Hempo

Kas yra antioksidantai ir kokią nauda jie turi žmogaus organizmui?

Antioksidantai
Image by rorozoa on Freepik

Antioksidantai – tai molekulės, kurios mūsų organizme neutralizuoja laisvuosius radikalus ir taip apsaugo ląsteles nuo oksidacinės pažaidos. Laisvieji radikalai yra nestabilios molekulės, kurios gali pakenkti ląstelėms ir prisidėti prie senėjimo bei įvairių ligų, tokių kaip vėžys, širdies ir kraujagyslių ligos, Alzheimerio liga ir kt.

Antioksidantai gali būti randami natūraliai maisto produktuose (vaisiuose, daržovėse), arba pagaminti sintetiškai.

Antioksidantų rūšys

Šiuo metu yra žinomos šios antioksidantų rūšys: vitaminas C,  vitaminas E, vitaminas A, beta karotinas, glutationas, kofermentas Q10, lipoinė rūgštis, flavonoidai, fenoliai, polifenoliai, fitoestrogenai. Kiekvienas iš jų turi be galo didelę naudą žmogaus organizmui. Daugiau apie antioksidantų rūšis galite skaityti ir Ecosh tinklaraštyje.

Antioksidantų nauda

Mažina įvairių ligų riziką

Antioksidantai gali padėti sumažinti įvairių ligų riziką. Pavyzdžiui, antioksidantai, tokie kaip vitaminas C, vitaminas E ir flavonoidai, gali apsaugoti širdies ir kraujagyslių sistemą. Jie mažina mažo tankio lipoproteinų (MTL) oksidaciją, kuri yra susijusi su ateroskleroze – arterijų sukietėjimu ir siaurėjimu. Tai padeda sumažinti širdies smūgio ir insulto riziką.

Laisvieji radikalai gali pažeisti DNR, sukeldami mutacijas, kurios gali virsti vėžinėmis ląstelėmis. Antioksidantai apsaugo DNR nuo pažeidimų ir taip gali sumažinti tam tikrų rūšių vėžio riziką. Pavyzdžiui, karotenoidai, randami morkose ir kitose spalvotose daržovėse, yra susiję su mažesne plaučių, krūties ir odos vėžio rizika.

Vitaminas E ir flavonoidai, gali padėti apsaugoti smegenis nuo oksidacinio streso ir uždegimo, kurie yra susiję su neurodegeneracinėmis ligomis, tokiomis kaip Alzheimerio liga ir Parkinsono liga. Jie padeda išlaikyti neuronų sveikatą ir funkcionalumą.

Oksidacinis stresas yra susijęs su atsparumu insulinui ir 2 tipo diabeto vystymusi. Antioksidantai gali padėti sumažinti oksidacinį stresą ir pagerinti insulino jautrumą, taip mažinant diabeto riziką.

Laisvieji radikalai gali pakenkti akims ir prisidėti prie su amžiumi susijusių akių ligų, tokių kaip katarakta ir geltonosios dėmės degeneracija. Antioksidantai, tokie kaip liuteinas ir zeaksantinas, apsaugo akis nuo šių pažeidimų ir padeda išlaikyti gerą regėjimą.

Gali atitolinti senėjimo procesus

Dėl gebėjimo neutralizuoti laisvuosius radikalus ir sumažinti antioksidacinį stresą, antioksidantai gali padėti atitolinti senėjimo procesą. 

Laisvieji radikalai pažeidžia ląstelių membranas, DNR ir kitus svarbius ląstelės komponentus. Antioksidantai neutralizuoja šiuos laisvuosius radikalus, taip apsaugodami ląsteles nuo pažeidimų ir padėdami išlaikyti jų funkcionalumą.

Kai kurie antioksidantai skatina ląstelių regeneraciją. Pavyzdžiui, vitaminas A (retinolis) skatina odos ląstelių atsinaujinimą, padėdamas išlaikyti sveiką ir jaunatvišką odos išvaizdą.

Stiprina imunitetą

Antioksidantai atlieka svarbų vaidmenį stiprinant imuninę sistemą ir apsaugant organizmą nuo įvairių ligų. Neutralizuodami laisvuosius radiklaus antioksidantai apsaugo imuninės sistemos ląsteles nuo oksidacinio streso. Tai padeda išvengti ląstelių pažeidimų ir išlaikyti imuninės sistemos funkcionalumą.

Vitaminas C yra ypač svarbus imunitetui, nes jis padeda gaminti ir apsaugoti baltąsias kraujo ląsteles, kurios yra esminės kovojant su infekcijomis. Be to, šis vitaminas stiprina ir odos barjerą, kuris yra pirmoji gynybos linija nuo patogenų.

Antioksidantai taip pat padeda mažinti uždegimą organizme, kuris gali susilpninti imuninę sistemą. Uždegimas dažnai kyla dėl laisvųjų radikalų sukeltos žalos, todėl jų neutralizavimas padeda išlaikyti tinkamą uždegiminį atsaką.

Turi teigiamą įtaką odos būklei

Vienas svarbiausių antioksidantų privalumų odos priežiūroje yra jų gebėjimas užkirsti kelią priešlaikiniam senėjimui. Laisvieji radikalai gali pažeisti odos struktūrinius baltymus – kolageną ir elastiną, kurie palaiko odos stangrumą ir elastingumą. Kolagenas padeda odai išlikti minkštai ir jaunatviškai, tačiau laisvųjų radikalų žala silpnina šių baltymų funkciją – oda praranda elastingumą, formuojasi raukšlės.

Antioksidantai, tokie kaip vitaminas C, ne tik neutralizuoja laisvuosius radikalus, bet ir skatina kolageno gamybą, padėdami odai atsinaujinti. Tokiu būdu antioksidantai apsaugo odą nuo senėjimo požymių, išlaikydami ją sveiką, lygią ir jaunatvišką.

Antioksidantai maisto produktuose

Natūraliai antioksidantai yra randami įvairiuose maisto produktuose, ypač vaisiuose, daržovėse, riešutuose, sėklose, žaliose lapinėse daržovėse ir tam tikruose grūduose bei riebaluose. Štai keletas maisto produktų grupių, kuriose galima rasti daug antioksidantų:

  • Vaisiai: citrusiniai vaisiai (apelsinai, greipfrutai, citrinos), uogos (spanguolės, avietės, braškės, mėlynės), vyšnios, vynuogės.
  • Daržovės: pomidorai, morkos, baklažanai, paprikos (ypač raudonos ir geltonos), brokoliai.
  • Riešutai ir sėklos: lazdyno riešutai, migdolai, graikiniai riešutai, linų, moliūgų, sezamų sėklos.
  • Žalios lapinės daržovės: špinatai, kalafiorai, šakniavaisiai (pvz., runkeliai).
  • Grūdai: pilno grūdo kviečių produktai, ryžiai (ypač rudieji ir juodieji), grikiai.
  • Augaliniai aliejai: alyvuogių aliejus, rapsų aliejus, avokadų aliejus.
  • Kiti produktai: žalioji arbata, juodas šokoladas.

Svarbu rinktis įvairialypę mitybą, kuri apimtų įvairių spalvų vaisius ir daržoves bei kitus maisto produktus, turinčius natūralių antioksidantų.

TAIP PAT SKAITYKITE