Šiandien dantų implantacija jau tapo įprastine odontologinio gydymo dalimi. Prarastus dantis vis dažniau apsisprendžiame atstatyti implantais. Kas naujo šiuolaikinėje dantų implantacijoje? Kalbiname Baltijos Osteointegracijos Akademijos tarybos narį, Šv. Kristoforo odontologijos klinikos gydytoją, burnos chirurgą Gintautą Gumbelevičių.
Žurnalistė: Ar tiesa, kad šiandieninė implantologija gali pasiūlyti naujus dantis per valandą?
G.Gumbelevičius: Taip, tiesa. Žinoma, tam, kad pacientas gautų naujus dantis per minėtą valandą, būtina pakankamai palanki situacija burnoje ir gana ilgas paruošiamasis darbas: atliekama kompiuterinė tomografija, vėliau kompiuterio ekrane suplanuojama būsimų implantų vieta ir kryptis žandikaulyje (Pav.1), pagaminami diagnostiniai modeliai ir informacija persiunčiama į Belgiją, kur pagaminamas stereolitografinis žandikaulio modelis ir chirurginis gidas.(Pav.2) Tai užtrunka iki kelių savaičių. Pagal pagamintą chirurginį gidą dantų technikas sustato būsimų implantų analogus į naują modelį ir pagamina dantų protezą. Tik po to pacientas vėl pasirodo chirurgo kėdėje ir tik tada pradedamas skaičiuoti „1valandos“ laikas, t.y. chirurginio gido pagalba atliekama dantų implantacijos operacija, įsriegiant implantus ten, kur prieš kelias savaites buvo suplanuota. To paties vizito metu prie ką tik įsriegtų implantų burnoje pritaikomi ir fiksuojami naujieji dantys. Patys spręskite ar tinka posakis „dantys per valandą“?
Ž.: Tai ne taip jau ir greitai…
GG: šiandien visi kažkur nuolat skubame, norime greitų ir kuo puikesnių rezultatų, bet gamtos neapgausi. Tam, kad implantai fukcionuotų patikimai, turi praeiti tam tikras gijimo laikotarpis, t.y. kaulas turi priaugti prie implanto. Kol kas niekas negali tiksliai paskaičiuoti kokį krūvį tikrai gali atlaikyti ką tik įsriegtas implantas ir ar gauta apkrova tuoj po implantacijos nebus per didelė? Juk implantas operacijos metu fiksuojasi tik mechaniškai – kaip varžtas lentoje. Po operacijos prasideda kaulo persitvarkymas. Jei nebus užtikrintas implanto pooperacinis stabilumas, neįvyks tikroji kaulo integracija ir tada implantas gali tapti paslankus, išjudėti – laukia nesėkmė.
Beje, estetika šiuo atveju nebus aukščiausio lygio, nes dantenų formavimas operacijos metu dažniausiai neatliekamas – implantai sriegiami tiesiog per padarytą skylutę dantenose. Ir dar pasikartosiu – situacija burnoje turi būti palanki – pakankamas kaulo kiekis, ideali implantų padėtis būsimų dantų atžvilgiu, neturi būti jokių kaulo reljefo defektų, ar uždegiminių procesų kaule ir kt.
Ž.:Vadinasi, dantys per valandą tinka nevisiems?
GG: Gana svarbu teisingai atsirinkti tinkamą situaciją implantacijai, nes nevisada sąlygos burnoje leidžia tai atlikti. Ši metodika yra gera protezuojant bedantį žandikaulį – pacientas nepatiria pooperacinio diskomforto įsriegus 4-8 implantus. Metodika nebloga, kai sriegiami keli implantai neestetinėje, pvz.: krūminių dantų zonoje, ypač apatiniame žandikaulyje. Pavienių dantų atstatymas estetinėje zonoje, priekinių dantų srityje, irgi įmanomas, bet gana ribotas. Juk dažnai, praradus dantį, su laiku prarandama ir dalis žandikaulio storio bei aukščio, todėl norint įsriegti implantą estetiškai teisingoje padėtyje, reikia atstatyti ir dalį prarasto kaulo. Mano nuomone, daug svarbiau yra ne laikas, per kurį pacientas gaus naują dantį, bet procedūros saugumas ir rezultato nuspėjamumas.
Ž.: Ką turite omenyje, kalbėdamas apie operacijos saugumą ir rezultato nuspėjamumą?
