Ditel

Kuo skaitmeninė implantacija pranašesnė už tradicinę

skaitmeninė implantacija

Prarasti dantys jau kelis dešimtmečius atkuriami implantacijos pagalba. Vis dėlto, šios procedūros sėkmė ne vienam kelia abejonę. Remiantis apklausų duomenimis, dažniausiai baiminamasi galimo implanto neprigijimo ir kitų komplikacijų.

„Kauno implantologijos klinikos“ gydytojo odontologo Andriaus Jonaičio teigimu, implantacija – išties sudėtinga procedūra. Viena to priežasčių yra ta, kad individualios kiekvieno paciento kaulo anatominės savybės ne visuomet leidžia įsriegti implantą taisyklinga kryptimi, o tai ateityje gali turėti įtakos tiek paties implanto prigijimui, tiek tarnavimo trukmei, tiek ir prie jo pritvirtintos restauracijos funkcionalumui bei estetikai. Negana to, tokių anatominių darinių, kaip sinuso ančių, nosies ertmių bei apatinio žandikaulio nervo topografinės savybės sukelia nemažai rizikų juos pažeisti implantacijos metu. Pasak ilgametę patirtį turinčio implantologijos specialisto, šios priežastys per visą gydymo implantais laikotarpį sukėlė iš tiesų daug komplikacijų, o tai nulėmė nemažos dalies pacientų nepasitikėjimą šia paslauga. Tačiau gydytojas skuba nuraminti, kad šiais laikais, išvengti žmogiškų klaidų, ir net sudėtingiausiais atvejais implantą įsriegti itin tiksliai padeda vis didesnio specialistų ir pacientų pripažinimo sulaukianti skaitmeninė implantacija. 

„Per beveik 40-ties metų implantacijos praktiką Lietuvoje mes, implantuojantys gydytojai, įgijome daug vertingos patirties ir išsigryninome, kokie implantai tinkamiausi, siekiant atstatyti kramtymo funkciją. Paaiškėjo, kad pirmaisiais metais naudoti ir gan perspektyviai atrodę endosaliniai (įsukami tiesiai į žandikaulį) bei poantkauliniai (turintys metalinę bazę, kuri yra pritvirtinta po dantenų audiniu, bet virš arba ant žandikaulio kaulo) implantai, laikui bėgant, deja, sukelia daug komplikacijų ir įvairių problemų. Vėliau sekę sriegiami implantai tik po beveik penkiolikos metų mums taip pat atskleidė begalę klaidų, padarytų neturint pakankamai informacijos ir reikiamų techonologijų. Todėl atlikome daugybę išsamių klinikinių tyrimų, kurių metu stebėjome bei analizavome sėkmingiausius implantacijos atvejus ir šiandien galime drąsiai teigti, jog turime moderniausias medžiagas bei technologijas ir žinome, koks implantų dizainas bei kokia sriegimo metodika turi būti naudojama, norint džiaugtis idealiais rezultatais net praėjus 15–20 metų“, – patirtimi dalinasi A. Jonaitis.

Pagrindinė šių laikų naujovė, padedanti pasiekti pačius geriausius rezultatus – skaitmeninė implantacija, t.y. skaitmeninis būsimos implanto padėties suplanavimas. „Jau senokai žinojome, koks implanto medžiagiškumas ir dizainas yra geriausias, tačiau nežinojome, kaip užtikrinti, kad implantas būtų įsriegtas idealiai. Tai tas pats, kas nupirkus pačias geriausias medžiagas bei įrangą namo statybai, pavesti jį statyti neypatingai patyrusiems ir neturintiems jokio projekto statybininkams“, – vaizdžiai pasakoja ilgametę patirtį turintis gydytojas.

Pasak jo, kaip ir namo statyboje, taip ir kramtymo funkcijos atkūrime sėkmės pagrindas yra geras projektas. Tik pagal tokį projektą pastatytas namas nekels problemų ir bus ilgaamžis. Alternatyvus palyginimas yra ir implantacijoje: tik pagal skaitmeninį planą implantą įmanoma įsriegti nepriekaištingai tiksliai, užtikrinant pacientui nepriekaištingą komfortą ir maksimalią implanto tarnavimo trukmę.

Kaip vyksta skaitmeninė implantacija

Prieš implantacijos procedūrą, pasitelkus skaitmenines technologijas, nesukeliant jokio diskomforto pacientui, atliekami reikalingi tyrimai ir surenkama informacija apie paciento žandikaulius, sąkandį, kaulo tipą.

