Natula

Gydytojas odontologas: dėl danties atkūrimo verta kreiptis dar prieš jį pašalinant

Dantų atkūrimas

Dantų implantacija – pažangiausias ir patikimiausias šiuolaikinis prarastų dantų atkūrimo metodas, padedantis sugrąžinti visavertę kramtymo funkciją ir natūralią estetinę išvaizdą. Tačiau odontologijos klinikos „Skaitmeninės šypsenos“ gydytojas odontologas-implantologas Artiom Špolianskij sako, kad žmonės į specialistus kreipiasi ne dėl implantacijos. Jie ateina į konsultaciją norėdami atkurti prarastus dantis ir tuo pačiu pagerinti savo gyvenimo kokybę. Pasak jo, implantas – tai tik pagalbinė priemonė, o implantacija – vienas danties atkūrimo etapų, kurio tikslas – įsriegti būsimo danties pagrindą – implantą – optimaliausioje padėtyje, atsižvelgiant į būsimo danties poziciją.

Patyręs implantacijos specialistas pasakoja, jog rengiant danties atkūrimo planą, iš pradžių suplanuojamas dantis, jo pozicija trimatėje erdvėje ir tik paskui implanto vieta. Tikslus dantų implantų pozicionavimas sumažina kaulo priauginimo poreikį, komplikacijų riziką ir užtikrina geriausius protezavimo rezultatus.

„Nors implantacijos sėkmei itin svarbus implantuojančio gydytojo profesionalumas ir patirtis, visuomet išlieka žmogiškų klaidų rizika ir net ilgametę patirtį turintis specialistas gali įsriegti implantą netiksliai. Tai gali turėti įtakos tiek paties implanto prigijimui, tiek tarnavimo trukmei, tiek ir prie jo pritvirtintos restauracijos funkcionalumui bei estetikai, nes būtent tikslumas yra sėkmingo protezavimo, lengvos atkurto danties priežiūros užtikrinimo ir ilgaamžiškumo pagrindas. Todėl, siekiant nepriekaištingai tiksliai atkurti prarastą dantį, vis dažnesniu pasirinkimu tampa gidinė implantacija be pjūvio“, – sako A. Špolianskij.

Šiuo metodu atliekamos procedūros metu naudojami chirurginiai gidai padeda parinkti optimaliausius implanto parametrus, išvengti žmogiškų klaidų ir net sudėtingiausiais atvejais implantą įsriegti taip, kad ant jo būtų galima tiksliai uždėti protezą. Skaitmeninių technologijų dėka užtikrinamas ne tik ypatingas implanto padėties tikslumas, bet ir dažnu atveju išvengiama pjūvio, maksimaliai sumažinamas skausmas bei nemalonūs pojūčiai tiek procedūros, tiek gijimo laikotarpiu. Gydytojo odontologo teigimu, tiksliai pagal planą atlikus implantaciją ir dantų protezavimas tampa žymiai paprastesnis, išnyksta protezavimo klaidų rizika ir komplikacijų tikimybė. Implantacija be pjūvio padeda atkurti optimaliausią natūralaus danties formą, užtikrinti lengvą jo kasdienę priežiūrą ir ilgaamžius rezultatus.

Dantų implantacija be pjūvio – tiksliausias ir ilgaamžiškiausias dantų atkūrimo metodas

Planuojant prarasto danties atkūrimą gidinės implantacijos metodu, konsultacijos metu intraoraliniu skeneriu nuskaitomas trimatis paciento burnos vaizdas ir atliekamas 3D kompiuterinės tomografijos tyrimas. Pasitelkus skaitmenines technologijas, tyrimų duomenys apjungiami ir gaunama išsami informacija apie dantų atkūrimo galimybes. Tuomet, naudojant specialias kompiuterines programas, planuojama procedūra. Pirmiausia, atsižvelgiant į gretimus dantis bei taisyklingą sąkandį, trimatėje erdvėje suplanuojamos būsimų dantų vietos, o pagal jas planuojamas implanto pozicionavimas kaule. Suplanavus implantų padėtį, parenkami optimalūs implantų parametrai (ilgis, diametras) ir sukuriamas chirurginis gidas. Jis atspausdinamas 3D spausdintuvu ir procedūros metu dedamas pacientui ant dantų. Chirurginis gidas atrodo kaip plastmasinė kapa ir turi suformuotą angą (ivorę), skirtą tiksliam implanto įsriegimui.

