Kiekvienas gyvas organizmas yra nedaloma visuma su labai tiksliai veikiančiomis fiziologinėmis funkcijomis. Ne išimtis ir žmogus. Todėl vieno organo susirgimas paliečia bendrą viso organizmo sveikatą ir būklę apskritai. Taip nebūna, kad kažkuris organas izoliuotai serga, o žmogus jaučiasi sveikutėlis.
Daugelis žmogaus sveikatos sutrikimų prasideda nuo laiku neatliekamos burnos higienos ir negydomų dantų ėduonies pažeistų dantų. Apleidus burnos higieną, aplink dantis besikaupiantys dantų akmenys slenka žemyn ir tarp danties bei dantenų formuoja dantų „kišenes“. O tada jose esantis užkratas gali plisti kraujotakos sistema po visą žmogaus organizmą, lokalizuotis kiekvieno žmogaus individualiai silpnesniuose organuose ir sukelti naujus arba paaštrinti jau esamus tų organų susirgimus.

Kol nelikviduota negydomo danties infekcija, gali būti gydoma jos pasekmė – kito susirgusio organo ligos simptomas. O tikrosios priežasties, jos neieškant, galima ir „nesurasti“, nors ji – akivaizdi burnoje.
Kauno odontologijos klinikos „Angitia“ visi specialistai odontologai primygtinai rekomenduoja nelaukti, kol progresuojantis periodontitas „pasiims“ visus arba keletą dantų. Geriau kreiptis, kol dar įmanoma dantis išgelbėti.
Kaip apsaugoti dantis nuo periodontito keliamos rizikos jų netekti?
Racionaliausia, be abejo, lankytis reguliariai burnos higienai nors du kartus per metus, jei burnos higienistės nėra paskirta kitaip. Tuomet bus laiku pastebėtas ir beprasidedantis dantenų uždegimas gingivitas, tikėtina, nesuspėjęs progresuoti į pavojingą periodontitą, ir vos prasidėjęs dantų ėduonis. Lankantis pas burnos higienistą du kartus per metus, progresuoti dantų ligoms tiesiog pritrūksta laiko. Nes higienistė pastebi pačius mažiausius dantų bei dantenų pokyčius – ir vos beprasidedantį danties ėduonį, ir dantenų paburkimą – gingivito požymį. Jei burnos higiena reguliariai neatliekama, o dantų akmenys jau palindę po dantenomis – gali būti jau pavojingo periodontito požymis, gresiantis dantų praradimu. Visais atvejais, pastebėjus pirmuosius dantų bei dantenų pokyčius, „Angitia“ klinikoje stabdoma bet kuri dantų bei dantenų ligų progresija.

Jeigu pacientas lankosi nereguliariai burnos higienai ir atvyksta jau su gilesne danties ėduonies ertme, pro kurią į minkštuosius danties audinius patekę mikrobai jau yra sukėlę minkštųjų danties audinių pulpos uždegimą pulpitą arba danties šaknies kanalais nusileidę link šaknies galo ir ten suformavę cistą – reikalingas endodontinis gydymas. Šiame etape dar įmanoma išsaugoti sugydytus ir dažniausiai dirbtiniu vainikėliu sutvirtintus savo dantis.
Dantų šaknų kanalų gydymo metu būtina juos išvalyti nuo juose esančių mikrobų sukelto uždegimo pažeistų kraujagyslių bei nervų kartu su pačiais mikrobais ir kanalus dezinfekuoti. Tuomet dantis tampa negyvybingas, tačiau sutvirtintas vainikėliu dar gali tarnauti keliolika metų. Taip pacientui ženkliai palankiau, nes paprasčiau ir pigiau, nei nesugydomą dantį išrauti ir tuomet implantuoti.
Kaip negydomas gingivitas tampa periodontitu, galinčiu pasiimti visus dantis?
Jeigu tinkamai prižiūrimi dantys, reguliariai atliekama profesionali burnos higiena ir laikomasi burnos higienisto dantų priežiūros rekomendacijų, periodonto uždegimas neturėtų atsirasti. Pirmiausiai nevalomos minkštosios bei kietosios dantų apnašos (dantų akmenys) sukelia dantenų uždegimą gingivitą. Negydomas gingivitas progresuoja į viso periodonto (apydančio) uždegimą periodontitą, arba populiariai vadinamą parodontozę.

- Progresuojantis, negydomas periodontitas pradeda ardyti danties raiščius ir prie jų esantį žandikaulio kaulą. Dantenos atsiskiria nuo danties, susidaro vadinamoji „dantenų kišenė“ – plyšys tarp danties ir dantenos.
- Negydomo periodontito „dantenų kišenė“ per laiką gilėja, joje kartu su patogenais kaupiasi dar daugiau minkštųjų ir kietųjų apnašų.

- Veikiamos bakterijų bei virusų kartu su maisto likučiais seilių aplinkoje minkštosios dantų apnašos kietėja ir „dantenų kišenėse“ formuojasi pavojingi dantų akmenys.
- Nevalomi dantų akmenys kartu su patogeniniais mikrobais plinta didėjančia „dantenų kišene“ gilyn link žandikaulio kaulo, ir žandikaulio kaulo ardymas intensyvėja.

- Dantys atsipalaiduoja, pradeda klibėti ir lengvai iškrenta patys arba belieka juos pašalinti odontologui. Periodontito atpalaiduotų dantų procesas yra negrįžtamas, tad uždegimo suardytame apydantyje laisvai klibančių dantų išsaugoti neįmanoma.
- Negydomo periodontito židinys turi tendenciją plisti, todėl dantys krenta domino principu.
Patyrus visus šiuos etapus, odontologui belieka pasirūpinti laiku negydyto periodontito rezultatais – naikinti infekcijos židinius, gelbėti pačias dantenas ir pažeistą žandikaulio kaulą, o prarastus dantis atkurti dantų implantais bei dirbtiniais dantų protezais.
Jei žandikaulio kaulą infekcija suardo tiek, kad likusio kiekio neužtenka įsriegtį dantų implantams – atkuriamas ir žandikaulio kaulas.
Paminėtina, kad po periodontito gali visam gyvenimui išlikti atsiradusios dantenose skylės bei tarp dantų prarasti dantenų fragmentai.

Kokias kitas ligas sukelia negydomas periodontitas?
Ilgiau negydomas periodontitas didina šių sveikatai pavojingų ligų riziką:
- Širdies infarktas
- Galvos smegenų insultas
- Plaučių infekcija
- Paaštrinta cukraligė
- Lūpų ir skruostų gangrena (retesni atvejai)
- Nėščiosioms moterims – priešlaikinis gimdymas.
Periodontito infekcijos sukeltas paciento ligas, kaip negydomos tikrosios priežasties pasekmę, tenka gydyti kitų sričių specialistams. Siūlome pagalvoti – ar įmanoma išgydyti bet kurią ligą, kaip aktyvios periodonto infekcijos pasekmę, nepašalinus priežasties – patogeninių mikrobų, įsikūrusių burnoje ir nuolat „generuojančių“ dantų akmenis, kaip pagrindinę pavojingos periodontito ligos priežastį.