Hempo

8 akių sausumo priežastys: jį gali sukelti netgi hormonų pokyčiai ar vaistai

8 akių sausumo priežastys: jį gali sukelti netgi hormonų pokyčiai ar vaistai

Jaučiate nemalonius pojūčius akyse, tarsi į jas kas būtų pribėręs smėlio? Jas peršti, skauda, duria – bandote trinti, tarsi norėdami iš jų pašalinti šiuos pojūčius sukeliantį svetimkūnį, tačiau ten nieko nėra. Tai tipiniai sausų akių sindromo požymiai, kuriuos bent kartą turbūt esame patyrę visi. Dažniausiai akims kenkia dažnas žiūrėjimas į elektroninius ekranus, tačiau šį sutrikimą gali sukelti ir kitokie organizmo pokyčiai.

Mūsų akis drėkina ašaros. Atrodytų, viskas paprasta – jeigu yra pakankamai ašarų, akies paviršiaus audiniai „jaučiasi“ gerai. Tačiau specialistai sako, kad akių sausumo pojūtį sukelia ne tik ašarų stoka, bet ir jų sudėties pokyčiai. Mat ašaras sudaro du komponentai – vanduo ir lipidai. Kai jų santykis sutrinka, atsiranda akių sausumo sindromas, o priežasčių, sukeliančių šį sutrikimą, yra tikrai ne viena.

Kompiuterių ir išmaniųjų telefonų ekranai

Šiandien tai viena dažniausių sausų akių sindromo priežasčių. Iš bet kokio elektroninio prietaiso ekrano sklindanti ryški šviesa prikausto mūsų žvilgsnį. Mes taip įsijaučiame į šį žiūrėjimo procesą, kad akys tiesiog „pamiršta“ mirksėti. Miksėjimas – nesąlyginis refleksas, tai reiškia, kad mes apie jį nesusimąstome, jis tiesiog vyksta. Šis refleksas sulėtėja, kai mūsų dėmesys prikaustytas prie kokio nors objekto. O jeigu mirksime rečiau, akies paviršius ilgiau nei įprastai būna atviras, todėl nesudrėkinamas ašaromis ir iš akies plėvelės drėgmė greičiau išgaruoja. Taigi akių paviršius sausėja.

Sausas oras

Vasarą biurų patalpose, įstaigose, parduotuvėse nuolat veikia kondicionieriai, o su rudens atėjimu prasideda šildymo sezonas, dėl to oras patalpose išsausėja ir jame sumažėja deguonies, kuris reikalingas, kad audiniuose vyktų normali medžiagų apykaita ir kiti procesai. Sumažėjus deguonies kiekiui ore, jo sumažėja ir ašarose, o akies ragena (skaidrus išorinis akies dangalas) neturi kraujagyslių, t. y. ją „maitina“ tik ašaros. Būtent jos užtikrina pakankamą deguonies kiekį šiuose audiniuose. Taigi kuo mažiau deguonies aplinkoje, tuo labiau sausėja akys.

Hormonai

Ši priežastis būdinga tik moterims. Prasidėjus klimaksui, kuris šiais laikais gali užklupti gana anksti, moters organizme ima mažėti moteriškų lytinių hormonų – estrogenų, o jie, be kitų funkcijų, dalyvauja riebalų apykaitos procese. Jų mažėjimas tiesiogiai susijęs su lipidų mažėjimu ašarose, dėl to ašaros tampa „skystesnės“ ir neužsibūna akyse, t. y. išteka. Dažniausias su tuo susijusio akių sausumo simptomas – be priežasties tekančios ašaros.

Senėjimas

Viena iš sausų akių sindromo veiksnių yra amžius. Vyresnio amžiaus žmones jis kamuoja dažniau dėl paprastos priežasties: kuo žmogaus organizmas yra senesnis, tuo mažiau jis gamina ašarų. Be to, akių vokai prasčiau paskirsto ašaras.