Įvertinus gautus duomenis ir galimas rizikas, nustatomas taisyklingas sąkandis, jo aukštis ir pagaminami laikini protezai, idealiai atitinkantys būsimus nuolatinius. Pacientas gali juos pasimatuoti, įvertinti, kaip su jais jaučiasi, ar patogus sąkandis, esant poreikiui, protezai gali būti koreguojami. Kai protezai idealiai atitinka paciento lūkesčius, pagal juos gaminamas chirurginis gidas. Jame esančios specialios ertmės padeda gydytojui kontroliuoti implantų sriegimo kryptį ir įstriegti juos į tiksliai numatytas vietas. Tokiu būdu prarasti dantys atkuriami ypatingai tiksliai, be pjūvio ir skausmo. Šis metodas garantuoja ne tik tikslesnius rezultatus, bet ir komfortiškesnį ir greitesnį gijimą. Prigijus implantams, atliekamas dantų protezavimas – ant implantų fiksuojami dantų protezai (vainikėliai arba plokstelės), efektyviai atkuriantys dantų funkciją, formą ir estetinę išvaizdą.

Skaitmeninės implantacijos galimybės

Skaitmeninė implantacija šiandien specialistų visame pasaulyje pripažįstama pažangiausiu gydymo būdu, užtikrinančiu sklandžią bet kurios implantacijos procedūros eigą ir padedančiu idealiai tiksliai išspręsti net ir pačius sudėtingiausius atvejus. Pasitelkus šį metodą, galima sėkmingai atkurti tiek vieną, tiek kelis, tiek daugumą ar net visus dantis.

Atkuriant vieną dantį, pažeistas dantis pašalinamas ir, pasitelkus skaitmeniniu būdu pagal paciento kaulo anatomiją pagamintą gidą, idealiai tiksliai įsriegiamas implantas, taip užtikrinant ne tik greitesnį prigijimą, tačiau ir preciziškai tikslią būsimo danties padėtį.

Andrius Jonaitis pasakoja, kad netekus kelių dantų ir norint atkurti juos keliais implantais bei tiltu (keliais apjungtais vainikėliais), ypatingai svarbu užtikrinti implantų lygiagretumą. Jeigu lygiagretumo pasiekti nepavyksta, labai dažna to pasekmė – sulūžęs tiltas arba nutirpęs apie implantus kaulas. Skaitmeninės implantacijos metu, gido dėka dar prieš procedūrą suplanuojamos tikslios implantų kryptys ir pagal jas lengvai nepriekaištingai tiksliai įsriegiamas implantas.

„Paskutiniais klinikiniais tyrimais įrodyta, jog yra neįmanoma pasiekti idealaus tikslumo, atliekant žandikaulio atkūrimą 4 ar daugiau implantų. Žmogaus žandikaulių anatomija yra tokia individuali, jog pasiekti tikslią implantų padėtį kaule, jų tarpusavio lygiagretumą bei numatyti jų kryptis pagal ant jų pritvirtintus būsimus protezus – praktiškai neįmanoma jokiam, net ir ypatingai patyrusiam ir daug praktikos praktikos turinčiam gydytujui. Dėl šios priežasties iki šiol buvo ir vis dar yra be galo daug nesėkmingų atvejų, kuomet pacientai skundėsi nepatogumu naudojantis protezais, neestetišku vaizdu, dažnais protezų įtrūkimais ar lūžiais bei trumpalaikiu implantu tarnavimu. Todėl tokių pasekmių eliminavimą užtikrinanti skaitmeninė implantacija sparčiai keičia tradicinę visame pasaulyje“, – sako gydytojas.

Patyręs implantologijos specialistas įvardina ir daugiau skaitmeninės implantacijos privalumų. Pasitelkus šį metodą, vieną, kelis ar visus dantis galima atkurti vos per vieno vizito metu, nes viskas ypatingai tiksliai suplanuojama ir pagaminama dar prieš atliekant procedurą. Kai kuriais atvejais implantacija atliekama be dantenų pjūvio, o gijimas visada užtrunka net 30-40 proc. trumpiau, nei sriegiant implantus tradiciniu būdu. Užtikrinus preciziškai tikslią implanto padėtį, garantuojamas ir juvelyriškai tikslus dantų protezavimas, maksimaliai atkuriantis visas jų funkcijas ir estetiką.

Angitia

TAIP PAT SKAITYKITE