Nobel biocare

Už išsaugotus sveikus dantis užaugę Jūsų vaikai Jums padėkos

Už išsaugotus sveikus dantis užaugę Jūsų vaikai Jums padėkos

Vaikystė – gražus gyvenimo etapas,
kurio neturėtų trikdyti nei dantų skausmas,
nei kitos netaisomų dantų sukeltos sveikatos problemos

Kad mažylių gyvenimo ir kartu su tėveliais praleistų nerūpestingos vasaros atostogų netemdytų tarsi „netikėtai“ užklupęs dantų skausmas, svarbu jų dantukus parodyti vaikų odontologui ne tik privalomai prieš mokslo metus. „Ar nėra dantų ėduonies pažeistų vaiko dantų, ypač verta įsitikinti planuojantiems atostogas prie jūros, juo labiau – į kitas šalis“, – konstatuoja Kauno odontologijos klinikos „Angitia“ profesionali burnos higienistė Gabija Babrauskaitė iš savo ir vaikų odontologų darbo patirties ir siūlo prisiminti būtiniausią vaikų odontologų pagalbą, siekiant išsaugoti sveikus  vaikų pieninius dantis ir užtikrinti taisyklingą savalaikį nuolatinių dantų dygimą.

  • Profilaktinė dantų ir burnos ertmės apžiūra, higiena, diagnostika
  • Pažeistų dantų, dažniausiai ėduonies, gydymas ir plombavimas
  • Vaikų nuolatinių krūminių dantų padengimas silantais
  • Pieninių bei nesugydomų nuolatinių dantų saugus traukimas

Reikėtų būsimam mažajam pacientui paaiškinti, kad jis ar ji jau dideli, ir taip, kaip ir tėveliui ar mamytei įprasta, laikas parodyti odontologui dantukus. Maloniai ir dėmesingai bendraujantis vaikų odontologas apžiūrės panašiai, kaip ir kitų sričių vaikų ligų gydytojai, besirūpinantys ir tėvelių, ir vaikučių sveikata. Jokia apžiūra juk nėra skausminga. Viskas, ką odontologas atlieka, skirta išsaugoti dantukus sveikus ir apsaugoti nuo skausmo.

Profilaktinei dantų apžiūrai svarbu parodyti jau pirmuosius vaiko dantukus. Tuomet vaikas lengviau įpras prie odontologo apžiūros kaip prie savaime suprantamos būtinos sveikatos procedūros, ir odontologo kėdėje nekils problemų.

Visgi, jei šis ankstyvas vaiko raidos etapas praleistas, ir nutarėte vaikų odontologui parodyti savo atžalą jau bendraujančią ir visiškai suvokiančią aplinką – padrąsinkite ir užtikrinkite, kad pasėdėti išsižiojus odontologo kėdėje tikrai neskauda. Galima patiems tėveliams pasižiūrėti į vaiko dantukus ir paklausti, ar labai skaudėjo.

Tiek per anksti, tiek per vėlai ištraukti pieniniai dantukai sutrikdo nuolatinių dantų dygimą; šių  dygimo prognozę gali numatyti tik odontologas

Skirtumas nuo tėvelių „apžiūros“ tik toks, kad dantų gydytojas profesionaliai įvertina dantukų būklę ir paaiškina, ar jie dygsta taisyklingai, ar visi sveiki, ar reikalinga pagalba. Pvz., vaikų dantų gydytojas pasirūpina, kad pieniniai dantukai neiškristų anksčiau laiko ir nesukeltų kitų rimtų bėdų. Tėveliams pravartu žinoti ir savo vaikui suprantama kalba paaiškinti, kad per anksti netekus pažeisto dantų ėduonies („sergančio“) pieninio dantuko, vaikas ne tik ilgesniam laikui lieka bedantis, bet patiria ir kitų nemalonių pasekmių:

  • neaiškiai taria garsus;
  • netaisyklingai formuojasi veido bruožai;
  • negali tinkamai sukramtyti maisto, todėl gali sutrikti virškinimas, skaudėti pilvuką;
  • labai tikėtina, kad nuolatiniai dantys išdygs kreivi, negražūs ir jų tiesinimas vėl sukels naujų problemų.

Burnos ertmės higienistą rekomenduojame aplankyti maždaug apie 6 -uosius amžiaus metus. Higienistas padeda suformuoti Jūsų atžaloms gerus burnos ir dantų priežiūros įgūdžius, suprantama vaikui kalba paaiškina ir parodo, kaip teisingai valomi dantukai; pataria, kokios dantų priežiūros priemonės labiausiai tinka konkretaus vaiko dantukams ir pan.

Gydyti vaiko dantis dažniausiai prireikia, jei vaikas reguliariai nerodomas odontologui, ir tenka apsilankyti tik pajutus dantų skausmą. Tuomet galima paaiškinti, kad skausmą odontologas sustabdys. Tačiau  be jo pagalbos dantukus skaudės ir stipriau, ir ilgiau, ir vis tiek teks kreiptis į dantų gydytoją.  Galima paklausti, ar vaikas norėtų kęsti skausmą kuo ilgiau, ar stabdyti kuo skubiau.