Kontaktiniai lęšiai

Net jeigu nepamirštate išsiimti kontaktinių lęšių naktį, jeigu juos keičiate kiekvieną dieną ir laikotės visų su jais susijusių higienos reikalavimų, sunkiai išvengsite akių išsausėjimo, nes kontaktiniai lęšiai iš principo sausina akis. Todėl specialistai pataria kontaktinius lęšius dėvėti ne kasdien, ypač reikėtų jų vengti dirbant kompiuteriu biuro ore.

Regėjimo korekcija lazeriu

Kartais sausų akių sindromas vargina po regėjimo atstatymo operacijos. Dažniausiai tai susiję su neteisingu pasiruošimu operacijai. Prieš tokią operaciją reikėtų įsitikinti, ar akys nėra išsausėjusios, ir pirmiausia atstatyti normalią jų gleivinės būklę. Taip pat sausų akių simptomas pasireiškia ir dėl mechaninio poveikio akims lazeriu, tačiau paprastai per keletą savaičių praeina.

Lėtinės ir kitos ligos

Cukrinis diabetas, be kitų nemalonių šalutinių reiškinių, sukelia sausų akių sindromą. Taip pat akys sausėja sergant konjunktyvitu (akių junginės uždegimu). Mat paprastai jis gydomas antibiotikais, kurie neigiamai veikia ašarų sudėtį. Todėl po antibiotikų kurso būtina gydyti sausų akių sindromą. Ašarų kokybė prastėja ir sergant blefaritu (lėtiniu akių vokų uždegimu) – šį susirgimą paprastai visada lydi sausų akių sindromas. Reumatoidinis artritas sukelia ne tik sąnarių uždegimą ir skausmą, bet gali paveikti ir apie akis esančias liaukas, dėl to prasideda išorinio akių dangalo uždegimas, kurio pasekmė – sausų akių sindromas. Kontaktinis dermatitas paprastai paveikia odą, tačiau kenkia ir akių paviršiui.

Kaip gydyti

Pirmoji pagalba išsausėjusioms akims – drėkinamieji akių lašai, kitaip vadinami dirbtinėmis ašaromis. Kadangi jų pasiūla šiuo metu labai didelė, patartina atkreipti dėmesį į preparato sudėtį. Dalis drėkinamųjų akių lašų savo sudėtyje turi konservanto, kuris apsaugo juos nuo aplinkos mikrobų, bet, kaip rodo moksliniai tyrimai, turi žalingą poveikį akies paviršiaus audiniams, ypač jeigu jie naudojami ilgai. Todėl specialistai rekomenduoja rinktis drėkinamuosius lašus be konservantų. Taip pat verta pasidomėti ir kitais sudėties komponentais. Pavyzdžiui, be konservantų pagaminti akių lašai „Starazolin Complete“ savo sudėtyje turi natrio hialuronato ir dekspantenolio. Natrio hialuronatas – tai hialurono rūgšties natrio druska, natūralus polisacharidas, randamas žmogaus organizme. Tai natūrali medžiaga, sudaranti vienalytį, patvarų ir ilgalaikį apsauginį sluoksnį ant akies paviršiaus. Šis sluoksnis neturi jokio neigiamo poveikio regėjimui Dekspantenolis yra vitamino B grupės medžiaga, palaikanti natrio hialuronato savybes. Šios medžiagos drėkina, atgaivina, palaiko regeneraciją, apsaugo ir maitina akies paviršių, taip pat sustiprina drėkinamąsias natrio hialuronato savybes, skatina regeneraciją ir apsaugo akies paviršių. Dėl šios sudėties preparatas apsaugo ir suformuoja apsauginį sluoksnį ant akies paviršiaus, pašalindamas diskomfortą, siejamą su mechaniniu akies dirginimu, pavyzdžiui, naudojant kontaktinius lęšius, veikiant įvairiems aplinkos veiksniams (oro kondicionierius, šaltas, karštas, sausas oras, oro užterštumas, tabako dūmai, dulkės ar saulės spinduliai), stipriu nuovargiu, atsiradusiu dėl darbo kompiuteriu, ilgo vairavimo ir pan. „Starazolin Complete“ gali naudoti žmonės, naudojantys visų tipų kontaktinius lęšius.

Šaltinis 15min.lt

TAIP PAT SKAITYKITE