Teisingos ir rūpestingos burnos higienos, kuria kiekvienas žmogus rūpinasi individualiai, dažnai nepakanka tam, kad dantys būtų išsaugoti sveiki ir gražūs. Burnoje nuolat yra seilių, mikroorganizmų bei maisto likučių, kurie ilgainiui išlieka nepaisant dantų valymo dantų šepetėliu, dantų siūlu, burnos skalavimo skysčiu bei kitų priemonių naudojimo. Dėl to susidaro tinkamos sąlygos dantims bei aplink juos esantiems audiniams būti pažeistiems, o tai savo ruožtu yra pavojinga ir gali pareikalauti rimto gydymo. Šių problemų išvengti gali padėti aktyvi profilaktinė priemonė – profesionali dantų higiena.
Profesionali dantų higiena
Profesionali dantų higiena – tai procedūra, kurios metu nuo dantų paviršiaus yra šalinamos minkštos ir kietos nuosėdos (t.y. mineralizuotos ir nemineralizuotos apnašos, „dantų akmenys“), pigmentai, susidarę dėl rūkymo, arbatos ar kavos vartojimo, poliruojamos dantų plombos, dantys gali būti dengiami specialiomis gydomosiomis medžiagomis. Higieninį dantų valymą atlieka gydytojas – odontologas ar dantų higienistas. Procedūros metu naudojami specialūs instrumentai, ultragarsiniai bei oro srovę su vandeniu sumaišantys prietaisai. Visomis šiomis priemonėmis nuo dantų apnašas pašalinti gali prireikti daugiau nei vieno vizito ir siekiant ilgalaikio poveikio vizitai turi būti reaguliarūs. „Papadent“ odontologijos klinikos vadovas, gyd. odontologas Tomas Stumbrys teigia, kad profesionalios dantų higienos nauda yra daugialypė: „Atliekant profesionalią dantų higieną kartu atliekama ir apžiūra, kurios metu įvertinama dantų būklė, jų gydymo perspektyvos, galimybė ir poreikis protezuoti, taikyti gydymą implantais. “ Tokiu atveju higieninis burnos valymas tampa pirmuoju išplėstinio dantų gydymo etapu, kuris leidžia užtikrinti kitų gydymo etapų kokybę.
Profesionalios dantų higienos svarba
Burnos ertmėje ant dantų ir dantenų normaliomis sąlygomis nuolat gyvena bakterijos. Jos maitinasi angliavandeniais, esančiais mūsų vartojamame maiste. Šie mikroorganizmai išskiria įvairias medžiagas, kurios sąlygoja kietų bei minkštų apnašų susiformavimą, dantų bei dantenų pažeidimą. Pažeidimui progresuojant, susidaro dantų ėduonis, formuojasi kanalai dantyse, kurie pažeidžia danties struktūrą ir sukelia skausmą. Pažeidus dantenas, išsivysto periodontitas, dantenos kraujuoja, pažeidžiama danties šaknis. Visi šie pokyčiai ir žala dantims bei juos supantiems audiniams sukelia skausmą, diskomfortą, laikui bėgant, net dantų netekimą. Paprastomis dantų priežiūros priemonėmis, kurias žmonės taiko patys, nėra galimybių užtikrinti visiškos dantų švaros. Maisto likučius pasiekti visuose dantų paviršiuose, vagose, tarpdančiuose yra sunku, o kartais net neįmanoma. Todėl mineralizuotų ir nemineralizuotų apnašų susidarymas ir viso proceso pradžia yra neišvengiama.
Ko tikėtis?
Profesionalios dantų higienos atlikimas trunka 60 – 90 min. Daugeliu atvejų tai nėra skausminga procedūra. Jeigu dantys yra itin jautrūs ar skausmingi dėl jau esančio pažeidimo – taikoma vietinė nejautra. Tris valandas po dantų higienos atlikimo negalima gerti (kavos, arbatos, sulčių), valgyti ir rūkyti. Po profesionalios dantų higienos atlikimo kelias dienas taip pat negalima valgyti labai kieto maisto. Dantys gali būti šiek tiek jautresni karštam ar šaltam maistui, gali švelniai pakraujuoti dantenos. Dantenų kraujavimą susilpninti padeda specialūs burnos skalavimo skysčiai. Dantis geriau valyti minkštus šerelius turinčiu dantų šepetėliu. Dantų gijimas prasideda jau po dviejų dienų, o jautrumas ir dantenų pokyčiai visiškai pranyksta per dvi savaites.
Profesionalios dantų higienos nepakanka
Pasak gyd. odontologo Tomo Stumbrio, profesionali dantų higiena, jos poreikis yra parenkamas individualiai: „Daugeliu atvejų dantų higiena rekomenduojama atlikti 1 – 3 kartus per metus. Tačiau tai nėra auksinė taisyklė, tinkanti visiems žmonėms. Dantų higienos procedūros gali būti reikalingos dažniau, rečiau ar, išskirtinais atvejais, net mažiau nei kartą per metus. Tačiau tai dar nereiškia, kad šiems žmonėms nereikalingi profilaktiniai apsilankymai pas gydytoją – odontologą.“ Profesionalios dantų higienos metu ne vien atliekama apnašų nuvalymo procedūra, tačiau pacientai taip pat yra mokomi, kaip taisyklingai ir teisingai prižiūrėti dantis namų sąlygomis, kokias priemones geriau naudoti ir kaip dažnai lankytis pas odontologą profilaktinei dantų patikrai. Šitaip bendradarbiaudamas su savo gydytoju – odontologu kiekvienas žmogus gali sau užsitikrinti sveiką ir gražią šypseną.
Daugiau informacijos:
Odontologijos klinika „Papadent”