REXSAN

Fotochrominiai akiniai nuo saulės: kuo ypatingi šie „chameleonai“?

Fotochrominiai akiniai nuo saulės: kuo ypatingi šie „chameleonai“?

Pavasaris jau už lango, o netrukus ateis ir vasara, tad saulė vis ryškesnė ir aktyvesnė. Norint tinkamai apsisaugoti nuo UV spindulių laikas rinktis akinius nuo saulės. Deja, ne visuomet tokie akiniai tinkamai saugo akis nuo saulės šviesos, o dar, jei reikia nešioti korekcinius akinius, tai ir nelabai patogu nuolatos kaitalioti skirtingus. Viena išeitis rinktis kontaktinius lęšius ir saulės akinius, tačiau ne visi gali naudoti kontaktinius lęšius. Kitas būdas jaustis patogiai ir apsaugoti akis nuo UV spindulių – dėvėti akinius su fotochrominiais lęšiais.

Kas yra fotochrominiai lęšiai?

Fotochrominiai lęšiai – tai tam tikro tipo akinių lęšiai, reaguojantys į skirtingą UV spindulių lygį ir priklausomai nuo šviesos intensyvumo tamsėjantys. Tokie akiniai nuo saulės dar vadinami pereinamaisiais, savaime tamsėjančiais arba kintamo atspalvio. Akiniai su fotochrominiais lęšiais lyg du viename – tai ir korekciniai akiniai ir saulės akiniai vienuose rėmeliuose.

Nuotraukos teisės: Glasses On

Fotochrominiai akiniai naktį arba patalpoje, kur nepatenka UV spinduliai, atrodo skaidrūs, o bent kiek sukontaktavę su saulės šviesa pradeda tamsėti. Net apniukusią dieną tokie akiniai šiek tiek patamsėja, nes UV spinduliai prasiskverbia pro debesis. Fotochrominių lęšių prisitaikymas pagal saulės šviesos intensyvumą leidžia akims komfortiškai jaustis bet kokioje šviesoje. Deja, paprastai automobilyje tokie akiniai netamsėja, nes priekinis stiklas blokuoja UV spindulius ir akiniai negali reaguoti su saulės šviesa ir tamsėti. Visgi, kai kurie pažangesni fotochrominiai lęšiai tamsėja net esant matomam, bet nedideliam, UV spindulių blokavimui. Taigi, tokie technologiškai pažengę lęšiai veikia kaip saulės akiniai net automobilyje, todėl prieš perkant fotochrominius lęšius svarbu žinoti savo poreikius ir įsitikinti, kad lęšiai juos atitiktų.

Kaip jie veikia?

Paprastai saulės akiniai blokuoja tam tikrus šviesos bangos ilgius spalvotais filtrais arba poliarizacija, tačiau jie nuolatos būna vienodai tamsūs ir neprisitaiko prie šviesos ryškumo. Kadangi fotochrominiuose lęšiuose yra specialių molekulių, kurios reaguoja į UV spindulius, tokie akiniai nuo saulės prisitaiko prie šviesos pagal UV spindulių intensyvumą. Akinių lęšiuose esančios molekulės sugeria šviesą ir keičia formą, todėl akiniai pradeda tamsėti. Kuo daugiau UV spindulių šviečia į lęšius, tuo labiau jie tamsėja. Atitinkamai nuo UV spinduliuotės priklauso, kokio tamsumo akiniai taps. Tamsėjimo procesas gali užtrukti apie 30 sekundžių, o šviesėjimas ir lęšio tapimas skaidriu užtrunka nuo 2 iki 5 minučių, kuomet užeinama į patalpą. Kaip tai realiai atrodo galite pamatyti šiame video.

Fotochrominiai akiniai apsaugo nuo UV spindulių ir padeda palaikyti akių sveikatą. Dažniausiai jie rekomenduojami žmonėms, turintiems regėjimo sunkumų ar sergantiems kai kuriomis akių ligomis. Tokių akinių nuo saulės lęšiai gaminami iš plastiko, stiklo ar polikarbonato. Plastikiniai fotochrominiai akinių lęšiai dažnai vertinami geriau nei stikliniai, nes naudotojai pastebi, kad jų atspalvis pasiskirsto tolygiau nei ant stiklo lęšių.

Nuotraukos teisės: Glasses On

Kokie fotochrominių lęšių privalumai?

