Ar teko kada nors girdėti apie kūne esančią fasciją? Dažniausiai apčiuopos būdu fascijos pažeidimus diagnozuoja masažo specialistai ir kineziterapeutai. Specialistai sako, kad nuo fascijos būklės priklauso kūno gebėjimas judėti laisvai. Kas gi ta fascija? Anot masažistės Sabinos Avakian, fascija yra vientisas jungiamojo audinio pluoštas, pasklidęs visame kūne kaip voratinklis, gaubiantis ir apimantis kiekvieną raumenį, kaulą, nervą, organą bei laikantis viską kartu. Kitaip tariant, fascija – tai plėvė, sudaryta iš elastinių skaidulų, dėl kurių jungiamojo audinio pluoštas geba išsitempti, ir iš kolageninių skaidulų, kurios pasižymi tvirtumo ir stangrumo savybėmis. Kartu šios skaidulos sukuria minkštą ir lanksčią, bet tvirtą audinio tekstūrą.
Fascijos vaidmuo
Raumenys, sausgyslės, raiščiai ir sąnariai nėra atskiros, savaime judančios struktūros. Jas visas jungia vientisas fascijos tinklas, dėl kurio mūsų kūnas nesubyra. Kad lengviau būtų suprasti, kas tai yra, įsivaizduokite raumenį, apgaubtą apsauginiu „maišeliu“. Be šio „maišelio“ raumuo prarastų savo formą ir sukristų. Neretai ribotus judesius lemia pažeistas fascijos audinys.
„Geras pavyzdys ir dažnai reabilitacijos praktikoje pasitaikantis atvejis yra po operacijos likę randai, kurie negydomi riboja judesio amplitudę, sudarydami tvirtą, nepaslankų kolageninį darinį. Tokiu atveju pacientas rando vietoje jaučia nepatogumą, tempimą, tam tikrai atvejais net skausmą. Dėl fascijos pažeidimo mūsų judesiai tampa riboti, suvaržyti, o tai gali nulemti, skausmą, motorikos sutrikimus ar net lėtinį nuovargį“, – patirtimi dalijasi reabilitacijos ir slaugos centro „Gemma“ specialistė. Fascija taip pat atlieka juntamojo organo vaidmenį ir yra tiesiogiai susieta su oda. Dėl šios priežasties ji reaguoja į praktiškai bet kokį išorinį poveikį. Norint išvengti paminėtų padarinių, vertėtų reguliariai ir tinkamai mankštintis, bent kelis kartus per metus pasiimti gydomojo masažo kursą, subalansuoti ir individualizuoti mitybos planą, gerti pakankamą kiekį vandens ir pasirūpinti minkštųjų audinių tinkama hidratacija.
Mankštos ar masažai?
„Raumenų tempimo pratimai yra labai reikalingi, nes dirbdami raumenys linkę trauktis ir gali prarasti elastingumą“, – įsitikinusi reabilitacijos centro „Gemma“ specialistė. Tačiau kai raumuo yra susitraukęs ir kietas dėl fascijos audinio pažeidimo, tempimo pratimų naudingumas bus trumpalaikis. Taip pat ir koreguojant laikysenos sutrikimus būtina tinkamai atpalaiduoti fasciją – taip užtikrinamas ilgalaikis rezultatas. Masažo metu fascijos atpalaidavimo technika yra sąlyginai greita ir nepamainomai efektyvi priemonė įveikti šį dažnai pasitaikantį negalavimą. Taikant specifines masažo technikas, gerėja fascijos elastingumas, mažėja jos įtampa, skatinama kraujotaka aplinkiniuose audiniuose – dėl to skausmas mažėja, o raumenys greičiau atsipalaiduoja ir tampa elastingesni. Masažuodami mechaniškai ir refleksiškai tiesiogiai veikiame ne tik raumenis, bet ir fasciją – visame mūsų kūne pasklidusį apsauginį „maišelį“.