Tėveliams neretai kyla įvairių klausimų apie vaikų dantų gydymą: kada reikėtų pirmą kartą apsilankyti pas odontologą, kada reikia traukti pieninius dantis, ar pieninius dantis reikia plombuoti, ir t.t. Deja, beveik 90 procentų mūsų šalies vaikų dantys yra nepakankamai prižiūrėti, ir sulaukus 8-9 metų amžiaus dantys jau yra gerokai pažeisti ėduonies. Jei vaikų dantimis tinkamai rūpinamasi dar nuo kūdikystės, didelių dantų problemų galima išvengti, ir nereikės nerimauti, kad vaikas kenčia didelius skausmus.
Kūdikių dantų priežiūra
Dažnai keliamas klausimas, kada reikėtų pradėti valyti dantis, ir kada vertėtų planuoti pirmąjį vizitą pas odontologą. Geriausia tą padaryti dar tada, kai prasikala pirmasis vaiko dantukas – kuo anksčiau bus pradedama rūpintis vaiko dantimis, tuo greičiau suformuojami tam tikri įpročiai, kurie išlieka visą gyvenimą. Kūdikių dantys tyri būti valomi sterilios marlės gabaliuku, suvilgytu šiltu virintu vandeniu. Vėliau bus galima naudoti ir kūdikiams skirtą dantų šepetėlį bei specialią dantų pastą. Kol vaikai nemoka išspjauti seilių ir dantų pastos košelės, geriausia rinktis dantų pastą be fluoro.
Pieninių dantų gydymas
Nors kartais manoma, kad nėra būtina gydyti pieninius dantis, tačiau taip galvoti yra labai žalinga. Deja, negydomi pieniniai dantys gali pažeisti besikalančius nuolatinius dantis, tad pasekmės gali būti jaučiamos ir vaikui suaugus. Apie vaikų dantų gydymą svarbu žinoti tai, kad jis yra būtinas visais gyvenimo periodais. Labai lengvabūdiška teisintis tuo, kad pieniniai dantys vis tiek iškris – taip, iš tiesų anksčiau ar vėliau taip nutiks, tačiau vertėtų užkirsti kelią galimiems dideliems dantų pažeidimams.Vaikus neretai motyvuoja tai, kad odontologai leidžia pasirinkti spalvotas plombas, taigi, vizitas gali tapti ne toks baisus.
Odontologai siūlo apsaugą nuo ėduonies
Kartais tėveliai apie vaikų dantų gydymą pernelyg mažai domisi. Paskutiniu metu vis labiau populiarėja dantų dengimas silantais, kuris garantuoja ilgalaikę apsaugą nuo galimų ėduonies pažeidimų. Ši procedūra yra labai greitai atitekama ir nekelianti streso, todėl labai svarbu pasvarstyti apie tokią galimybę.
Ar pieninius dantis galima rauti patiems?
Pieniniai dantys turi plonesnes sieneles, o jų šaknys yra ilgesnės, tad tuomet, jei dantį rausite savarankiškai, būkite labai atsargūs. Labai svarbu tai, kad pieniniai dantys nebūtų išraunami per anksti, nes tai gali lemti įvairias problemas (pavyzdžiui, nuolatiniai dantys gali augti pernelyg ilgą laiką, tad šalia esantys dantys gali susistumti). Pieninį dantį reikėtų rauti tik tada, jei jis yra pakankamai išklibintas, nes priešingu atveju procedūra gali būti pernelyg skausminga. Visada rekomenduojama pasikonsultuoti su odontologu, kuris pasakys, ar dantį jau galima rauti.
Ką dar svarbu žinoti apie vaikų dantų gydymą?
Visada svarbu tinkamai vaikus nuteikti ir motyvuoti. Tėvelių užduotis – kuo žaismingiau papasakoti vaikams, kodėl taip svarbu valytis dantis ir lankytis pas odontologą. Jei pirmą kartą pas odontologą bus apsilankoma dar ankstyvoje vaikystėje, tikėtina, kad ateityje nebus jaučiama nepagrįstų baimių, ir vizitas pas odontologą bus traktuojamas kaip savaime suprantamas dalykas. Vaiko dantys bus sveikesni, jei saldumynų ir gazuotų gėrimų kiekis bus ribojamas, o mityba bus pakankamai gerai subalansuota. Nevertėtų pamiršti, kad vaikai visada ima pavyzdį iš savo tėvų, todėl ir jūs turėtumėte tinkamai rūpintis savo dantimis. Tinkamai išsivalyti dantis vaikai paprastai įgunda sulaukę maždaug 6-7 metų amžiaus, kada išmoksta rašyti. Iki to laiko tėveliai turėtų valyti savo vaikams dantis, ir, žinoma, laikytis reguliarumo.
Maloniai kviečiame apsilankyti Žvėryno odontologijos klinikoje, kurioje Jūsų vaikučiams bus suteikta profesionali odontologinė pagalba. Daugiau informacijos apie klinikoje atliekamą vaikų dantų gydymą rasite paspaudę šią nuorodą.
Informacija parengta pagal www.zok.lt