Gudručio vaistinė

Negydomi, apleisti ar prarasti dantys silpnina sveikatą

Negydomi, apleisti ar prarasti dantys silpnina sveikatą

Nuo senų laikų dalis žmonių įsitikinę, kad senatvėje neišvengiamai prarasime dantis. Būtent senais laikais šis teiginys buvo toks akivaizdus, kaip dangus mėlynas, o žolė žalia. Tačiau šiandien, pažangių skaitmeninių odontologijos technologijų amžiuje, šią „liaudies išmintį“ galima šiek tiek koreguoti.

Savo dantų nepavyksta išsaugoti dažniausiai dėl pernelyg mažai skiriamo jiems dėmesio – netinkamos priežiūros, nereguliarios burnos higienos, o tuo pačiu – ir profilaktinės dantų apžiūros, nepalankaus sveikatai gyvenimo būdo ir ypač žalingų įpročių. Retesnės dantų netekimo priežastys – įvairios fizinės traumos bei ligos, dažnai siejamos su gyvenimo būdu, išskyrus paveldėjimą.

Negydomi arba neatkurti trūkstami dantys sukelia kitas sveikatos problemas

Kaip žinoma, nė vienas žmogaus organas nefunkcionuoja atskirai. Taip nebūna, kad susirgus vienam kuriam organui, žmogus jaustųsi stiprus, atsparus ligoms ir sveikas, galvodamas, kad sveikų organų dar turi daugiau, nei sergančių. Ne išimtis ir burnos bei dantų sveikata.

Negydomų arba prarastų dantų problemos dažniausiai sukelia dar didesnes viso organizmo sveikatos problemas. Nustatyta, kad jos yra susijusios su demencija, širdies problemomis ir miokardo infarkto rizika, plaučių uždegimu, inkstų ligomis, aukštu kraujospūdžiu, insulino gamybos sutrikimais, arba cukralige, ir kai kuriomis vėžio rūšimis. Net prastai įstatyti ar nederantys implantai gali apsunkinti kramtymą, kas savo ruožtu apsunkina virškinimą, todėl gali prasidėti skrandžio ligos, o žmogaus organizmas neįsisavina pakankamai maisto medžiagų.

Iš negydomų dantų ir dantenų patogenus išnešioja kraujotakos sitema į kitus organus ir paaštrina esamas arba sukelia naujas ligas

Tačiau gali būti ir „užburtas ratas“: patogenai iš dantų infekcijos židinių kraujotakos sistema cirkuliuoja po visą organizmą ir gali pavojingai paaštrinti esamas ligas bei sukelti naujas. Negana to – patogeninės bakterijos kvėpavimo takais gali patekti į plaučius ir sukelti plaučių uždegimą, o virškinimo sistema patekę į skrandį gali sutrikdyti virškinimą ir sveikatą.

Labai prastos sveikatos, lovoje gulintiems žmonėms ar jų slaugytojams dėl visų kitų rimtų sveikatos problemų ir nemažo krūvio lengva primiršti dar neprarastų dantų tinkamą priežiūrą ir profesionalią burnos higieną – vieną svarbiausių sveikų dantų išsaugojimo sąlygų. Prasta dantų priežiūra, neatliekama profesionali burnos higiena, besiformuojantys dantų akmenys ir negydomos dantų bei dantenų ligos gali pasunkinti kitas sveikatos problemas, sukelti naujas arba pasunkinti esamas ligas.

Neprižiūrimi ir negydomi dantys – mikrobų buveinė

Verta įsidėmėti, kad patys mažiausi maisto pėdsakai, pavalgius likę ant dantų bei tarpdančiuose, yra ypač patraukli vieta įvairių ligų sukėlėjams – grybeliams, virusams, bakterijoms.

Kietųjų dantų apnašų, arba dantų akmenų, susidarymo schema

Užtenka tik palikti tarpdančiuose šiems patogenams maisto arba kaskart pavalgius nepraskalauti burnos vandeniu, ir įvairūs mikroorganizmai tuoj pat pradeda savo ardomąsias veiklas: dantų ėduonies bakterijos ardo dantų emalį, o virusų, bakterijų, maisto likučių ir seilių mišinys formuoja minkštąsias dantų apnašas. Jos ilgainiui sukietėja ir tampa dantų akmenimis, kuriuos pašalinti gali tik burnos higienisto skaleris. Todėl nuolatinė kruopšti dantų priežiūra bei reguliari, kas 6 mėn. atliekama burnos higiena turėtų būti savaime suprantama ir neatsiejama sveiko gyvenimo būdo dalimi.

Reguliari profilaktinė dantų apžiūra, profesionali burnos higiena ir kruopšti kasdienė dantų priežiūra –dantų išsaugojimo pagrindas

Ilgiau pradelsus burnos higieną, dantų akmenys slenka po dantenomis link žandikaulio kaulo, formuojasi dantų kišenės, dantys negrįžtamai atsipalaiduoja ir iškrenta arba belieka juos išrauti. Ilgiau nevalomi dantų akmenys „palenda“ po dantenomis, gali plisti iki žandikaulio kaulo ir jį pažeisti. Tuomet jau reikalinga sudėtingesnė dantų akmenų nugrandymo nuo žandikaulio operacija.

Praradus dantis, trūkstamų neatkurtų dantų vietoje atrofuojasi, nyksta alveolinis žandikaulio kaulas, sukeldamas kitas pasekmes: pakinta veido bruožai, nutįsta skruostai, įdumba dantų neprilaikomos lūpos (įspūdis, kad suplonėja). Nusprendus dantis atkurti implantais, sunykusiame kaule gali tiesiog nebelikti vietos, kur tą implantą įsriegti. Tokiu atveju reikalinga kaulo priauginimo operacija. Jei taip nutinka dar silpnesniame viršutiniame žandikaulyje, dažnai tenka ne tik priauginti kaulą, bet ir kelti sinuso dugną.

Garbus amžius netrukdo išsaugoti nuosavus dantis

Užsienio šalių tyrimai rodo, kad senjorai vis dažniau išsaugo sveikus nuosavus dantis. Pvz., Šiaurės Karolinos universiteto 2014 m. publikuotas tyrimas rodo, kad nuo praeito amžiaus šeštojo dešimtmečio iki šio amžiaus antrojo dešimtmečio pradžios visų dantų praradimas tarp senjorų Vakaruose sumažėjo įspūdingais 78%. Akivaizdu, kad tinkama burnos higiena, reguliari profilaktinė dantų apžiūra pas specialistus ir neatidėliotinas kilusių dantų sveikatos problemų sprendimas padeda išsaugoti dantis.

Turintiems nuosavus dantis visada verta juos saugoti, atsikračius nihilistinio požiūrio, kad dantis senatvėje prarasime bet kuriuo atveju.

www.angitia.lt

seraninas

TAIP PAT SKAITYKITE