Natula

Vaistai nuo nuovargio

Praėjus linksmoms ir ilgoms šventėms, dažnai pajuntamas nuovargis. Dažniausios nuolatinio nuovargio priežastys yra nervinė įtampa, ligos, stresas, avitaminozė, bemiegės naktys. Nugalėkite nuovargį ir liūdesį pasinaudodami liaudies medicinos patarimais.

„Nervų” maistas

* Jei nervai pakrikę, valgykite riešutus, kuriuose daug vitamino B, stiprinančio nervų sistemą, aktyvinančio smegenų darbą, mažinančio dirglumą, padedančio susikoncentruoti. Daug B grupės vitaminų yra morkose, obuoliuose, abrikosuose, bulvėse, petražolėse, kopūstuose, svogūnuose, česnakuose, kukurūzuose… Valgydami šias daržoves ir vaisius, sustiprinsite nervų sistemą, sustiprės ir imuninė sistema — jūs tapsite atsparesni įvairioms infekcijoms.

* Atsikratyti liūdesio padės kiekvieną vakarą išgeriama tokia vaistažolių arbata: susmulkinkite ir sumaišykite lygiomis dalimis valerijono šaknis, pipirmėtės ir melisos lapus bei jonažolę. Šaukštą vaistažolių mišinio užpilkite stikline verdančio vandens, uždenkite ir palikite 15 minučių prisitraukti, nukoškite.

Padės užmigti

* Jeigu dėl pervargimo ar nuolatinio streso įsiskaudėjo galvą, vakare prieš miegą išgerkite tokios arbatos: sumaišykite lygiomis dalimis ramunėlių žiedus, mėtos lapus, anyžių sėklas ir valerijono šaknis. Du šaukštus vaistažolių mišinio ryte suberkite į termosą, užpilkite puse litro verdančio vandens ir palikite per dieną prisitraukti.

* Padės užmigti šeivamedžio šaknų nuoviras: du šaukštus šeivamedžio šaknų užpilkite puse litro vandens, pavirinkite 10 minučių ant silpnos ugnies, uždenkite ir palikite pusvalandį prisitraukti, nukoškite. Prieš miegą išgerkite du šaukštus nuoviro.

* Prieš miegą išgerkite šilto pieno su medumi, į kurį įmaišykite truputį muskato ir kardamono (jų sudėtyje yra efektyvių raminamųjų medžiagų).

Energijos šaltinis

* Jeigu praradote jėgas ir apetitą, pasidarykite erškėtrožių ir šermukšnio uogų nuovirą: sumaišykite po du valgomuosius šaukštus erškėčio ir šermukšnio uogų. Mišinį užpilkite 2 stiklinėmis verdančio vandens ir pavirkite 10 minučių ant silpnos ugnies. Nuovirą supilkite į stiklainį, uždenkite ir palikite prisitraukti 4 valandas tamsioje ir vėsioje vietoje, po to nukoškite. Gerkite po puse stiklinės 2-3 kartus per dieną.

* Suvalgykite per dieną bent vieną šaukštelį šaltalankių aliejaus, sulčių ar uogienės. Organizmą papildysite vitaminais, sustiprės imunitetas, nes šaltalankiuose gausu vitaminų P, B, folinės rūgšties, karotino ir rauginių medžiagų.

* Gerai jausitės, greitai atgausite jėgas, jei rytais, prieš valgį, kasdien išgersite mišinį, pagamintą sumaišius po arbatinį šaukštelį citrinos sulčių, medaus ir alyvų aliejaus.

* Labai geras energijos šaltinis — bananai, kurie papildo ilgam laikui energijos atsargas. Be to, bananuose esantis kalis saugo nuo insulto ir infarkto, o didelis angliavandenių ir mažas riebalų kiekis mažina cholesterolį. Naudinga šaltuoju metų laikotarpiu valgyti kivio vaisius, jie suteikia energijos, juose daug vitaminų, ypač vitamino C, kuris stiprina organizmo imuninę sistemą, padeda įveikti stresą.

