REXSAN

Šeimos gydytojas perspėja: neatsakingas tam tikrų cheminių valiklių naudojimas gali pakenkti regai 

cheminės priemonės akių apsauga

Valant namus svarbu palaikyti sveikatai palankią gyvenamąją aplinką: pašalinti dulkes, alergenus ir mikrobus, taip pat sukurti tvarkingą ir organizuotą erdvę, kuri prisideda prie bendros – tiek fizinės, tiek ir emocinės – gerovės. Tačiau šeimos gydytojas Valerijus Morozovas pabrėžia, kad kasdieniam valymui užtenka vandens ir muilo, o su cheminiais valikliais nereikėtų persistengti. Prekybos tinklo „Rimi“ komercijos operacijų vadovė Olga Suchočeva dalijasi patarimais, kaip užtikrinti savo ir artimųjų saugumą valant namus cheminėmis priemonėmis bei pabrėžia, kad spalio 17-30 d. vykstančių „Švaradienių“ metu verta rinktis saugias ir gamtai draugiškesnes, švelnesnio poveikio namų švaros priemones. 

Perspėja – su cheminėmis priemonėmis svarbu nepersistengti 

Šeimos gydytojas Valerijus Morozovas pasakoja, kad nėra sunku atskirti, kurios cheminės valymo priemonės yra kenksmingiausios žmogui – tai tos, kurios sukelia sveikatos sutrikimų bei yra neaprobuotos Europos Sąjungoje: jos neleistinos naudoti buityje, dažniausiai tai būna pramoninė produkcija. 

„Valymo priemonės, kurios parduodamos parduotuvėse, paprastai turi ribotą poveikį sveikatai. Tačiau, jeigu bus ignoruojamas tiesioginis cheminių valymo priemonių sąlytis su oda, ji gali išsausėti, atsirasti žaizdų, pasireikšti alergija ar net atsirasti infekcija. Jeigu ant odos visą laiką pilsime net ir natūraliu laikomą valymo priemonę – actą,  tikrai liksime su randais ir uždegimais. Bet kuriuo atveju oda liks pažeista, o konkrečiai kaip – priklauso nuo chemijos tipo valiklyje. Nekalbant apie vonios ar kriauklės šveitimą nuo kalkių, kasdieniam namų valymui užtenka vandens ir muilo. O naudojant stipresnes valymo priemones būtina pasirūpinti kokybiškomis valymo pirštinėmis“, – primena V. Morozovas.

Kaip sau padėti kilus alergijai?

Gydytojas pabrėžia, kad labai svarbu nepatingėti ir perskaityti bei sekti ant cheminio valiklio pakuotės esančius nurodymus dėl sveikatos saugos. Be to, nusprendžiant gydyti sudirgusią odą tepalu, V. Morozovo teigimu, būtina įsitikinti, kad yra žinomas jo poveikis.

„Cheminiam valikliui patekus į akis, reikėtų sekti instrukcijas, nurodytas ant jo pakuotės. Dažniausiai paskambinus skubiosios pagalbos numeriu 112 pirmieji patarimai bus duoti priklausomai nuo to, kokia tai medžiaga. Jeigu tai stiprus chlorkalkių arba rūgšties koncentratas, tai itin blogai ir viskas gali pasibaigti regos praradimu. Tačiau jeigu tai tiesiog dirginančios medžiagos, iškart matysite akių paraudimą. Pirma pagalba sau tokiu atveju būtų kuo greičiau po tekančiu vandeniu plauti akis ir jokiu būdu nebandyti trinti ar kitaip mechaniškai šalinti iš akių užtryškusias chemines medžiagas“, – įspėja gydytojas ir priduria, kad kitu atveju patekus cheminių valymo medžiagų ant odos ir jai sudirgus galima po nuplovimo naudoti ir tepalų, tačiau reikia iš anksto žinoti, kaip jis reaguoja su jūsų odos tipu. Nežinant, ar tepalas bus tinkamas, reikėtų dėl to pasitarti su sveikatos specialistu. 

Niekada nemaišykite skirtingų valymo priemonių

Valymas cheminėmis priemonėmis gali būti veiksmingas šalinant nešvarumus ir mikrobus, tačiau svarbu imtis atsargumo priemonių, kad būtų užtikrintas šeimos saugumas. Anot prekybos tinklo „Rimi“ komercijos operacijų vadovės Olgos Suchočevos, prieš valant namus cheminėmis priemonėmis būtina įsitikinti, ar žinote, kaip jomis naudotis. Viena svarbiausių taisyklų – tai, kad artimoje aplinkoje nebūtų vaikų ir augintinių, taip pat nemaišyti tarpusavyje nežinomų chemikalų, kurie vėliau galėtų tapti nuodingi.

„Visada perskaitykite ir laikykitės gamintojo nurodymų, pateiktų valymo priemonės etiketėje. Atkreipkite dėmesį į visus įspėjimus, atsargumo priemones ir rekomenduojamą skiedimo santykį. Taip pat užtikrinkite tinkamą vėdinimą valomoje vietoje. Atidarykite langus ir duris, kad cirkuliuotų šviežias oras. Tai padeda sumažinti garų ir cheminių medžiagų poveikį. Priklausomai nuo produkto, apsvarstykite galimybę dėvėti apsaugos priemones, pavyzdžiui, pirštines, akinius, kaukę ar net respiratorių, jei produktas yra ypač stiprus arba skleidžia kenksmingus garus“, – sako O. Suchočeva.

Taip pat įsitikinkite, kad tvarkantis vaikai ir naminiai gyvūnai nebūtų artimoje aplinkoje, o valymo priemones laikykite jiems nepasiekiamoje vietoje. „Labai svarbu nemaišyti skirtingų valymo priemonių, nebent etiketėje aiškiai nurodyta, kad tai daryti saugu. Maišant chemines medžiagas gali susidaryti nuodingi garai arba kilti pavojingos reakcijos. Be to, nenaudokite daugiau valymo priemonės nei būtina. Naudojant per didelį kiekį, valymo procesas nebus veiksmingesnis, be to, gali būti švaistomas pats produktas. Galiausiai, panaudoję chemines valymo priemones, bent 20 sekundžių plaukite rankas su muilu ir vandeniu, kad pašalintumėte visus likučius“, – rekomenduoja ekspertė. 

TAIP PAT SKAITYKITE