REXSAN

Alergija: nekaltas susirgimas ar kasdienė kova?

Alergija

Įsivaizduokite kasdienę vaiko kovą: užsitęsusią, nuolatinę slogą, nosies užgulimą, čiaudulį ir tas nepaliaujamai niežtinčias akis. Šie simptomai ne tik apsunkina jų gyvenimą, bet ir skatina kiekvieno tėvelio susirūpinimą dėl vaikučio gerovės. Nors lengva galvoti, kad šias problemas sukelia dažnas vaikystėje būdingas peršalimas, ar pagalvojote apie alergijos galimybę? Šiuolaikiniame pasaulyje, alergija paliečia daugybę vaikų ir suaugusiųjų, todėl labai svarbu suvokti, tikrąjį nuolatinių alergijos simptomų poveikį gyvenimo kokybei, kurį aprašo ir pasaulinė alergijų organizacija. Alergija bei nuolatiniai jos simptomai trikdo vaiko miegą, apsunkina poilsį, trukdo susikaupti ir mokytis, galiausiai paveikdami vaiko augimą, vystymąsi ir bendrą gerovę bei ateities perspektyvas. Šiame straipsnyje mes trumpai pasinersime į alergijų pasaulį, pakalbėsime apie jų poveikį, galimus gydymo būdus ir specifinių IgE tyrimų naudą.

Pirmiausia pakalbėkime apie tai, kas iš tikrųjų yra alergenas ir alergija. Alergenai yra medžiagos, sugebančios sukelti alergines reakcijas jautriems asmenims. Šios reakcijos išsivysto tada, kai imuninė sistema nekenksmingą medžiagą klaidingai identifikuoja kaip grėsmę ir sukelia imuninį atsaką. Dėl kokių priežasčių žmonės tampa alergiški vis dar nėra 100% žinoma. Mokslininkai vieningai sutaria, kad įtakos alergijos išsivystymui turi tiek genetiniai, tiek ir aplinkos veiksniai, bet vienos vienintelės priežasties dėl ko mažyliai tampa alergiški – nėra. Vienas iš labiausiai paplitusių alergijų tipų yra pirmojo tipo alergija dar kitaip vadinama greito tipo alergija. Šio tipo alergija pasireiškia tada, kai imuninė sistema reaguoja į alergeną gamindama antikūną, vadinamą imunoglobulinu E (IgE). Šis IgE antikūnas yra labai svarbus histamino ir kitų uždegiminių medžiagų išsiskyrimui organizme, dėl kurių ir atsiranda įprasti alergijos simptomai, tokie kaip sloga, akių niežėjimas ir dilgėlinė.

Tačiau kokie yra dažniausiai pasitaikantys alergenai? Neretai mes klaidingai manome, kad didžiausią žmonių dalį alergizuoja maistas. Visgi, absoliuti dauguma alergiškų žmonių yra alergiški įkvepiamiems alergenams. Šie alergenai dažniausiai sukelia  tokius nemalonius simptomus kaip alerginė sloga (rinitas), niežtinčios, paraudusios ir ašarojančios akys (alerginis konjunktyvitas), alerginė astma. Įkvepiamieji alergenai yra skirstomi į sezoninius ir nuolatinius alergenus. Sezoniniai įkvepiamieji alergenai yra medžių, žolių ir piktžolių žiedadulkės, kurios tam tikru metų laiku linkusios sukelti alergiją. Kita vertus, nuolatiniai alergenai, tokie kaip namų dulkių erkės, kačių ir šunų alergenai, vargina ištisus metus, nepaisant mūsų pastangų jų išvengti. Būtent apie juos šiandien trumpai ir pakalbėsime.

Alergija katėms, šunims ir dulkių erkėms: ar tikrai galime išvengti?

Sumažinti šių nuolatinių alergenų poveikį nėra lengva užduotis, tačiau yra veiksmų, kurių galima imtis, kad jų poveikis būtų mažesnis. Pavyzdžiui, jei Jūs ar Jūsų vaikas esate alergiški namų dulkių erkėms, rekomenduojama reguliariai valyti namus, plauti patalynę ne žemesnėje nei 60 laipsnių temperatūroje, kontroliuoti namuose esančią drėgmę, vengti pliušinių žaislų, kilimų, kuriuose gali kauptis dulkių erkės, o šeimai, kurioje yra alergiškų naminiams gyvūnėliams asmenų – neturėti jų. Deja, visų šių priemonių nepakanka, jog visiškai išvengtumėte alergenų, bei Jūsų vaikutis nejaustų simptomų.

