. Prieš kelerius metus deginausi vieną sezoną, bet net nežinojau, kad soliariume buvo įrengtas ir dušas. Darbuotojai apie tai nė karto nebuvo užsiminę. Soliariume palįsti po dušu būtų labai patogu. Grįžę iš paplūdimio juk irgi puolame praustis.

 

Užsukti nebenorės

Brigita, studentė

Kažkada lankiausi soliariume, padarė gerą įspūdį, bet nežinau, ar dar kada norėsiu užsukti. Girdėjau, kad šitaip deginantis oda greičiau sensta. O dušas soliariume būtinai reikalingas. Suprakaitavus rengtis drabužiais nemalonu. Bet aš pirmą kartą girdžiu, kad soliariumuose yra ir dušai. Niekas man to nėra sakęs. Jei darbuotojos būtų nors užsiminusios, žinoma, būčiau pasinaudojusi.

 

Dušai būtini

Vidas Brazaitis, infekcinių ligų skyriaus dermatologas

Deginantis ant kūno odos neturi būti riebalų, todėl prieš einant į soliariumą praustis būtina. Sudėtinga suprasti, kodėl neliko reikalavimo soliariumuose įrengti dušo. Jei higienos normas koreguoja ne medikai, o ekonomistai, tada gal ir nieko keisto, kad reikalavimai sušvelninti.

Kaip ir natūrali saulė ar kitas ultravioletinių spindulių šaltinis, soliariumai gali kelti pavojų sveikatai. O jei dar netikrinamas šviesos šaltinis skleidžia didesnį spindulių srautą, kyla perdozavimo pavojus. Oda „atsimena” ultravioletinių spindulių poveikį – bėgant laikui atsiranda degeneraciniai požymiai: senėjimas, pigmentacijos sutrikimai.

Siekia uždrausti soliariumus

Kai Lietuva švelnina higienos reikalavimus soliariumams, Didžiojoje Britanijoje sveikatos šalininkai siekia, kad jie būtų uždrausti.

Kasmetėje verslo sąjungos konferencijoje Mančesteryje Rentgenologų asociacija pristatė pranešimą, kuriame kreipiamasi į Vyriausybę, kad būtų uždraustas soliariumų, netgi esančių namuose, naudojimas.

Tokią poziciją medikai grindžia Didžioje Britanijoje augančiu susirgimų odos vėžiu skaičiumi.

Teigiama, kad soliariumų vonios odos vėžio riziką padidina net iki 75 proc.

Balandį britai patvirtino įstatymą, draudžiantį soliariumais naudotis nepilnamečiams.

Avevita klinika

TAIP PAT SKAITYKITE