Gudručio vaistinė

Apie ką byloja kraujo grupė

Tačiau ką pats žinai apie savo kraują? Dažniausiai tik grupę ir rezus faktorių. Tiek viena, tiek kita rodo, kad Tavo kraujyje yra arba nėra tam tikrų baltymų — agliutinogenų, kurie prisitvirtina prie eritrocito. Pažvelgus pro mikroskopą šis baltymas atrodo kaip atauga. Jeigu Tavo kraujo grupė — pirma, vadinasi, Tavo eritrocitai nėra šiuo svoriu apkrauti. Antrosios grupės kraujas turi A grupės baltymą, trečiosios — B, ketvirtosios — A ir B. Rezus teigiamas prie šios kompanijos prideda dar vieną baltymą. Savaime suprantama, pagrindinė problema perpilant kraują būna tada, kai į organizmą patenka „svetimas” baltymas. Taigi pirmosios grupės rezus minus kraują turintys žmonės yra geriausi donorai: jų kraujas tinka bet kuriam organizmui.

Tačiau tai tik bendriausi duomenys. Apie visa kita spėlioja net mokslininkai. Pavyzdžiui, jie negali tiksliai pasakyti, kaip, kada ir, svarbiausia, kodėl atsirado kraujo grupės. Yra dvi teorijos: infekcinė ir maisto. Pirmoji, kurią panagrinėsime plačiau, teigia, kad grupės — tai savotiškas atsakas į ligas, kilusias evoliucijos eigoje. Kovodamas su infekcijomis organizmas išskirdavo apsauginius baltymus, kurie keitė kraujo sudėtį. Praktika su šia teorija sutampa tik iš dalies. Taip, žmogaus, persirgusio dizenterija, skarlatina ir angina kraujas iš tiesų skirsis nuo žmogaus, sirgusio gripu, pūsleline ir plaučių uždegimu. „Pirmoji grupė” rečiau serga šizofrenija, o „trečiąją” dažniau palaužia Parkinsono liga. Tiesa, oficialiai nėra patvirtina, kad kraujo grupę nulemiantis genas būtų atsakingas ir už tam tikras ligas.

Maisto teorija tvirtina, kad skirtingas kraujas susijęs su keturiais kardinaliais mitybos raciono pakitimais evoliucijos metu. Juk tai, ką valgai, turi įtakos ir Tavo kraujui: į jį patenka riebalų, baltymų ir angliavandenių molekulės.

Pasaulyje labai populiari žmonių klasifikacija pagal kraujo grupes, ypač tuo domimasi Japonijoje. Manoma, kad pagal kraują galima atspėti ne tik sveikatos būklę, ligas, bet ir nusakyti kai kuriuos… charakterio bruožus, net temperamentą. Pasak japonų, individualios žmogaus savybės priklauso nuo to, kas jame teka, todėl šiais duomenimis naudojamasi priimant į darbą, prognozuojant tam tikro produkto paklausą rinkoje, renkantis žmoną.

O (I) PIRMOJI KRAUJO GRUPĖ

Atliktų tyrimų duomenimis, žmonės, turintys pirmosios grupės kraują, yra ištvermingi, fiziškai ir morališkai stiprūs. Taip taip, jie pasižymi ir psichiniu stabilumu. Juos ganėtinai sunku išvesti iš pusiausvyros, jie „nemoka” pykti. Žodžiu, tokiems galima kuolą tašyti ant galvos. Tie žmonės turi „geležinius” nervus. Jie retai serga neurozėmis ir kitomis nervų ligomis. Paradoksalu, bet minėtomis ligomis jie gali susirgti tada, kai kažkas baisaus atsitinka jų artimiems ir brangiems žmonėms, o ne jiems patiems. Tiesa, šios grupės atstovai gerokai dažniau serga skrandžio ir dvylikapirštės žarnos ligomis. Žinoma, ne dėl to, kad dažnokai padaugina alkoholio. Skrandžio ligos „užpuola” tada, kai jie mėgina nuslopinti ar „sudeginti” pyktį bei stresą savyje.

Šiaip ar taip, tarp pirmosios kraujo grupės žmonių — daugiausia ilgaamžių.

Šios kraujo grupės žmonės — lyderiai. Jie yra aktyvūs ir ryžtingi. Suradę gyvenimo tikslą, dažniausiai jo kryptingai siekia. Tai alpinistų, verslininkų ir kariškių kraujas. Beje, neretai šiam kovingam tipui koją pakiša didelės ambicijos. Tada prasideda ieškojimas kažko naujo. Ima žvėriškai stigti laiko, tuščiai eikvojama energija. Norėdami įgyvendinti naujus projektus, jie turi tapti vulkanais ir nepaisyti kitų interesų.