Šie slapti alergenai Jūsų ir Jūsų vaiko gali laukti viešosiose erdvėse, pavyzdžiui, viešajame transporte, vaikų darželiuose, mokyklose ir bibliotekose, vietose – kurias valyti ir atlikti pakeitimus yra neįmanoma. Naminių gyvūnėlių alergenai gali būti ne tik vietose, kur gyvūnai leidžiami, bet ir ten, kur jie yra uždrausti. Aplinkiniai žmonės, kurie yra naminių gyvūnų savininkai šios alergenus paprasčiausiai „nešiojasi“ su savimi ant savo drabužių. Net klasės draugas sėdintis šalia Jūsų vaiko ir auginantis mylimą katę ar šunį, gali paskatinti alerginių simptomų pasireiškimą, kadangi alergeną gali pernešti ant savo drabužių ar rankų. Alergijos simptomai gali pasireikšti net esant minimaliam alergenų poveikiui, ir vaikas gali patirti simptomus, kurie apsunkina jo kasdienį gyvenimą.

Paprastai pamačius vargstantį vaiką, kuriam pasireiškia alergijos simptomai tėvai dažnai pasikliauja simptomus mažinančiais vaistais – įskaitant antihistamininius vaistus, dekongestantus ir kortikosteroidus. Tačiau būtina suprasti, kad antihistamininiai vaistai tik laikinai palengvina simptomus ir nepašalina pagrindinės alergijos priežasties, o svarbiausia – neužkerta kelio ligos progresavimui. Tai reiškia, kad alergijos simptomų stiprėjimas ir padidėjusio jautrumo kitiems alergenams vystymasis gali tęstis. Jei iki šiol vaikui pasireiškė tik alerginė sloga, kurią pavykdavo sėkmingai numalšinti viena vaistų tablete, netrukus gali prireikti ir antros tabletės, o alerginė sloga po truputį gali vystytis į alerginę astmą, net jei simptomus ir pavyksta sukontroliuoti.

Kita vertus, alergenų imunoterapija yra veiksmingiausias pirmo tipo alergijos, kurią sukelia namų dulkių erkės, augintiniai ir kiti įkvepiami alergenai, gydymas. Šiuo gydymu pacientui, esančiam akyloje gydytojo alergologo priežiūroje, skiriamas laipsniškai didėjantis simptomus sukeliančio alergeno kiekis, siekiant „perprogramuoti“ imuninę sistemą  ir sukurti jos toleranciją. Įrodyta, kad alergenui specifinė imunoterapija radikaliai pakeičia alerginės ligos eigą, suteikia ilgalaikę naudą, sumažina simptominių vaistų poreikį ir gali sustabdyti alergijos progresavimą.

Alergijos tyrimai: panoraminis žvilgsnis į alergiją vieno tyrimo metu

Jei įtariate, kad Jūs arba Jūsų vaikas gali turėti alergiją, geriausias būdas gydyti pirmo tipo alergijas yra alergenų specifinė imunoterapija. Tačiau norint pradėti veiksmingo gydymo kelią, labai svarbu nustatyti kokiems alergenams esate įsijautrinę ir tą informaciją aptarti su gydytoju alergologu. Puikus būdas sužinoti, kurie alergenai yra Jūsų simptomų kaltininkai, yra atlikti išplėstinį, bei visame pasaulyje pripažįstamą alergijų tyrimą – ALEX makrogardelę. ALEX makrogardelės tyrimas yra vienintelis sertifikuotas ir pasaulinių alergijos ekspertų pripažįstamas tyrimas, gebantis iš vieno kraujo mėginio nustatyti net 99% visų šiai dienai reikšmingais įvardijamų alergenų, tai yra 295 alergenus, iš kurių net 50-ies nesugeba nustatyti jokie kiti alergijų tyrimai. Šiam tyrimui atlikti nereikia specialaus pasiruošimo: nutraukti vaistų nuo alergijos ar kraują priduoti nevalgius. Tyrimas gali būti atliktas bet kuriam asmeniui, net mažiausiems vaikučiams. Visgi žinant, kad kraujo paėmimo procedūra mūsų mažiesiems yra itin nemaloni, prieš atliekant tyrimą vaikams iki 2 metų rekomenduojame pasitarti su gydytoju.

Atminkite, kad turėdami tinkamas žinias apie greito tipo alergijos sukėlėjus, galite imtis aktyvių veiksmų, kad įveiktumėte alergijos iššūkius ir galėtumėte džiaugtis sveikesniu, pilnavertišku gyvenimu. Pasiruoškite atverti palengvėjimo ir naujai atrastos laisvės pasaulį!

Medicinos gydytoja, alergologijos ir klinikinės imunologijos rezidentė: Gabija Biliūtė

Pasiūlymas iki 2023.08.31d.:  https://medicinapractica.lt/alex-alergiju-tyrimas-uz-super-kaina/

TAIP PAT SKAITYKITE