„Atlikdamas gydymą visada vadovaujuosi vienu iš Hipokrato priesaikos principu: „pirmiausia – nepakenkti“ ir stengiuosi viską daryti taip, kaip norėčiau, kad, prireikus, darytų man. Gydymą planuoju atsižvelgdamas į ilgalaikę perspektyvą ir galutinį rezultatą. Susiplanavęs chirurginį gidą aš iš anksto žinau, kas laukia procedūros metu. Tačiau nors teisingas suplanavimas yra raktas į sėkmę, ne mažiau svarbu teisingai suplanuotą implantą teisingai įsriegti. Chirurginis gidas yra įrankis, bet dirba specialisto rankos. Todėl, siekiant užtikrinti geriausius implantacijos be pjūvio rezultatus, labai svarbūs ją atliekančio specialisto įgūdžiai, o procedūra turi būti atliekama itin kruopščiai bei atidžiai“, – pabrėžia vienas iš gidinės implantacijos Lietuvoje pradininkų, taikantis šį metodą jau devintus metus.

Pasak implantus tik gidinės implantacijos būdu sriegiančio specialisto, šio metodo dėka implantą galima įsriegti labai tiksliai pagal būsimo danties poziciją, o tai užtikrina gerą atkurto danties estetinį vaizdą, funkciją, ilgaamžiškumą. Preciziškai tiksliai įsriegus implantą, jis apkraunamas pagal ašį, todėl pritvirtinus restauraciją kramtymo krūvis pasiskirsto tolygiai, protezas neskilinėja ir tarnauja ilgai. Implantas pozicionuojamas būsimo vainiko centre, todėl jis yra vienodai nutolęs nuo gretimų dantų, nesusidaro neigiamos nišos, mažiau kaupiasi apnašos, lengviau užtikrinti tinkamą jo priežiūrą ir ilgaamžiškumą.

Kreiptis dėl danties atkūrimo reikėtų dar jo nepraradus 

Artiom Špolianskij sako, kad implantacija be pjūvio gali būti atliekama iš karto pašalinus dantį (vienmomentė implantacija) arba praėjus kelioms savaitėms po šalinimo, kol vyksta gijimo procesas.

„Deja, dažnu atveju, pašalinus dantį, pacientai dėl jo atkūrimo kreipiasi ne iš karto. Vis dar populiarus mitas, kad pašalinus dantį iki implantacijos reikėtų palaukti bent 3 mėnesius. Tiesa yra tokia, kad laukiant 3 mėnesius prarasto danties vietoje ima tirpti kaulas, nykti dantenos, todėl implantacijai gali prireikti papildomų procedūrų. Siekiant geriausių rezultatų, kreiptis į konsultaciją dėl danties atkūrimo reikėtų ne jau praradus dantį, bet turint danties problemą ir žinant, kad jį reikės šalinti. Idealiausia, jeigu gydytojas, atliksiantis implantaciją, dantį ir pašalins. Tokiu atveju dažnai galima atlikti vienmomentę implantaciją, pasitelkiant gidinės implantacijos be pjūvio metodą“, – pataria gydytojas odontologas.

Implantacija be pjūvio gali būti atliekama ir tais atvejais, kai dantis neseniai pašalintas ir yra pakankamai minkštųjų audinių (dantenų). Tuomet virš implanto sriegimo vietos suformuojama implanto diametro dydžio skylutė, tačiau skirtingai nei atliekant tradicinę implantaciją, nekeliamas gleivinės antkaulio lopas ir neatidengiamas kaulas. Kai dantis pašalintas seniai ir dantenų trūksta, implantas įsriegiamas per plyšį, minimaliai traumuojant ir dirginant aplinkinius audinius. Atliekant implantaciją be pjūvio, mažėja uždegimų rizika, užtikrinamas žymiai lengvesnis pooperacinis laikotarpis.

Pasak A. Špolianskij, šiuo metu siūlomos įvairios implantacijos be pjūvio galimybės. Šį metodą galima taikyti atliekant tiek vienmomentę, tiek atidėtą implantaciją. Implantacija be pjūvio efektyviai atkuria tiek vieną, tiek visus prarastus dantis.

„Šiuolaikinė odontologija sparčiai tobulėja. Pasitelkus naujausius metodus, galima užtikrinti minimaliai invazyvų, nepriekaištingai tikslų ir ilgaamžį dantų atkūrimą. Svarbiausia – nedelsti ir kreiptis laiku“, – baigdamas pokalbį pataria gydytojas.

seraninas

TAIP PAT SKAITYKITE