GG: Kiekvienas žmogus, nusprendęs implantuoti, nori tam tikrų garantijų, ilgalaikio rezultato. Manau, kad tinkamas paciento ištyrimas, gydytojo patirtis, operacinė technika tikrai yra svarbūs faktoriai, bet ne mažiau svarbu suteikti laiko organizmui adaptuotis prie svetimkūnio, nesutrikdant gijimo proceso. Ne veltui yra posakis „neskubėk ir būsi pirmas“. Juk niekas nenori pakartoti operacijos antrą kartą. Kiekviena operacija yra susijusi su tam tikra rizika, o ką tik įsriegto implanto protezavimas tą riziką tik padidina.
Implantui gavus kramtymo krūvį, prasideda fiziologiniai kaulo pokyčiai ties implanto kakleliu. Kraštinis kaulo patirpimas ties implanto kakleliu, gavus kramtymo krūvį, būna mažesnis, kai protezuojamas jau integruotas, t.y. prigijęs implantas. Ar tikrai sutaupyti keli laukimo mėnesiai verti didesnio kaulo praradimo ar menkesnio estetinio rezultato? Štai ką turiu omenyje, kalbėdamas apie saugumą ir ilgalaikiškumą.
Ž.: O kaip žinoti, kad kaulas jau priaugo ir galima saugiai protezuoti?
GG: Yra įvairių metodikų – stuksenant metaliniu instrumentu, kaulas turi „skambėti“, pats implantas vizualiai visiškai neturi judėti, tiriant rentgenologiškai tarp kaulo ir implanto neturi būti jokio plyšelio. Šios metodikos nėra absoliučiai patikimos. Kalbant apie šiuolaikinę implantologiją, patikimiausias metodas yra radiodažninis tyrimas. Tai visiškai neinvazyvus, neskausmingas ir labai objektyvus tyrimas. Jo veikimas yra paremtas kamertono principu: prie implanto prisukamas specialus metalinis stulpelis, prinešus prietaiso analizatorių prie stulpelio, magnetiniai impulsai aktyvuoja jį ir išmatuojamas vibracijos dažnis. (Pav.3) Kuo tvirtesnė kaulo ir implanto jungtis, tuo aukštesnis dažnis parodomas ekrane. Duomenys konvertuojami į sutartinę verčių skalę nuo 1 iki 100. Jei prietaisas rodo daugiau kaip 57 visomis kryptimis, implantą galima saugiai protezuoti. Tai objektyvu ir leidžia gydytojui pradėti protezavimą būtent tada, kai implanto integracija kaule jau patikimai įvykusi.
Ž.:Ar turi įtakos implantacijos sėkmei patys implantai? Juk yra įvairių modifikacijų.
GG: Šiuo metu rinkoje yra įvairių implantų sistemų – vienos pigesnės, kitos brangesnės. Vienos žengia priekyje, diegdamos naujausius mokslo pasiekimus, kitos bando vytis kopijuodamos lyderius. Aišku, kad inovatyvios kompanijos produktai bus kiek brangesni. Sudarius tinkamas sąlygas, visi implantai prigyja, bet vieni tarnauja sėkmingiau, kiti reikalauja papildomų pastangų. Vienus estetiškai suprotezuoti yra daugiau galimybių, kitus mažiau. Labai svarbus implanto ir protezo jungties tikslumas ir stabilumas, norint, kad protezas ilgainiui neatsilaisvintų ar nenulūžtų nuo implanto. Tad aš renkuosi tą implantų sistemą, kuri mažiau sukelia problemų mano pacientui, dantų technikų laboratorijai ir man, kaip gydytojui, nes visi norime būti užtikrinti sėkme ilgalaikėje perspektyvoje.
Kalbant apie pačius implantus, nėra „nepakartojamos“ implantų sistemos, kurios vienintelės dėka būtų galima atlikti operaciją „dantys per valandą“. Visi kūginės formos implantai pasižymi didesniu pradiniu stabilumu kaule tuoj po implantacijos. Todėl visi jie tinka metodikai „dantys per valandą“, kuri labiau atspindi paties gydytojo ir paciento pasirinkimą, o ne kokios nors implantų sistemos ypatybę ar išskirtinumą.
Ž.:Ką palinkėtumėte skaitytojams?
GG: Ne tiek svarbu kokią implantų sistemą jūs pasirinksite, svarbu kaip tie implantai bus įvesti į funkcionavimą ir kokią priežiūrą vėliau gausite. Tai svarbu!
UAB „Šv. Kristoforo odontologijos klinika“
Adresas: Kęstučio g. 33, LT–08112 Vilnius
Tel. (8 5) 261 71 43
Faks. (8 5) 219 55 45
Mob. +370620 84477
El. paštas: info@kristoforoklinika.lt