REXSAN raumenims sąnariams kaulams

Gerųjų bakterijų vartojimas su antibiotikais

probiotikai

Pakalbėkime apie temą –  antibiotikai ir probiotikai.  Pagaliau, mes pradedame vis dažniau girdėti apie probiotikų naudą mūsų organizmo mikrobiomai. Labai smagu, kad pastaraisiais metais gydytojai kartu su  antibiotikų kursais  pradėjo skirti ir probiotikų kursą. Tai kodėl gi svarbu kartu su antibiotikais vartoti probiotikus? Ir kaip antibiotikai kenkia jūsų žarnyno sveikatai?

Žodis „antibiotikas“ kilęs iš senovės graikų kalbos. Tai pažodžiui reiškia kažką, kas stabdo augimą. Žodis „probiotikas“ reiškia visiškai priešingą – tai, kas skatina augimą. Tai kodėl gydytojas turėtų juos skirti kartu?

Svarbus probiotikų vaidmuo

Jūsų žarnyne ir storojoje žarnoje gyvena daug įvairių grybų ir bakterijų. Tiesą sakant, normalioje žarnoje gyvena apie 100 trilijonų mikroorganizmų. Šios gerosios bakterijos (ir taip, daugelis jų jums tikrai naudingos) taip pat žinomos kaip jūsų mikrobiomas. Jie atlieka gyvybiškai svarbų vaidmenį mūsų kūne. 

Kaip antibiotikai gali paveikti sveikatą

Nors antibiotikai yra labai veiksmingi „kovojant’ su bakterinėmis infekcijomis, problema ta, kad antibiotikai taip pat  sunaikina ir gerąsias žarnyno bakterijas,  kurių mums reikia optimaliai žarnyno sveikatai palaikyti ir todėl sukelti neigiamą šalutinį poveikį: 

Dažnas antibiotikų šalutinis poveikis

  • viduriavimas
  • mielių infekcijos (dažniausiai pasireiškia moterims, makšties grybeliu) 
  • dujų kaupimasis žarnyne
  • pykinimas
  • vidurių užkietėjimas
  • dirgliosios žarnos sindromas
  • susilpnėjusi imuninė sistema

Kokie yra geriausi būdai atkurti žarnyno sveikatą?

Ne paslaptis, kad žarnyno sveikata yra svarbi,  norint pasiekti bendrą viso kūno sveikatą. Gerųjų bakterijų kiekį žarnyno mikrobiome galima išlaikyti įvairiais būdais, įskaitant maistą ir papildomą  probiotikų vartojimą. Gerosios bakterijos maitinasi skaidulomis ir maistinėmis medžiagomis augaliniame maiste – tai prebiotikai – ir paverčia šias medžiagas maistinėmis medžiagomis, kurios maitina žarnyno gleivinę ir palaiko žarnyno biomo pusiausvyrą. Probiotikai yra gyvos mielės ir bakterijos, kurios natūraliai egzistuoja organizme ir gali būti papildytos tam tikrais maisto produktais ir fermentuotais gėrimų koncentratais. Maisto produktuose, tokiuose kaip rauginti kopūstai, kimchi ir kombucha, yra natūralių probiotikų, kurie papildo gerąsias bakterijas žarnyne,  arba  galima rinkti  fermentuotus gėrimų koncentratus, kuriuose  yra milijardai bakterijų iš kelių bakterijų padermių, kurios yra skysto pavidalo (ne kapsulėse).  

Kiek laiko užtrunka, kol žarnynas prisipildo gerųjų bakterijų?

Nėra paprasto atsakymo į šį klausimą, nes tai priklauso nuo jūsų mikrobiomo būklės, mitybos kokybės, vartojamų vaistų, fizinio krūvio ir kt. Tačiau žarnyno mikrobiomas yra labai prisitaikantis ir reaguoja į teigiamą gyvenimo būdą. Taigi, jei valgote maistą,  kuris turi daug  skaidulų turinčio ir pridedate probiotinių maisto produktų ar gėrimų, galite paspartinti  žarnyno biomo atkūrimą. Be to, reguliari mankšta, ypač kardio, yra susijusi su efektyvesne žarnyno sveikata.

Kaip atkurti sveiką žarnyno florą

Sveika mityba kartu su fermentuotais gėrimų koncentratais gali subalansuoti jūsų žarnyno gerąsias bakterijas, papildydama tai, ką sunaikina antibiotikai, tiek antibiotikų kurso metu, tiek po jo. Jie taip pat gali užkirsti kelią dažniausiai pasitaikančiam šalutiniam poveikiui: su antibiotikais susijusiam viduriavimui.

Geros bakterijos

Kokie probiotikai pašalina antibiotikų šalutinį poveikį?

Paprastai organizmui prireiks laiko, kad subalansuotų mikrobiomą su sveikų, įvairių bakterijų lygiais. Tiesą sakant, tyrimai rodo, kad atsigauti po antibiotikų padarytos žalos užtrunka apie 6 mėnesius. Ir net tada organizmas gali net negrįžti į savo būseną prieš antibiotikų vartojimą. Žarnyno mikrobiomas, pripildytas gerųjų bakterijų, gali pranešti imuninės sistemos ląstelėms, kad ne kiekvienas „svetimas“ mikroorganizmas yra kenksmingas ir turi būti užpultas. Tačiau kai žarnyno mikrobiomas yra nesubalansuotas, jis negali tinkamai bendrauti su imunine sistema, todėl jūsų kūnas atakuoja savo sveikas ląsteles. Tačiau kai imuninė sistema ir žarnynas veikia kartu, viskas veikia sklandžiai. Tai skatina naudingų bakterijų augimą, o tai pagerina imunitetą ir žarnyno veiklą. Jis sukuria stipresnį atsaką į patogenus, o organizmas tampa tolerantiškesnis jūsų natūralioms žarnyno bakterijoms. 

Sveiko žarnyno Jums linkį www.gerosbakterijos.lt 

Gerosbakterijos.lt

TAIP PAT SKAITYKITE