Sunku nuspręsti, kokius akinius nuo saulės geriau rinktis – fotochrominius ar įprastus? Galbūt padės apsispręsti keli fotochrominių akinių privalumai:

Platus pasirinkimas

Fotochrominiai lęšiai pritaikomi pagal pasirinktus rėmelius, tad jie gali būti įvairiausių formų. Taip pat yra ir lęšių spalvų pasirinkimas, todėl lengva išsirinkti labiausiai patinkančius ar geriausiai stilių atskleidžiančius akinius. Be to, patogu, kad jie gali būti lengvai derinami su kitų tipų lęšiais, esant akių ligoms, ir dengiami apsauginėmis dangomis kaip įprasti korekciniai lęšiai.

Patogumas

Tai bus gydytojo skirti ir saulės akiniai viename rėmelyje. Nereiks kiekvieną kartą sukti galvos einant iš namų, ar pasiėmėte akinius nuo saulės, nes jie bus visuomet su jumis. Tai ypatingai patogus pasirinkimas žmonėms, kuriems reikalingi akiniai dėl regos sutrikimų. Turėdami fotochrominius akinius išvengsite nuolatinio akinių kaitaliojimo judėdami iš patalpos į lauką ir atvirkščiai.

Kaina

Užuot mokėję už dvejus akinius – receptinius ir nuo saulės, galite sutaupyti įsigydami abejus akinius viename. Žinoma, fotochrominiai akiniai kainuos brangiau nei įprasti, tačiau nereikės pirkti dvejų akinių, jei nešiojate korekcinius.

Apsauga nuo UV spindulių

Kai nešiojate fotochrominius akinius, galite būti ramūs, kad net pamiršę akinius nuo saulės savo akis apsaugosite nuo UV spindulių, kurie pavojingi akių sveikatai. Taip sumažinsite riziką susirgti kai kuriomis akių ligomis. Dėl šios priežasties fotochrominiai lęšiai ypač patogūs vaikams. Tėvai gali būti ramūs, kad žaidžiant lauke vaikų akytės bus saugomos nuo saulės skleidžiamos šviesos poveikio.

Komfortas

Fotochrominiai lęšiai ne tik saugo nuo UV spindulių, bet ir sumažina akinimą, todėl mažėja akių apkrova ir nuovargis. Be to, jų prisitaikymas pagal saulės šviesos ryškumą užtikrina geriausią regėjimo lygį.

Mažesni nuostoliai

Pasitaiko, kad žmonės akinius nuo saulės paprasčiausiai pameta. Ypač dažnai tai nutinka naudojant dvejus ar daugiau skirtingų akinių. Tad nešiodami fotochrominius akinius išvengsite nuolatinio žongliravimo akiniais ir sumažinsite tikimybę juos pamesti.

Nuotraukos teisės: Glasses On

Kam jie reikalingi?

Fotochrominiai akiniai geriausias pasirinkimas tiems, kurie dažnai juda iš patalpų į lauką ir atvirkščiai. Taip pat jie patogūs, kuomet yra regėjimo sutrikimų ar kitų akių ligų, dėl ko nešiojami gydytojo paskirti akiniai. Tokiais atvejais nereikia turėti dvejų akinių ir nuolatos jų kaitalioti tarpusavyje. Tai ir patogu, ir padeda apsaugoti akis nuo papildomų problemų, kurias gali sukelti UV spinduliai.

Ypatingai naudingi fotochrominiai akiniai vaikams, kurie vargu, ar pasirūpins akyčių apsauga nuo saulės šviesos bėgdami į lauką, jei nešios įprastus akinius. Kadangi akinių kaitaliojimas vaikus vargina ir yra didelė tikimybė, kad kuriuos nors akinius mažylis pames, geriausia rinktis dvejus akinius vienuose rėmeliuose. Taip bus užtikrinta akyčių apsauga nuo UV spindulių, kurie ateityje gali sukelti papildomų akių problemų. Daugiau patarimų kaip išsirinkti saulės akinius vaikams galite rasti čia.

Kuomet rinksitės akinius nuo saulės prisiminkite fotochrominių akinių lęšių privalumus ir pasvarstykite, kokius akinius pirkti geriausia. Nepamirškite, kad rinkdamiesi pagal saulės šviesos intensyvumą prisitaikančius „chameleonus“ išliksite stilingi ir kartu pasirūpinsite savo akių sveikata.

TAIP PAT SKAITYKITE