A (II) ANTROJI KRAUJO GRUPĖ

Pasak medikų, šios kraujo grupės atstovai retai išvengia miokardo infarkto, sklerozės, reumatizmo, inkstų ligų. Bet, nepaisant to, jiems, pavyzdžiui, Japonijoje niekada netektų ieškoti darbo. Kodėl? Todėl, kad būtent šios šalies mokslininkų tyrimų duomenimis, turintys antrąją kraujo grupę žmonės pasižymi sąžiningumu, nuoširdumu, pareigingumu, punktualumu. Taip pat gali dirbti esant pačioms sunkiausioms ir sudėtingiausioms stresinėms situacijoms. Tai harmonijos, ramybės, taikos ir tvarkos mėgėjai. Jie sutaria su kitais žmonėmis, dėl smulkmenų linkę nusileisti. Pasakę „taip”, verčiasi per galvą, bet duotą žodį stengiasi ištesėti. Tiesa, yra jautrūs ir lengvai pažeidžiami. Jų minusas — nesugebėjimas atsipalaiduoti ir „neimti” į galvą.

B (III) TREČIOJI KRAUJO GRUPĖ

Daugelis, turinčių šią kraujo grupę, linkę sirgti širdies ligomis. Tai didieji individualistai. Jie nesislepia už kitų nugarų. Visada daro tai, kas patinka. Pasižymi lakia vaizduote. Deja, noras būti nepriklausomu kartais daro juos nepakenčiamus. Jiems sekasi dirbti meno srityje. Nemėgsta taisyklių, apribojimų ir pamokslavimų. Jautrūs įspūdžiams. Galėtų daug daugiau pasiekti, bet neretai yra linkę laukti „savo valandos”. Todėl manoma, kad tai, atsiprašau, tinginių kraujo grupė. Suprantama, tarp jų yra ir itin veiklių žmonių, sugebančių „prasukti” kokį pelningą reikalą. Pavyzdžiui, pravežti pro muitinę nedeklaruotas prekes. Bet mokytis ar skaityti rimtas knygas — ne jų pašaukimas.

AB (IV) KETVIRTOJI KRAUJO GRUPĖ

Gaila, bet ji mažiausiai tyrinėta ir yra pati mistiškiausia. Beje, šią grupę turi tik maždaug 3 proc. baltosios rasės žmonių. Kai kurie mano, jei jau ketvirtoji kraujo grupė — tai pati prasčiausia, „praskiesta vandeniu”. Jos atstovai — nevykėliai, nevėkšlos, nelaimingi žmonės, kuriuos nuolat kamuoja ligos ir visokios gyvenimo bėdos. Deja, pavyduolius ir bloga linkinčius turime nuvilti. Manoma, kad tarp šios grupės atstovų nėra vidutinybių. Tuo tarpu teisininkai tvirtina, jog ši kraujo grupė būdinga recidyvistams. Pasak psichologų, turintys šią kraujo grupę yra linkę konfliktuoti (jei ne su kitais, tai patys su savimi). Jiems būdingos abejonės, neryžtingumas, jie kenčia vidinius konfliktus, yra uždaro charakterio, nepasakoja apie savo išgyvenimus.

SVARBIAUSI SVEIKO KRAUJO RODIKLIAI

Kraujo tyrimas laikomas vienu iš pirminių sveikatos rodiklių, nes padeda diagnozuoti ligą, leidžia įvertinti jos eigą. Tavo kraują sudaro apie 200 komponentų, todėl jis yra unikalus ir į nieką nepanašus. Tai ląstelės, hormonai, fermentai, antikūnai ir kitokia smulkmė. Taigi pasikapsčius giliau paaiškėja, kad iš tiesų visą žmoniją skirstyti pagal keturias kraujo grupes tiesiog neįmanoma. Kraujas — ne tokia paprasta substancija, kaip atrodo. Kiekviena grupė skyla į dar dešimtį porūšių (tai priklauso nuo agliutinogenų rūšies), o teigiamas rezus faktorius yra 28 rūšių. Štai kodėl senovėje buvo tradicija svarbius dokumentus antspauduoti krauju — tai genetinis parašas, kurio neįmanoma padirbti.

