Gudručio vaistinė

Protezai – nepatogu, implantai – per brangu? Gydytojas siūlo išeitį.

dantų atstatymas

Dantis praradę pacientai dažnai praranda ir viltį susigrąžinti pilnavertį gyvenimą. Dantų implantaciją sau gali leisti ne kiekvienas, o ar tai reiškia, kad vienintelis kelias – išimamieji protezai? Anaiptol. Nepageidaujant tradicinių protezų, tačiau atsisakant dantų atkūrimo implantais, puiki išeitis – lokatorinė sistema. Plačiau apie šį metodą kalbamės su klinikos IROK implantuojančiu gydytoju odontologu Edvinu Mileriu.

Ar visus dantis praradę pacientai linkę rinktis išimamus dantų protezus, ar vis dėlto ieško gydymo alternatyvų? 

Vis daugiau ir daugiau pacientų, tarp jų ir pagyvenusių žmonių, ieško kitų dantų atkūrimo kelių, kadangi plokšteliniai protezai blogai laikosi, ypač apatiniame žandikaulyje, su jais sudėtinga kalbėti, valgyti. Daugelis ieško sprendimų, kurie būtų ne tik palankūs finansiškai, bet ir išspręstų išimamos plokštelės sukeliamus nepatogumus bei pagerintų gyvenimo kokybę. Vienas tokių metodų – lokatorinė sistema.

Papasakokite plačiau, kas tai per metodika?

Tai yra išimamos plokštelės tvirtinimas apatiniame žandikaulyje ant dviejų implantų, siekiant maksimaliai pagerinti jos stabilumą ir funkcionalumą. Prie implantų prisukamos lokatorių atramos, o vidinėje protezo pusėje integruojami specialūs metaliniai lokatorinės sistemos elementai. Ant implantų dedant protezus, šios dalys tvirtai susijungia tarpusavyje, todėl nebereikia naudoti jokių protezų klijų – plokštelė visiškai stabiliai laikosi ant dviejų implantų.

O kaip vertinate tokių protezų estetiką? Ar šiuolaikiniai išimami protezai gali atrodyti natūraliai?  

Tikrai taip, išimamieji protezai gali atrodyti ir estetiškai, ir pakankamai natūraliai. Didžiąja dalimi estetinis vaizdas priklauso nuo dantų laboratorijos meistriškumo. Žinoma, reikia nepamiršti esminio momento, kad naujai atkurti dantys turi būti ne tik gražūs, bet ir patogūs, tvirtai besilaikantys. Protezai su lokatorine sistema neabejotinai atitinka šiuos svarbiausius kriterijus.

Jeigu pacientas jau nešioja išimamą protezą, bet nėra patenkintas jo funkcionalumu, ar jau turimam protezui galima pritaikyti lokatorinę sistemą? 

Taip. Paprastai pacientai dėl dviejų implantų įsriegimo apsilanko jau nešiodami išimamą plokštelę, kuriai dažnai galima pritaikyti lokatorinę sistemą. Ypač tuomet, kai protezas yra neseniai pagamintas ir neilgai nešiotas. Jeigu pacientas išimamos plokštelės dar neturi arba ji yra pagaminta nekokybiškai, naujas protezas pagaminamas maždaug per 2 mėnesius, kol prigyja implantai.

Jeigu kaulas yra stipriai sunykęs, ar tokiu atveju galima sriegti 2 arba 4 implantus be kaulo priauginimo procedūros?

Jeigu kaulas yra labai stipriai aptirpęs, labiau tikėtina žandikaulyje surasti vietos dviems, o ne keturiems implantams. Dažniausiai mažiau kaulo būna sunykę ties iltinių dantų sritimi, tuomet tose vietose galima įsriegti bent jau du implantus.

Kiek procentų kramtymo funkcijos atkuriama su 2 implantais? 

Su protezu, pritvirtintu ant dviejų implantų, atstatoma apie 50 proc. kramtymo funkcijos.  Su tokiu protezu, kaip su nuosavais dantimis, galima kąsti ir kramtyti įprastus maisto produktus. Nors išimamieji protezai ant dviejų implantų negali prilygti 6–8 implantams, du implantai bet kuriuo atveju leidžia ženkliai pagerinti gyvenimo kokybę ir tai padaryti su minimaliomis sąnaudomis.

O su 4 implantais kramtymo funkcija atstatoma taip pat kokybiškai, kaip ir įsriegus 6–8 implantus? 

Protezavimas ant 4 implantų sparčiai populiarėja, nes taip galima turėti jau neišimamus dantis. Visgi, nors šis metodas atkuria tiek estetinę, tiek kramtymo funkcijas, dantų atkūrimas 6–8 implantais yra dar geresnis sprendimas. Įsriegus didesnį implantų skaičių, tvirtinamas jau nebe plokštelinis protezas, o atskiri maži tiltukai, tokiu būdu tiksliausiai atkartojant natūralių dantų savybes. Didesnis implantų skaičius lemia geresnę konstrukciją. Taigi, nors iš esmės dantų atkūrimas ant 4 implantų yra efektyvus sprendimas, tačiau nerekomenduoju jo tiems pacientams, kurie ieško maksimaliai natūralių dantų pojūčio ir nori atkurti dantis taip, kad jie tarnautų visą gyvenimą.

Ar ant dviejų implantų pritvirtintą protezą reikia išsiimti nakčiai? 

Galiu nuraminti, kad naktį tokio protezo laikyti stiklinėje tikrai nereikia. Tačiau vakarais protezą reikia trumpam išsiimti tam, kad jį kruopščiai išvalyti. Išsivalius, protezą vėl galima įsidėti. Taigi, lokatorinę sistemą pasirinkę pacientai džiaugiasi, galėdami pamiršti apie įprastų protezų sukeliamus nepatogumus.

seraninas

TAIP PAT SKAITYKITE