Estetinis protezavimas – sparčiai populiarėjanti odontologijos procedūra, kurios tikslas – atkurti paciento dantų estetiką ir funkcionalumą. Ši procedūra svarbi ir emocinei žmogaus savijautai – gražūs ir sveiki dantys padeda žmogui jaustis geriau ir labiau pasitikėti savimi.
„Bokštų odontologijos klinikos“ gydytojas odontologas Justas Paulauskas sako, kad estetinis protezavimas – puikus sprendimas dėl įvairių dantų defektų diskomfortą kenčiantiems žmonėms, norintiems atkurti estetiškai patrauklią šypseną mažai invazyviu būdu, tausojant natūralius dantų audinius. Patyręs specialistas aptaria pagrindinius estetinio dantų protezavimo principus, jo naudą pacientams ir svarbiausius veiksnius, lemiančius šios procedūros sėkmę.
Kokias dantų protezavimo galimybės siūlo šiuolaikinė odontologija
Pasak pašnekovo, šiuolaikinė odontologija siūlo daug dantų protezavimo galimybių. „Atsižvelgdami į dantų pažeidimo lygį galime rinktis iš keleto skirtingų protezavimo būdų. Jeigu dantų nusidėvėjimas nedidelis ar norima tik pagerinti estetinį vaizdą, stengiamasi rinktis kuo mažiau invazyvų jų atkūrimo metodą – keramikos restauracijas: dantų laminates, įklotus, užklotus ar dalinius vainikėlius. Restauracijos kiekvienam pacientui gaminamos individualiai, todėl itin tiksliai atkuria pažeisto ar nusidėvėjusio danties formą, funkciją bei estetiką. Jeigu dantys stipriai pažeisti karieso, ne kartą plombuoti ar labai nudilę – renkamės pilnus dantų vainikėlius, apgaubiančius visą dantį. Jeigu dantų visai nebėra, juos atkuriame ant implantų tvirtinamomis restauracijomis“, – protezavimo galimybes vardina gydytojas odontologas.
Kiekvienas atvejis – skirtingas, o gydymas – individualus
Justo Paulausko teigimu, pacientai į odontologijos klinikas dėl dantų atkūrimo kreipiasi vedini įvairių priežasčių. Vieni skundžiasi suprastėjusiu estetiniu vaizdu, kiti patiria sunkumus kramtant, jaučia raumenų įtampą ar kitus nemalonius simptomus. Gan dažnas guodžiasi, jog pabodo nuolatos lankytis pas odontologą dėl vis skilinėjančių dantų ar iškritusių plombų.
Patyręs dantų atkūrimo specialistas sako, kad kiekvienas dantų protezavimo atvejis – skirtingas, todėl prieš atliekant net mažiausios apimties gydymą labai svarbu įsiklausyti į paciento lūkesčius ir išsiaiškinti pagrindinę priežastį, paskatinusią jį kreiptis dėl dantų atkūrimo.
Vėliau seka išsamus paciento ištyrimas, apimantis burnos ir viso kramtymo aparato būklės vertinimą. Renkantis protezavimo metodą, įvertinamas ne tik konkrečių dantų nusidėvėjimas ar estetinio vaizdo suprastėjimas, bet ir bendra paciento sveikatos būklė. Surinkus išsamią informaciją ir kompleksiškai ją įvertinus, stengiamasi pasiūlyti jam tinkamiausią problemų sprendimo būdą.
Pasak pašnekovo, estetinio dantų protezavimo trukmė priklauso nuo situacijos sudėtingumo. Jeigu paciento dantys stipriai pažeisti karieso, burnoje yra daug nekokybiškų plombų ar jau seniau protezuotų dantų su prastos kokybės restauracijomis, gydymas užtrunka ilgiau, nes prieš atkuriant dantis keramikinėmis restauracijomis, būtina juos tinkamai paruošti. Kai prieš protezavimą reikalinga implantacija, kaulo priauginimas, šaknų kanalų gydymas, dantų atkūrimas gali užtrukti kelis mėnesius ar net metus. Jeigu dantis norima tik pagražinti, protezavimas gali būti atliktas vos per keletą savaičių.
Maksimaliai kokybiškam rezultatui labai svarbus kruopščiai suplanuotas gydymas
Tačiau J. Paulauskas pabrėžia, kad norint pasiekti maksimaliai kokybišką ir paciento lūkesčius atitinkantį rezultatą, labai svarbu tinkamai suplanuoti kiekvieną gydymo etapą. Todėl neretai planavimas užima daugiau laiko nei pats dantų atkūrimas.
Gydytojas sako, kad planavimas prasideda vos pacientui įėjus į kabinetą – jau tada galima nuspėti galimas dantų problemas ir jų priežastis: „Kramtymo aparatas – tai tie patys raumenys, tie patys sąnariai. Jeigu pacientas įsitempęs, susikaustęs, jau galima įtarti, kad ta įtampa bus ir kramtymo raumenyse. Visada stengiuosi tiksliai išsiaiškinti, kokios priežastys lėmė dantų nusidevėjimą ar kitus pažeidimus. Jeigu dantys nudilę, pakeitę spalvą, pacientas turi daug plombų, siekiant, kad atlikus estetinį protezavimą, jis būtų ilgaamžis, būtina pašalinti dantų pokyčius nulėmusias priežastis. Atkūrus nudilusius dantis keramikinėmis restauracijomis griežiančiam dantimis pacientui ir nemėginant sukontroliuoti jo ir raumenų įtampos, tikėtina, jog tos restauracijos per kelis metus nusidėvės taip pat, kaip ir savi dantys“.
