Blogas burnos kvapas ir kraujuojančios dantenos – tikriausiai vienos nepatogiausių ir labiausiai nepasitikėjimą savimi keliančių burnos higienos problemų. Kartais šios taip paūmėja, kad žmonės pradeda mažiau bendrauti su kitais, nes jaučiasi nepatogiai. Jų galvose nuolat kyla klausimai: „Ar nestoviu pernelyg arti kito?“, „Ar jis gali užuosti mano burnos kvapą?“, „Ar suvalgytas obuolys nesukels dantenų kraujavimo?“ Iš tikrųjų, visos šios problemos tėra netinkamos burnos higienos pasekmės, tad visa tai įmanoma pataisyti. Tam tinka odontologijos klinika Vilniuje ar kituose miestuose, tačiau visur jums pasakys tą patį – burnos priežiūra turi tapti įpročiu. Taigi, sužinokite, kaip reikia tinkamai prižiūrėti savo dantis ir burnos ertmę.
Ką reikia žinoti apie dantų valymą?
Tikriausiai kiekvienas žino, kad dantis rekomenduojama valyti 2–3 kartus per dieną, tačiau kiek žmonių iš tikrųjų taip daro? Daugelis pasirenka tai daryti vieną kartą, ryte. Deja, tačiau vienas kartas tikrai per mažai, jeigu norite atsikratyti prasto burnos kvapo ir ypač – apsisaugoti nuo rimtų burnos ligų. Specialistai pabrėžia, kad dantis reikėtų valyti mažiausiai du kartus per dieną – ryte ir vakare.
Vakaras, pasak jų, itin svarbus metas, nes naktį maisto likučiai, surinkti per visą dieną, virsta bakterijų, kurios fermentuojasi ant dantų ir dantenų, maistu. Tiek odontologijos klinika Vilniuje, tiek kitų klinikų specialistai tikina, kad po vakarienės derėtų palaukti bent 30 minučių ir tik tada valytis dantis.
Rekomenduojamas laiko tarpas, kurį reikia praleisti valantis dantis – bent dvi minutės, po 30 sekundžių skiriant kiekvienai dantų „sekcijai“. Amerikos dantų higienos asociacija dalinasi tinkama dantų valymo technika:
- Pridėkite dantų šepetuko šerelius šalia dantenų linijos 45 laipsnių kampu. Įsitikinkite, kad šereliai liečia abu – tiek dantį, tiek danteną.
- Pradėkite švelniai, sukamaisiais judesiais keliauti dantų šepetėliu per 2–3 dantų paviršių. Judesio amplitudė turėtų būti tokia, kad liestų tiek danteną, tiek dantis. Tada pereikite prie kitos 2–3 dantų grupės ir tai kartokite.
- Tą patį veiksmą atlikite ir už priekinių dantų.
- Galiausiai, nepamirškite liežuvio. Keliaukite šepetėlio šereliais nuo liežuvio pradžios iki galiuko. Taip pašalinsite blogą kvapą skleidžiančias bakterijas.
Jeigu jums ši technika atrodo pernelyg sudėtinga, visuomet galite naudoti elektrinį dantų šepetuką. Šie turi tokį patį sukamuoju judesiu veikiantį mechanizmą, todėl jums nereikės apie tai galvoti. Odontologijos klinika Vilniuje ir ten dirbantys specialistai rekomenduoja pasirinkti ir šepetuką pakankamai minkštais šereliais, nes kieti gali pažeisti dantenų paviršių ir pačias dantenas. Svarbus ir dydis – šepetėlis turi patogiai tilpti burnoje. Galiausiai specialistai rekomenduoja dantų šepetėlį keisti kas 3–4 mėnesius, o jeigu pastebite, kad šereliai nusidėvėję, keisti reikėtų iškart.
Valymas tarpdančių siūlu
Tarpdančių siūlas – tai nebrangi, kompaktiško dydžio priemonė, padedanti pašalinti maisto likučius, įstrigusius tarp dantų. Jis itin svarbi tinkamos burnos higienos priežiūros dalis, nes padeda pašalinti nešvarumus, prie kurių neprieina šepetėlio šereliai. Specialistai pažymi, kad dantų siūlas turėtų būti naudojamas kartą per dieną, kiekvieną vakarą prieš valantis dantis. Čia, kaip ir dantų valyme, svarbi technika, nes šia priemone valant dantis per stipriai galima lengvai pažeisti dantenas.
Odontologijos klinika Vilniuje ir kitos klinikos Lietuvoje pateikia trumpą gidą, kaip tinkamai valyti dantis siūlu:
- Užsukite 45 cm ilgio dantų siūlą ant vidurinių rankos pirštų. Suspauskite siūlą tarp rodomojo piršto ir nykščio, palikdami 2,5–5 cm tarpą tarp jų. Valydami viršutinius dantis naudokite nykštį, siekdami siūlą judinti pirmyn–atgal.
- Tą patį padarykite ir su apatiniais dantimis, tačiau čia siūlo krypčiai reguliuoti naudokite rodomąjį pirštą.
- Tarpdančius valykite zigzago judesiais.
Visai nesvarbu, kokį dantų siūlą naudojate tol, kol tarpdančius valote tinkama technika.
Atidžiai rūpindamiesi savo burnos higiena ne tik galėsite džiaugtis maloniu kvapu ir sveikomis dantenomis – tai lems ir didesnį pasitikėjimą savimi, pozityvesnį požiūrį į gyvenimą ir drąsesnį bendravimą su kitais. Šypsokitės, ir pasaulis šypsosis jums!