Mollers

Dirgli šlapimo pūslė

Dirglios (hiperaktyvios) šlapimo pūslės nevalingi  susitraukimai sukelia šlapimo nelaikymą, atsiranda staigus, nenumaldomas noras šlapintis  su faktiniu šlapimo nutekėjimu  ar be jo, esant ir nedideliam šlapimo kiekiui šlapimo pūslėje. Taip pat gali pasireikšti  dažnas šlapinimasis. Šlapimo nelaikymas su dirglia šlapimo pūsle yra būdingas daugiau moterims nei vyrams. Dirgli šlapimo pūslė yra  ne vienintelė priežastis šiems simptomams atsirasti, tai gali būti ir dėl šlapimo takų infekcijos, diabeto, dėl šlapimą varančių  vaistų (diuaretikų)  vartojimo, dėl  prostatos ligų, šlapimo pūslės uždegimo ar naviko, dėl  diabetinės neuropatijos, išsėtinės sklerozės arba dėl  intersticinio cistito.
Kitas šlapimo nelaikymo tipas yra vadinamas įtampos šlapimo inkterio), dėl dubens dugno raumenų ir kitų dubens struktūrų susilpnėnelaikymu, kuris atsiranda dėl  silpno šlapimo pūslės rauko  (sfjimo, skirtų sulaikyti šlapimo nutekėjimą iš šlapimo pūslės bei dėl hipermobilios šlaplės.   .   
Dirgli šlapimo pūslė gali pasireikšti bet kuriame žmogaus gyvenimo laikotarpyje, bet dažniausiai pasireiškia vyresniame amžiuje.Šis susirgimas (10% – 20%) yra paplitęs tarp  virš 40 metų amžiaus žmonių. Vyrai linkę sirgti šia liga vyresniame amžiuje, nei  moterys.
Nors dirgli šlapimo pūslė nėra gyvybei pavojinga, tačiau dėl jos kenčia gyvenimo kokybė. Baimė ir varžymasis, dėl  dažno – skubaus šlapinimosi ir šlapimo nelaikymo, gali sukelti socialinę izoliaciją, depresijos simptomus.

Šlapimo pūslės  raumenys ir jungiamasis  audinys yra gausiai apraizgyti nervinėmis  skaidulomis.  Kai šlapimo pūslė prisipildo šlapimo ir ,jos  tūris pasiekia beveik 300 kūbinių centimetrų, normaliai tik tada  atsiranda noras pradėti šlapintis. Nesergant, šis atsakas gali būti sąmoningai pakeistas. Galime  sulaikyti šlapinimąsi, jei tam nėra tinkamas laikas ir tinkama vieta.
Esant  dirgliai šlapimo pūslei, atsiranda šlapimo pūslės  nervų ir raumenų disfunkcija, ko pasekoje, nepriklausomai nuo to, kiek šlapimo  yra šlapimo pūslėje, atsiranda nesulaikomas noras šlapintis. Kartais neįmanoma nustatyti priežasties, dėl ko padidėja šlapimo pūslės aktyvumas. Tai vadinama idiopatine dirglia šlapimo pūsle.
Dirglios šlapimo pūslės diagnozę  galima įtarti iš pacientų skundų, ligos istorijos, apžiūros ir išsamių tyrimų (šlapimo, kraujo, biocheminių dubens organų,  uroflovometrinių ir kt )? Tačiau  būdingi simptomai dažnai leidžia įtarti   dirglios šlapimo pūslės diagnozę.

Dirglios šlapimo pūslės gydymas.

Gydymą galima suskirstyti į tris kategorijas: elgesio terapiją, medikamentinę terapiją ir  chirurginį gydymą. Elgesio terapija ir medikamentų derinys paprastai yra veiksmingas gydymas.
Gyvenimo būdo ir mitybos pakeitimai gali atlikti svarbų vaidmenį hiperaktyvios šlapimo pūslės gydyme. Reikia apriboti alkoholinių, kofeino, gazuotų gėrimų, sodos vartojimą, nes jie gali  apsunkinti ligos simptomus.
Šlapinimosi mokymas tai reiškia, kad reikia palaipsniui didinti šlapinimosi  intervalus, gerinant  pasitikėjimą.
Dubens dugno raumenų terapija  apima pratimus, kurie pagerina funkciją  dėl dubens dugno raumenų ir šlapimo sfinkterio, taip pat jėgos sustrėjimo.
Elgesio terapija yra rekomenduojama, kaip pirmos eilės dirglios šlapimo pūslės ir šlapimo nelaikymo gydymo būdas. Tačiau daugeliui pagyvenusių žmonių, ypač  sergantiems demencija ar turintiems kitų neurologinių problemų, šias procedūras gali būti labai sudėtinga atlikti.

Dažniausiai hiperaktyvios šlapimo pūslės gydymui yra naudojami   anticholinerginiai vaistai, antidepresantai.          Estrogenų preparatai yra naudojami menopauzės sulaukusioms moterims su šlapimo nelaikymu. 
Kai niekas nepadeda, yra bandoma naudoti  nervų stimuliacijos terapija, atliekamos rekonstrukcinės šlapimo pūslė operacijos. 
Negydant, gali  atsirasti hiperaktyvios šlapimo pūslės komplikacijos:

a) šlapimo takų infekcijos;
b) dubens srityje – odos sudirginimas ir infekcija  
c) depresija ir socialinė  atskirtis.

Nėra jokių konkrečių prevencinių priemonių dirglios šlapimo pūslės sindromui išvengti. Tačiau kofeinas, aštrus maistas, šokoladas, gazuoti gėrimai, alkoholis, dirbtiniai saldikliai gali provokuoti dirglios šlapimo pūslės simptomus, todėl šių maisto produktų esant ir nežymiems simptomams reiktų nenaudoti.

Gyd-urologas Antanas Balvočius  tel:869988309  www.urologas.eu

 

Healthy Feed

TAIP PAT SKAITYKITE