- Dėl dantistų baimės daugelis žmonių rečiau lankosi pas odontologus ir dėl to jų dantų būklė su amžiumi prastėja. Yra sukaupta nemažai įrodymų, kad vaikų, kurie bijo gydytis dantis,
burnos sveikatos rodikliai yra prastesni nei nebijančių. Ypač verčia nerimauti tai, kad dantų gydymo bijantys vaikai turi mažiau silantais padengtų dantų, jie dažniau praleidžia
vizitus pas gydytoją odontologą (Račienė, 2009). Tokią išvadą padarė daugelis mokslininkų, nagrinėjusių dantistų (odontologų) baimę ir jos santykį su burnos higiena bei dantų sveikata.
Viename iš tyrimų, Vesa Pohjola (2009) iš Suomijos Oulu universiteto nagrinėjo ryšį tarp dantistų baimės, vizitų pas odontologą dažnumo, burnos higienos įgūdžių ir dantų būklės. Tyrime dalyvavo virš aštuonių tūkstančių 30 metų ir vyresnių Suomijos gyventojų. Iš visų tyrime dalyvavusių žmonių 10 procentų prisipažino labai bijantys dantistų, o 30 procentų – šiek tiek jų bijantys.Visose amžiaus grupėse, išskyrus 30-34 metų, labiau bijantys dantistų pas odontologus lankydavosi kur kas rečiau. Reguliariai einantys pas odontologus tokia baime nepasižymėjo.Taip pat pas dantistų bijančius dantų būklė buvo kur kas blogesnė. Dantistų baimė ir sugedusių dantų skaičius teigiamai koreliavo visose amžiaus grupėse. 65 metų ir vyresnių žmonių grupėje tų, kurie dantis valėsi rečiau nei du kartus per dieną, dantistų baimė buvo stipresnė nei tų, kurie valėsi du kartus per dieną ar dažniau. Taip pat nuolat rūkantys pasižymėjo didesne dantistų baime nei nerūkantys ar rūkantys nereguliariai.
Tyrimo autorius pripažįsta, kad dantistų baimė Suomijoje yra labai paplitusi. Tiems, kurie dėl savo baimės rečiau lankosi pas odontologus, vis dažniau prireikia skubios pagalbos. Tačiau tie, kurie nuo vaikystės reguliariai buvo vedami pas dantų gydytojus, ir toliau pas juos lankosi reguliariai, nepaisant didelės dantistų baimės.
Dar vieną įdomų tyrimą atliko Popescu, Dascalu ir kiti tyrėjai, nagrinėję Rumunijos moksleivių baimę eiti pas dantų gydytoją. Jie, ištyrę 485 Rumunijos 6-12 metų moksleivius, nustatė, kad dantisto baimė susijusi su amžiumi (kuo vaikas mažesnis, tuo labiau bijo) ir su tuo, ar vaikas iki 7 metų reguliariai lankėsi (arba ar iš viso lankėsi) pas odontologus. Mokslininkai nustatė, kad dantistų baimė didėja iki 11 metų, o paskui su amžiumi šiek tiek mažėja. Bet įdomiausia tai, kad labiau dantistų bijantys vaikai dažniau kramtė kramtomąją gumą ir vartojo saldumynus. Tik tiek, kad didesnę baimę jaučiantys vaikai saldumynus vartojo valgymų metu, tikėdami, kad dantims kenkia ne saldumynų kiekis, o vartojimo dažnis.
Tyrimo autoriai nustatė, kad dantistų baimė susijusi su nereguliariu lankymusi pas dantų gydytojus, tuo tarpu burnos higienos mokymai, švietimas šia tema, lankymasis pas odontologą anksčiau nei sukanka 7 metai ir dantų siūlo naudojimas buvo neigiamai susijęs su dantistų baime. Beje, kiti tyrimai rodo, kad vaikams būdinga dantistų baimė yra labai susijusi su suaugusiųjų, lydinčių juos pas odontologą, dantistų baime, kuri dažniausiai būdinga jų mamoms… O Lietuvoje atliktas tyrimas išryškino dar vieną vaikams būdingos dantų gydymo baimės tendenciją – ji daug didesnė buvo pas tuos, kurie pirmiesiams vizitams pas odontologą buvo vedami į valstybinę, o ne privačią dantų gydymo įstaigą. (Račienė, 2009).
Apibendrinant, būtų galima išskirti tokias pagrindines odontologų baimės priežastis:
– Psichologines (aplinkinių požiūris į dantų gydymą ir odontologus, gręžimo garso baimė, baltų chalatų bamė ir pan., būsimo skausmo baimė);
– Patirties (neigiama patirtis pirmųjų vizitų pas odontologus metu, skausmas gydymo metu).
Patirties baimę galima sumažinti bandant suteikti kuo malonesnę patirtį (pavyzdžiui, pirmus kartus vesti vaiką pas ypatingai malonias odontologes, kartais pasirenkant privačią gydyklą vietoj valstybinės, kuo anksčiau pasirodyti dantų gydytojui, kol bėda nėra labai didelė ir t.t., reguliarūs vizitai pas dantų gydytoją). Psichologines priežastis pašalinti sunkiau, bet įmanoma. Pavyzdžiui, įsigyti vaikišką elektrinį dantų šepetėlį prieš pirmuosius vizitus pas dantų gydytoją, kad vaikas ne taip išsigąstų gręžimo garso arba suplanuoti pirmuosius vizitus tik pasižiūrėjimui ir apsipratimui odontologo kabinete. Ir atsiminti, kad mažos skylutės užtaisymas yra ne toks skaudus ir baisus kaip didelės gilios skylės.
Vaikiškų dantų šepetėlių galite rasti čia: http://www.dantupastos.lt/dantu-sepeteliai-vaikams-ir-paaugliams.html
Straipsnį parengė www.dantupastos.lt
- Pohjola, V. (2009) „Dental Fear Among Adults in Finland“ (Daktaro disertacija, Oulu universitetas).
- Popescu, S.M., Dascalu, I.T ir kiti (2014) „Dental Anxiety and its Association with Behavioral Factors in Children“, Current Health Sciences Journal, Vol. 40, Nr. 4.
- Račienė, R. (2009) „Moksleivių dantų gydymo baimė ir su ja susiję socialiniai bei psichologiniai veiksniai“. (Daktaro disertacija, Kauno medicinos universitetas).
- Dikshit, P., Limbu, S., Bhattarai, K. (2013) „Evaluation of Dental Anxiety in Parents Accompanying their Children for Dental treatment“, Orthodontic Journal of Nepal, Vol. 3, Nr. 1.