Angelica sinensis, dar vadinamas dong quai (kininis skudutis), yra kvapnus augalas su mažų baltų žiedų kekėmis, priklausantis tai pačiai botaninei šeimai kaip morkos ir salierai. Kinijos, Korėjos ir Japonijos gyventojai džiovina angelica sinensis šaknis vaistams. Dong quai (kininis skudutis) kaip augalinis vaistas vartojamas jau daugiau kaip 2000 metų. Jis vartojamas:
- gerinti kraujo sudėčiai;
- suaktyvinti kraujotaką;
- stiprinti ir stimuliuoti imuninei sistemai;
- skausmo malšinimui;
- žarnyno veiklos skatinimui.
Dong quai rekomenduojamas moterims, kurioms reikia pagerinti kraujo kokybę. Dong quai gali būti naudingiausias moterims menstruacijų metu ir po jų, kai reikia spręsti tokias problemas kaip priešmenstruacinis sindromas (PMS), menopauzė, menstruaciniai spazmai, bei siekiant pagerinti bendrą sveikatos būklę šiuo laikotarpiu. Todėl dong quai dar kartais vadinamas „moteriškuoju ženšeniu”.
Pažiūrėkime, kuo jis ypatingas.
Kokia dong quai nauda?
Atliekama vis daugiau ir daugiau tyrimų apie dong quai naudą žmogaus organizmui, tačiau jų vis dar trūksta, kad būtų galima padaryti klinikines išvadas. Iki šiol atlikti tyrimai nurodo, kad dong quai gali būti naudingas sergant širdies ligomis, skundžiantis aukštu kraujospūdžiu, galvos skausmu, turint kepenų ar inkstų problemų.
Sveikos kraujotakos skatinimas
Turimi duomenys rodo, kad dong quai gali pagerinti kraujotaką ir sumažinti skausmą. Tyrimai taip pat nustatė, kad dong quai vandens ir etanolio ekstraktai veiksmingai sumažino riebalų kaupimąsi. Riebalinio audinio perteklius gali padidinti 2 tipo diabeto ir širdies ligų riziką.
2005 m. atlikto tyrimo duomenimis, šuniui, katei ir triušiui sušvirkštus dong quai šaknų aliejaus, pagerėjo kraujotaka ir sumažėjo kraujospūdis.
Galimas vaidmuo gydant vėžį
Dong quai ekstraktai gali sustabdyti ląstalių vystymosi arba augimo ciklą ir sukelti vėžinių ląstelių žūtį. Tyrimai rodo, kad dong quai potencialiai gali naikinti smegenų auglių, leukemijos ir storosios žarnos vėžines ląsteles. Tačiau kituose tyrimuose pažymima, kad reikšmingo poveikio prieš vėžines ląsteles, ypač žmonėms, nėra.
2011 m. atlikto tyrimo metu nustatyta, kad dong quai vartojimas gali būti veiksmingas mažinant anemijos – mažo raudonųjų kraujo kūnelių skaičiaus – paplitimą vėžiu sergantiems žmonėms.
Daugiau apie dong quai naudą galite skaityti ECOSH tinklaraštyje.
Kodėl moterys vartoja dong quai?
Dong quai, kaip „moteriškas ženšenis”, yra populiarus tarp daugelio moterų, kurios jaučia šiuos simptomus:
- blyški ir matinė veido oda,
- išsausėjusi oda ir akys,
- susilpnėjęs kūnas,
- greitas širdies plakimas.
Menstruacinų spazmų malšinimas
Dong quai gali padėti moterims, kenčiančioms nuo menstruacinių spazmų. Įrodyta, kad dong quai sudedamoji dalis ligustilidas turi spazmus mažinantį poveikį, ypač gimdos raumenims. Dong quai taip pat gali padėti sureguliuoti menstruacijų ciklą, nors mokslinių įrodymų apie tai yra nedaug.
2004 m. atliktas tyrimas parodė, kad 39 proc. moterų, vartojusių koncentruotą dong quai dozę du kartus per dieną, pranešė, kad joms sumažėjo pilvo skausmas (taip, kad nereikėjo nuskausminamųjų vaistų) ir normalizavosi menstruacijų ciklas. Dauguma (54 proc.) manė, kad skausmas buvo ne toks stiprus, tačiau vis dar reikėjo nuskausminamųjų, kad galėtų atlikti kasdienius darbus.
Tačiau tyrimas nebuvo subalansuotas, o rezultatai buvo pernelyg panašūs į kontrolinės grupės rezultatus, kad būtų galima daryti išvadą, jog dong quai tiesiogiai veikia menstruacijų skausmą. Gali būti, kad dong quai poveikis yra tiesiog placebo efektas.
Menopauzės simptomų lengvinimas
Menopauzės laikotarpiu rekomenduojama Dong Quai šaknis. Teigiama, jog Dong Quai gali palengvinti menopauzės simptomus, kaip nervingumas, galvos svaigimas, užmaršumas, nes gali pasižymėti poveikiu endokrininei sistemai – padėti sureguliuoti hormonų pusiausvyrą. Svarbu paminėti, kad Dong Quai senovės medicinoje buvo vartojamas ne tik vienas, bet ir derinant su kitomis augalinėmis žaliavomis. Dong Quai gali padėti kamuojant karščio bangoms, naktiniam prakaitavimui, makšties sausumui.
Tyrimai su gyvūnais parodė, jog Dong Quai taip pat pasižymi priešuždegiminėmis ir imunomoduliuojančiomis savybėmis. Augalo šaknyje esanti ferulo rūgštis nusako imunomoduliacinį ir priešuždegiminį poveikį.
Šalutinis poveikis moterims
Amerikos nėščiųjų asociacija mano, kad dong quai yra nesaugus nėščiosioms, nes stimuliuoja gimdos raumenis, o tai gali sukelti persileidimą. Šis augalas taip pat turi tam tikrą raminamąjį ir miegą sukeliantį poveikį, todėl nerekomenduojama jo vartoti žindymo laikotarpiu.