Pasaulyje kasmet dėl galvos smegenų kraujotakos ligų miršta labai daug žmonų arba jie tampa neįgaliais visam gyvenimui. Jie nebesugeba būti aktyviais, aktyviai dalyvauti asmeniniame ir visuomeniniame gyvenime, būti savarankiškais.
Medicinos lygiui kylant, patyrusiu ir išgyvenusiu sudėtingas sveikatos būkles žmonių skaičius visa didėja. Tai tampa didele našta likusiai visuomenės daliai ir valstybei, nekalbant apie artimuosius, kuriems tenka didžiausiais krūvis prižiūrint ir slaugant juos. Todėl problema aktuali ne tik medicininiu, bet ir socialiniu, ekonominiu požiūriu.
Gyvenimo kokybė – tai individualus kiekvieno žmogaus vietos gyvenime vertinimas, siejamas su jo tikslais, viltimis, interesais. Gyvenimo kokybei turi įtakos asmens fizinė ir dvasinė sveikatos būklė, nepriklausomumo lygis ir socialiniai ryšiai su aplinka. Gyvenimo kokybės komponentai yra tie patys ir sveikiems, ir neįgaliems. Tik pastariesiems yra tai pasiekti sudėtingiau. Todėl reabilitacijos sistema ir orientuota , kad visomis-medicininėmis, socialinėmis, teisinėmis, profesinėmis, pedagoginėmis priemonėmis būtų siekiama, kad reabilituojamas asmuo būtų funkciškai aktyvus.
Abromiškių reabilitacijos ligoninės pagrindinis čia dirbančio personalo tikslas ir yra, kad pacientas kuo greičiau susigrąžintų prarastas funkcijas – mokėtų atsisėti, atsistoti, atlikti asmens higieną, judėti, apsirengti ir kt., o jei tai nepavyksta, tai kitais būdais kompensuoti prarastas funkcijas arba prisitaikyti aplinkoje prie pakitusios situacijos. Šioje įstaigoje reabilitacija vykdo visa specialistų komanda – FMR gydytojai, gydytojai konsultantai , logopedai, psichologai, soc. darbuotojai, medicinos slaugytojai. Čia plačiai taikomos grupiniai ir individualūs kineziterapijos užsiėmimai salėje ar vandenyje, fizioterapijos proc. ( įvairios gydomosios vonios, cirkuliaciniai dušai, gydomojo purvo, parafino aplikacijos, lazeris, mikrobangų terapija), ergoterapija, logopedo, psichologo konsultacijos, masažai.
Didelis darbas tenka slaugos personalui, kuris padeda pasirūpinti kiekvieno mityba, poilsiu, saugumu. FMR slaugytoja Abromiškių reabilitacijos ligoninėje stebi paciento būklę, padeda išvengti komplikacijų dėl nejudros – pragulų, pneumonijų, šlapimo takų infekcijų, trombozių, kontraktūrų.
Pacientai dažnai būna su kalbos funkcijos, rijimo sutrikimais, todėl didelį vaidmenį atlieka logopedai, kurie konsultuoja pacientus, lavina jų kalbą, tariasi su gydytojais, dietologais ir bendrai parenka saugų mitybos būda pacientui. Esant suvokimo sutrikimams, psichologai bendrauja su neįgaliaisiais, padeda jiems orientuotis vietoje, laike , erdvėje.
Neurologinių pacientų reabilitacija ypatinga tuo, kad reabilitacijos procese pacientas pats turi aktyviai dalyvauti. Reabilitacijos specialistų komanda skatina pačių pacientų aktyvumą, kad jie būtų pilnaverčiais komandos nariais. Reabilitacijos efektas tiesiogiai priklauso nuo asmens motyvacijos. Kuo pacientas aktyvesnis, tuo reabilitacijos efektyvumas didesnis.
Abromiškių Reabilitacijos ligoninėje aktyviai dirbama su pacientų artimaisiais. Jie yra apmokomi kaip tinkamai elgtis, rūpintis ligoniu. Komandos nariai pataria, kaip suplanuoti kiekvieną dieną, kaip sukurti namų aplinką, kad ligoniui būtų sudarytos tinkamos sąlygos būti kuo aktyvesniam, savarankiškam ir jis galėtų nepriklausomai apsitarnauti , judėti. Šioje ligoninėje skatinama kuo greičiau pradėti reabilitacijos procesą. Tai atliekama individualiai, atsižvelgiant i kiekvieno paciento ligos sunkumą, fizines galimybes, šalutines ligas. Taikomas medikamentinis gydymas, esant reikalui atliekami laboratoriniai, klinikiniai, funkciniai tyrimai, konsultuojamasi su kitomis medicinines paslaugas teikiamomis įstaigomis, semiamasi patirties iš užsienio kolegų. Abromiškių reabilitacijos ligoninė – tai senas tradicijas puoselėjanti reabilitacijos įstaiga.
Gydytoja. Laura Vaišvylienė