REXSAN raumenims sąnariams kaulams

Rijimo sutrikimų turintiems pacientams padeda logoterapija

Rijimo sutrikimų turintiems pacientams padeda logoterapija

ATSTATYTI RIJIMĄ SPRINGSTANTIEMS PACIENTAMS PADEDA LOGOTERAPEUTAI

Po įvairių galvos smegenų pažeidimų pacientams be kitų negalių dažnai sutrinka kalba, rijimas ar balsas. Rijimo sutrikimai ypač vargina pacientus – kiekvienas maitinimas tampa tikru kantrybės išbandymu. Pagelbėti tokiems pacientams – palengvinti rijimo procesą ar net visai išvengti springimo gali logoterapeutai.

Logoterapeuto darbas apima keletą pagrindinių  dalių. Pirma – mokymas saugiai nuryti. Logoterapeutas, atsižvelgdamas į tai, nuo kokio maisto (skysto ar tiršto) pacientas springsta, moko jį ryti tam tikru būdu. Antra – raumenų, kurie dalyvauja rijimo procese stiprinimas. Logoterapeutas parodo pratimus, kurie stiprina rijime dalyvaujančius raumenis, skatina pratimus atlikti ir savarankiškai. Trečia – taiko specialią elektrostimuliacijos procedūrą, kuri stiprina rijimo aparato raumenis, gerina jų tarpusavio sąveiką.

Elektrostimuliacija yra atliekama specialiai logoterapijos procedūrai sukurtu aparatu „VOKASTIM“. Jo veikimo principas paprastas – veikiant elektros srovei priverčiami dirbti tie raumenys, kurie yra pernelyg giliai ir jų neįmanoma stiprinti pratimais, todėl ne visada galima valingai treniruoti. Papildomai praplėstos aparato galimybės – sudaryta keletas programų, kai srovės atsiradimo momentu yra tariami tam tikri garsai ar iškvėpimai ir tokiu būdu tiek rijimo, tiek balso bei kalbėjimo atstatymo procedūra žymiai efektyvėja. Dviejų metų praktika, taikant „Vokastim“ aparatą, parodė:

  • rijimas žymiai pagerėjo didžiajai daugumai asmenų – jie nustodavo springti valgydami ar gerdami;
  • atsistatydavo sutrikę veido ar burnos jutimai (dėl ko iš burnos dažnai krinta maistas, bėga seilės);
  • atsistatydavo veido raumenų paralyžiai.

Procedūra neskausminga, elektros srovė vos juntama kaip nežymi vibracija. Procedūros trukmė nuo 5-6 iki 20 minučių, atsižvelgiant į sutrikimo pobūdį. Procedūrą rekomenduoja ir vykdo logoterapeutas, suderinęs su gydančiu gydytoju. Procedūros „Vokastim“ aparatu tinka vaikams ir suaugusiems.

Logoterapeutė  Eglutė Šliauterienė

TAIP PAT SKAITYKITE