Sausas masažas

Rytais sunkiai išsijudinančiam žmogui nieko nėra geriau kaip rytinis masažas sausa natūralaus pluošto kempine, kuris atgaivina ir fiziškai, ir dvasiškai. Masažo efektas: pavargus stimuliuoja, susinervinus ramina, žemą kraujo spaudimą didina, o aukštą, priešingai, mažina. Odos trynimas kempine pagyvina medžiagų apytaką, gerina kraujotaką, pagerina miegą, sustangrėja oda.

Natūralaus pluošto kempine arba specialia pirštine pradėkite trinti nuo dešinės pėdos kelties, pamasažuokite padą ir iškart sukamaisiais judesiais kilkite aukštyn iki sėdmenų. Taip pat masažuokite ir kairę koją. Viršutinės liemens dalies masažą pradėkite nuo dešinės plaštakos išorinės pusės, kilkite aukštyn, po to — vidinę rankos pusę. Taip masažuokite ir kairę ranką. Krūtinę trinkite krūtinkaulio link, pilvą – pagal laikrodžio rodyklę, sprandą iki pečių ir galiausiai nugarą. Masažo trukmė — 5-10 minučių.

Atpalaiduojančios vonios

* Tris saujas džiovintų levandų suberkite į drobinį maišelį, pakabinkite jį po čiaupu ir leiskite ant jo vandens srovę. Po vonios atsipalaiduos įtempti raumenys ir nurims nervai. Rekomenduojamas vonių kiekis — apie 15.

* Dešimt saujų džiovintų apynių užpilkite vandeniu ir pavirkite ant silpnos ugnies 10 minučių, nukoškite ir supilkite į vonią. Apynių vonia padės greitai užmigti ir pagerins miegą.

* Nuo nemigos, centrinės nervų sistemos sustiprinimui, nuo nervinio pobūdžio širdies veiklos sutrikimų rekomenduojamos valerijono šaknų vonios. Vienos vonios paruošimui prireiks 100 g susmulkintų valerijono šaknų.

* Susmulkinkite ir sumaišykite: 1 dalį čiobrelių, 2 dalis juodųjų serbentų lapų, 6 dalis aviečių lapų. Valgomąjį šaukštą vaistažolių mišinio užpilkite stikline verdančio vandens, uždenkite ir palikite 10-15 minučių prisitraukti, nukoškite ir supilkite į vonią. Tokia vonia sumažina nuovargį.

Žvalinančios vonios

* Žvalina ir grąžina energiją mėtų vonia, ji padės ryte atsibusti ir suteiks energijos visai dienai. Du šaukštus mėtų užpilkite litru verdančio vandens, uždenkite ir palikite 10 minučių nusistovėti, nukoškite ir supilkite į vonią. Jei šioje vonioje išsimaudysite po sunkios darbo dienos, pasijusite atsigavę ir kupini jėgų.

* Po sunkios darbo dienos jėgas padės atgauti citrinų vonia. Supjaustykite citriną plonais griežinėliais, užpilkite šiltu vandeniu ir palikite 2-3 valandas nusistovėti. Antpilą nupilkite, citrinos gabalėlius nuspauskite ir antpilą supilkite į vonią.

* Suteiks jėgų spygliuočių vonia: į vonią įpilkite du valgomuosius šaukštus spygliuočių ekstrakto ir pagulėkite tris minutes. Gulėdami šiltame vandenyje, kūną pamasažuokite standžiu šepečiu. Masažuojama apvaliais judesiais, pradedant nuo pėdų, kylant į viršų. Atsistojus baigiama masažuoti viršutinė kūno dalis. Spygliuočių ekstraktą pasigaminkite taip: pušų arba eglių spyglius, šakeles ir kankorėžius užpilkite vandeniu, puse valandos pavirinkite, palikite 12 valandų prisitraukti, nukoškite.

Tačiau niekada nelipkite į vonią gausiai pavalgę. Vandens temperatūrą turi būti 37-39 laipsniai. Karštesnis vanduo kenkia širdžiai, gali pakilti kraujo spaudimas, išsiplėsti kraujagyslės. Optimaliausia vonios trukmė — 15-20 minučių. Per ilgos maudynės nusilpnins organizmą.

Parengė Remigija Zinkevičienė

TAIP PAT SKAITYKITE