Intensyvus, stiprus įdiegis jau nebemagingas. Medikai tuo tik džiaugiasi, nes žmonės, kurie daug laiko praleisdavo saulėje ar soliariumuose, rizikuodavo susirgti odos ligomis. Taigi saulės žala odai žinoma, ir jos stengiamasi išvengti. Tam pasitelkiamos įvairios apsaugos priemonės – kremai su SPF (apsaugos nuo saulės faktorius), plačiabrylės skrybėlės, kt. Tačiau ar pagalvojama apie akis? Ar akys irgi gali nukentėti nuo skaisčios saulės? Kokios priemonės tiktų akių apsaugai vasaros metu?
Konsultuoja akių ligų gydytojas Saulius Galgauskas.
Kuo vasara gali būti pavojinga akims?
Akims pavojingi tie patys saulės ultravioletiniai spinduliai, kurie kenkia ir odai. Norėdami apsaugoti odą, neturėtume būti atokaitoje maždaug nuo 10 val. iki 14–16 val., t.y. kai saulė yra aktyviausia ir spinduliai tiesiogiai krenta ant kūno. Dėl tos pačios priežasties akims labiau pavojingos rytinės ir vakarinės valandos, kai saulė yra žemiau, tačiau jos spinduliai šviečia tiesiai į akis, ir jos į tai jautriai reaguoja. Be to, akims gali pakenkti ir tie spinduliai, kurie atsispindi nuo vandens, smėlio ar kitų paviršių, nes gali pažeisti neapsaugotą akių tinklainę.
Ultravioletiniai (UV) spinduliai skirstomi į tris tipus: trumpesni negu 280 nm bangos ilgio yra UVC spinduliai, 315–280 nm ilgio yra UVB spinduliai ir ilgiausi, 380–315 nm, yra UVA spinduliai. Pavojingiausi UVC spinduliai, bet jie žemės nepasiekia. UVB spinduliai nėra didelio intensyvumo, tačiau gali būti žalingi. Mat UVB spindulius sugeria ragena, dengianti priekinę akies dalį, todėl šie spinduliai gali sukelti ragenos nudegimą. O labiausiai akims kenkia UVA spinduliai. Jie pereina pro akies rageną, patenka gilyn į akies struktūrą, sugeriami lęšiuko, gali pasiekti ir tinklainę.
Kas vasarą gali išprovokuoti sausų akių ligos simptomus?
Minėti UV spinduliai, kurie į akis patenka ne tik tiesiogiai šviečiant saulei, bei ir atsispindint nuo įvairių paviršių, taip pat sūrus jūros ar nešvarus telkinių vanduo, smėlis, vėjas gali suerzinti akis, sukelti jų uždegimą, išprovokuoti sausų akių ligos vystymąsi. Žmogus, kurio akys nukenčia nuo UVB spindulių, gali skųstis akių skausmu, ašarojimu, perštėjimu, šviesos baime, svetimkūnio pojūčiu akyse. Jeigu žiemą akims kenkia sausas patalpų oras, kuris susidaro dėl šildymo prietaisų, radiatorių, tad vasarą akis sausina kondicionieriai, kurie įrengti butuose, biuruose, prekyvietėse, automobiliuose, lėktuvuose.
Pats ligos pavadinimas sako, kad ji išsivysto, nes akys sausėja. O sausėja akis dėl ašarų nepakankamumo, kurį savo ruožtu gali sukelti dvi pagrindinės priežastys – per maža ašarų gamyba arba per greitas ašarų išgaravimas nuo akies paviršiaus.
Koks yra ašarų vaidmuo?
Ašaros saugo akis nuo išdžiūvimo. Kiekvieną kartą mirksint ašarų plėvelė tolygiai pasiskirsto akies paviršiuje ir ją drėkina. Jeigu žmogus nemirksi ir ašaros išgaruoja per greitai, ašarų plėvelė plonėja. Ašara – sūrus tirpalas. Kai jos tūris mažėja, o druskų koncentracija išlieka ta pati, tai lemia, kad ašarų plėvelė tampa labiau druskinga, t.y. ašaroje didėja druskų koncentracija, kuri ir žaloja akies paviršiaus ląsteles, erzina akis. Be to, sausų akių ligos metu vystosi uždegimas. Todėl ir pasireiškia įvairūs nemalonus simptomai: sausumas, perštėjimas, deginimas, ašarojimas, svetimkūnio jausmas.
Kaip tinkamai pasirūpinti akimis?
Norėdami apsaugoti akis nuo skaisčios saulės, turėtume nešioti akinius, nežiūrėti tiesiai į saulę, dėvėti skrybėles. Taip pat patariama drėkinti akis, pvz., vartoti akių lašų Ocutears. Šių lašų sudėtyje yra hialurono rūgšties, kuri yra natūrali drėkinamoji medžiaga. Svarbiausia hialurono savybė, kuri itin naudinga akims, kad ji sugeba sulaikyti vandenį, nes pritraukia iki tūkstančio kartų didesnį už save vandens kiekį ir neleidžia jam pasišalinti.
Dėl šios savo savybės hialurono rūgštis šiandien plačiai naudojama medicinoje, kosmetikoje. Tačiau reikėtų žinoti, kad hialurono rūgšties poveikis gali skirtis, nes jis priklauso nuo jos molekulinės masės. Gana dažnai akių lašams gaminti naudojama mažos ir vidutinės molekulinės masės hialurono rūgštis, nes tai yra pigiau. Tačiau tuomet ir poveikis akims yra silpnesnis, nes mažos molekulinės masės hialuronas blogiau imituoja natūralų. Užtat didelės molekulinės masės hialuronas, esantis tik lašų Ocutears sudėtyje, geriau pasiskirsto akies paviršiuje.
Preparatas neturi jokių konservantų, kurie papildomai dirgintų akį.Be to, Ocutears galima lašinti ant kontaktinių lęšių, o, atidarius buteliuką, jų galima vartoti 6 mėn. Ilgą tinkamumo vartoti terminą užtikrina pažangi patentuota technologija – specialus filtras, kuris neleidžia aplinkos orui patekti į buteliuko vidų. Šiuos akių lašus galite įsigyti ir elektroninėse vaistinėse internetu, su atvežimo galimybe tiesiai į namus.
Daugiau apie akių sveikatą skaitykite www.sausosakys.lt