Kraujo tyrimo normos

1. Hemoglobinas vyrams — 140–174 g/l. Jo kiekis gali pakisti dėl įvairių ligų. Hemoglobino padaugėja pervargus, dažnai esant stresinėms situacijoms, o sumažėja dėl sunkaus fizinio krūvio, netekus daug kraujo. Hemoglobino sumažėjimas būdingas mažakraujystei. Ja sergant greitai nuvargstama, jaučiamas silpnumas, svaigsta galva, ūžia ausyse, sutrinka virškinimas. Šios ligos priežastys labai įvairios. Ją gali sukelti ūminis ir lėtinis virškinamojo trakto kraujavimas, intoksikacija, parazitozė ir pan.

Hemoglobinas yra pagrindinis eritrocitų baltymas, nešantis iš plaučių į audinius deguonį. Jo koncentracijos nustatymas yra vienas patikimiausių kraujo rodiklių.

2. Raudonieji kraujo kūneliai (eritrocitai)

Vyrams — 4,5 – 5,5 x 10 12/l. Norint, kad organizmas normaliai galėtų gaminti eritrocitus, jame turi būti pakankamai geležies, folio rūgšties, vitaminų B12, B6, C.

Jei nejauti jokių rimtesnių ligos požymių, o eritrocitų kiek per daug, greičiausiai Tu arba daug rūkai, arba esi aukštai kalnuose, arba ką tik nubėgai 20–40 km. Jei sveiko žmogaus organizme eritrocitų mažoka, tai liudija apie draugystę su alkoholiu.

3. Baltieji kraujo kūneliai (leukocitai)

Norma — 3,8 – 9,8 x 10 9/l. Tai mūsų imuninės sistemos pagrindas. Vos gimę leukocitai keliauja pagal specializaciją: kas į limfmazgius, kas į timoziną. Ir, priklausomai nuo to, atlieka skirtingas funkcijas. Dalis leukocitų gyvena tik 6–8 valandas, o kita dalis išlieka su mumis visą gyvenimą. Būtent jie sudarys Tavo imunologinę atmintį ir geriau už Tave atsimins, sirgai, pavyzdžiui, raudoniuke ar ne. Leukocitų kiekis organizme nuolat kinta. Tai pačios judriausios kraujo ląstelės. Jų kiekis akimirksniu padidėja sočiai papietavus, išsigandus, susižavėjus, išgėrus vaistų ar pasportavus. Didesnis nei leidžiama norma leukocitų kiekis gali byloti apie sunkią ar chronišką infekciją.

MAŽAKRAUJYSTĖ, ARBA ANEMIJA

Tai viena dažniausia kraujo ligų, kuria sergant sumažėja raudonųjų kraujo kūnelių — eritrocitų, ir jų pigmento — hemoglobino, kiekis. Suprantama, pirmiausia reikėtų ieškoti priežasties, sukėlusios ligą. Pavyzdžiui, tai gali būti fizinio ar protinio nuovargio pasekmė, laikantis netaisyklingos dietos ir pan. Gydytojų nuomone, pagrindinė šio negalavimo priežastis — netinkama mityba: paskaičiuota, kad vidutinis miestietis su maistu kasdien gauna apie 800 mg geležies, o turėtų jos gauti kelis kartus daugiau — 3–5 g. Tad jei Tavo kraujyje kiek mažiau hemoglobino, būtinai nusipirk vitaminų su geležimi. O jei hemoglobino trūkumas didelis — atlik išsamesnius organizmo tyrimus. Didelis geležies trūkumas gali būti vidinio kraujavimo — kepenų, šlapimo pūslės, skrandžio, priežastis.

Požymiai

1. Išblyškęs veidas.

2. Pabalusios lūpos ir dantenos.

3. Silpnumas.

4. Apetito stoka.

5. Galvos skausmai.

6. Ūžesys ausyse.

7. Dažnas širdies plakimas.

8. Skausmai po krūtine, kryžkaulyje.

9. Vidurių užkietėjimas.

Liaudies medicinos propaguotojai ta, kad geriausias vaistas nuo mažakraujystės… šviežias jaučio kraujas. Jei ir pavyktų kur nors maktelėti šio stebuklingo gėralo, niekam nesigirk. Dar ims ir „prikabins” vampyro ar kraugerio pravardę.

Kita labai paprasta ir žinoma gydymo priemonė — sumuštinis: juodos duonos riekelė, užtepta medumi ir apibarstyta smulkiai supjaustytu česnaku.

Geriausiai kraują stiprinančių priemonių dešimtukas:

1. Šaltalankis.

2. Erškėtuogės.

3. Juodieji serbentai.

4. Žemuogės.

5. Avietės.

6. Vynuogės.

7. Bananai.

8. Morkos.

9. Burokėliai.

10. Ridikai.

Healthy Feed

TAIP PAT SKAITYKITE