Geriau reguliariai lankytis pas vaikų odontologą ir tokio daugybinio dantų ėduonies išvengti – tai palankiau vaiko sveikatai ir būsimiems nuolatiniams dantims

Priklausomai nuo esamos dantukų būklės, pvz., jei dantukas pažeistas dantų ėduonies(karieso) ir svarbu jam padėti pasveikti, gali būti, kad labai trumpai ir šiek tiek paskaudės, kol odontologas nuskausmins. Tą vos juntamą „laukiamą“ skausmą galima paaiškinti suprantama vaikui kalba pagal jo patirtį ir suvokimą, palyginus su konkrečiu atveju, kai vaikui kada nors ką nors skaudėjo; pvz., silpniau, nei buvo užsigavęs ar pan.

Kai odontologas įgauna vaiko pasitikėjimą, mažylis dantukų apžiūros metu nejaučia jokio diskomforto, ir visos odontologinės procedūros vyksta sklandžiau ir operatyviau. Be to, atėjęs net ir su skaudančiu dantuku į jau pažįstamą odontologijos klinikos ir dantų gydytojo aplinką, vaikelis jausis tvirčiau.

Krūminių dantų paviršiaus padengimas silantais – puikus sprendimas, siekiant kuo ilgiau išsaugoti vaikų nuolatinius krūminius dantukus sveikus. siūlome jų skysta, ore kietėjančia plombine medžiaga. Klinikos „Angitia“ odontologai iš savo patirties atsakingai konstatuoja, kad padengti silantais krūminiai vaikų dantys, yra apsaugoti nuo dantų ėduonies labiau, nei nepadengti silantais. Silantuotų krūminių dantų paviršius yra lygesnis, nes ta skysta medžiaga užpildo visus griovelius. Nelygaus nuolatinių krūminių dantų paviršiaus vaikai dar kruopščiai neišvalo, taip sudarydami palankias sąlygas apsigyventi dantų ėduonies bakterijoms.

Vos išdygę nuolatiniai krūminiai vaikų dantys yra ir taip jautresni vaikų mėgstamam saldžiam, rūgščiam, šaltam, karštam maistui bei gėrimams (nebūtini visavertei vaikų mitybai populiarūs ledai bei saldumynai, būtini saldūs bei saldžiarūgščiai vaisiai ir uogos). Tad nesilantuotų dantų grioveliuose besikaupiantys šio maisto likučiai yra tikras rojus dantų ėduonies bakterijoms, intensyviai ardančioms dantų emalį. Todėl ir statistika tokia grėsminga: apie 68 proc. trimečių ir 95 proc. šešiamečių Lietuvos vaikų dantys yra pažeisti dantų ėduonies. Duomenys kasmet šiek tiek svyruoja, tačiau vidurkis panašus).

Jeigu tėveliams svarbi savo vaikų dantų sveikata, linkime laiku pasirūpinti savo vaikų dantimis, kad jie į šią statistiką nepatektų:

  • Įpratinti vaikus rytais ir vakarais kruopščiai išvalyti dantukus šepetėliu su jų amžiui skirta dantų pasta; kol susiformuos teisingi valymo įgūdžiai, šį procesą turėtų prižiūrėti tėvai.
  • Kaskart pavalgius tarpdančius valyti specialiu tarpdančių šepetėliu arba siūlu ir išskalauti vandeniu
  • Kaskart pavalgius praskalauti burnytę vandeniu
  • Reguliariai parodyti savo atžalas vaikų odontologui ir lankytis pagal individualią dantų būklę paskirtu dažnumu.
  • Išdygus nuolatiniams krūminiams dantims, kiekvieną jų vieną po kito padengti silantais, padedančiais apsaugoti nuo dantų ėduonies. T. y. – nelaukti, kol sudygs visi krūminiai dantys, bet atvykti dėl kiekvieno danties atskirai, jeigu jie išdygs ne vienu metu. Silantais dengiami sveiki arba sugydyti dantys.

Kai nesugydomą ar klibantį pieninį dantuką tenka išrauti, vaikui paaiškinkite: kad išaugtų naujas tvirtas dantukas visam gyvenimui, odontologas padės paruošti jam vietą. Klibantis dantukas jau nepajėgia kramtyti maisto, valgymo metu jis pats kliūna, skauda ir trukdo. Vaikų odontologas išrauna dantuką laiku, be skausmo ir be infekcijos rizikos.

Kuo anksčiau parodomas vaikas odontologui ir pastebimi pirmieji dantukų pokyčiai, tuo greičiau užkertamas kelias dantų problemoms. Tėveliai sutaupo pinigų ir laiko, o vaikas, supratęs sveikų dantukų svarbą ir lankymosi pas odontologą prasmę – vaikų odontologo kėdėje jaučiasi drąsus, ramus ir saugus.

www.angitia.lt

Angitia

TAIP PAT SKAITYKITE