„Pirminės konsultacijos metu visuomet atidžiai įvertinama kiekvieno danties ir dantis laikančio kaulo būklė, surašoma išsami dantų formulė. Pagal tam tikrą protokolą daromos nuotraukos, leidžiančios įvertinti okliuzines (sukandimines) kreives, žandikaulių santykį, dantų išsidėstymą, tai, kiek dantų matosi žmogui kalbant ar šypsantis, kitus svarbius dalykus. Taip pat labai svarbu išsiaiškinti, kas pacientui kelia didžiausią diskomfortą ir kokie yra jo lūkesčiai“, – teigia estetinio protezavimo specialistas.
Ruošiantis atkurti viso žandikaulio dantis, tiksliam žandikaulio padėties ir sąkandžio įvertinimui atliekama ir aksiografija. Specialiu aparatu – aksiografu – užfiksuojami apatinio žandikaulio judesiai, atliekami sąkandžio registrai. Siekiant ateityje išvengti restauracijų skilimų, žandikaulio sąnario skausmų, raumenų įtampos ir kitų komplikacijų, šis etapas yra būtina estetinio dantų protezavimo protokolo dalis.
Būsimų dantų pasimatavimas leidžia užtikrinti nuspėjamą ir paciento lūkesčius atitinkantį rezultatą
Apibendrinus gautą informaciją, naudojant specialias programas, kompiuteryje modeliuojamas 3D šypsenos vaizdas ir pagaminamas plastmasinis būsimų dantų modelis, kuris kito vizito metu pamatuojamas pacientui. Pacientas gali įvertinti būsimų dantų estetinę išvaizdą, komfortą, išsakyti savo pastabas ir pageidavimus. Atsižvelgiant į juos, dantų formą, dydį, spalvą galima koreguoti.
Justas Paulauskas sako, kad šypsenos pasimatavimas yra labai svarbus žingsnis planuojant estetinį dantų protezavimą – be jo dantų atkūrimas jau sunkiai įsivaizduojamas. Šiuolaikinės dantų restauracijos, tinkamai jas prižiūrint, tarnauja ilgus metus, todėl labai svarbu, kad jomis atkurti dantys maksimaliai atitiktų pacientų lūkesčius. Pažangios technologijos ir galimybė pasimatuoti būsimus dantis ne tik suteikia galimybę pacientui iš anksto žinoti, kokio rezultato tikėtis, bet ir žymiai palengvina gydytojo odontologo darbą. Atlikus šypsenos pamatavimą, daug lengviau atlikti protezavimą galutinėmis restauracijomis, išlaikant nustatytus estetinius bei funkcinius parametrus ir užtikrinant paciento lūkesčius atitinkantį rezultatą.
Arkurtų dantų ilgaamžiškumą lemia ir tinkamas dantų paruošimas bei protezavimo medžiagos
Kitas svarbus žingsnis atliekant estetinį protezavimą yra tinkamas dantų paruošimas – šlifavimas. Pasak gydytojo odontologo, stengiamasi, kad jis būtų kuo mažiau invazyvus, maksimaliai tausojantis natūralius danties audinius. Susiplanavus šypseną, dantų formą, pagaminami specialūs gidai, pasitelkiami šlifuojant dantį. Taip jis nušlifuojamas minimaliai – tik tiek, kad tvirtai laikytųsi protezai. Protezas yra silpnesnis už natūralų dantį, todėl natūralūs danties audiniai yra tarsi stiprus pamatas protezui, užtikrinantis jo tvirtumą ir ilgaamiškumą.
Pasak gydytojo, restauracijų gamybai stengiamasi rinktis tokias medžiagas, kurios tiek savo estetinėmis, tiek mechaninėmis savybėmis būtų kuo artimesnės natūraliam dančiui. Dažniausiai naudojama – ličio disilikato keramika, itin artima natūraliam dančiui ir turinti labai gerą sukibimą. „Nėra gerai, jeigu dantų protezai yra tvirtesni nei natūralūs dantys. Tai ypač svarbu protezuojant ne visus dantis, o tik jų dalį, nes tada natūralūs dantys dėvisi greičiau“, – atkreipia dėmesį pašnekovas.
Ką reikėtų žinoti apie protezuotų dantų priežiūrą
Norint kuo ilgiau džiaugtis atkurtais dantimis džiaugtis, labai svarbu užtikrinti tinkamą jų priežiūrą. Pasak gydytojo odontologo, iš esmės protezuotų dantų priežiūra nesiskiria nuo natūralių. Svarbiausi veiksniai, lemiantys tiek protezuotų, tiek natūralių dantų ilgaamžiškumą – tinkamas dantų valymas bei parafunkcijų, tokių kaip bruksizmas, kontroliavimas. „Todėl svarbu nepamiršti reguliariai atlikti profesionalios burnos higienos procedūrą ir lankytis pas odontologą dantų apžiūrai bei bendros burnos būklės stebėjimui“, – baigdamas pokalbį primena gydytojas odontologas Justas Paulauskas.