Natula

Prakaitavimo problemos sprendimas, galintis žymiai pagerinti gyvenimo kokybę

Prakaitavimo problemos sprendimas, galintis žymiai pagerinti gyvenimo kokybę

Prakaitavimas – natūralus ir gyvybiškai būtinas procesas, padedantis reguliuoti ir palaikyti normalią kūno temperatūrą, pasireiškiantis ir kaip atsakas į fizinį krūvį ar emocinį stresą. Prakaitavimo gausumą lemia genetika, gyvenimo būdas, mitybos ypatumai ir kiti veiksniai. Specialistų teigimu, apie 40 proc. žmonių kuriuo nors gyvenimo periodu susiduria su padidėjusio prakaitavimo problema.  Pasak medicinos centro „Northway“ Klaipėdoje gydytojos dermatologės Lauros Tautvydaitės, padidėjęs prakaitavimas gali pasireikšti įvairiose mūsų kūno vietose dėl įtempto gyvenimo būdo, padidėjusio streso, karšto ar aštraus maisto, tam tikrų medikamentų vartojimo ir kitų priežasčių. Laikinas prakaitavimo pagausėjimas taip pat galimas sergant vidaus organų ligomis, nėštumo ir menopauzės metu. Dažniausiai žmones vargina padidėjęs prakaitavimas pažastų srityje. Specialistė pataria, kada dėl šios problemos reikėtų sunerimti ir kaip galima ją efektyviai išspręsti.

Pasak gydytojos, natūralu, jei gausiau prakaituojate susijaudinę, sportuodami ar užsiimdami kita aktyvia fizine veikla, taip pat esant karštam orui. Tačiau, kai nuolat tenka jaustis nepatogiai spaudžiant ranką sveikinantis ar dėl prakaito dėmių ant marškinių ar palaidinės – tai jau problema ir verta ieškoti jos sprendimo būdų.

Gausus prakaitavimas sukelia daug nepatogumų – reikia nuolat praustis po dušu, kelis kartus per dieną persirengti drabužius. Dėl padidėjusio prakaitavimo tampa sudėtingesnė ne tik asmens higiena. Ši problema nulemia ir psichologinį diskomfortą – gausiai prakaituojantis žmogus jaučiasi nejaukiai, o tai nulemia ir socialinę izoliaciją, mėgstamos veiklos atsisakymą, nuotaikos sutrikimus. Dėl nuolat drėgnos odos padidėja ir tikimybė užsikrėsti bakterine ar grybeline infekcija.

Sumažinti prakaitavimą gali tinkama higiena, drabužiai ir antiperspirantų naudojimas. Gausiai prakaituojant, prausiantis patariama naudoti antibakterines ir kuo natūralesnes kūno priežiūros priemones, dėvėti natūralaus, prakaitui laidaus pluošto drabužius. Norint išvengti stipresnio prakaitavimo reikėtų atsisakyti sintetinių audinių – jie sunkiai praleidžia orą, todėl, susidarius šiltnamio efektui, pradedame prakaituoti gausiau.  Dezodorantai naikina tik nepageidautiną kvapą, jie nėra skirti apsaugai nuo prakaitavimo. Prakaitavimą veiksmingai mažina antiperspirantų sudėtyje esančios veikliosios medžiagos – aliuminio chloridas ar chlorohidratas, todėl juos ir rekomenduojama naudoti. Svarbu žinoti, kad antiperspirantus galima naudoti tik nusiprausus, ant švarios odos. Priešingu atveju jie užkemša prakaito liaukų latakus ir gali sukelti pūlingą odos uždegimą.

Visgi, pasak gydytojos dermatologės, vienas efektyviausių būdų išvengti varginančios padidėjusio prakaitavimo problemos ilgesnį laiką – botulino toksino injekcijos. Šis metodas gali būti taikomas esant padidėjusiam prakaitavimui pažastų, padų, delnų srityse. Suleistas į problematiškas vietas, botulinas blokuoja nervinius impulsus odos prakaito liaukose, taip slopindamas prakaito liaukų aktyvumą ir sustabdydamas prakaito išskyrimą. „Botulino toksino injekcijos prakaitavimui gydyti ypač aktualios šiltuoju sezonu, kai prakaitavimas tampa dažnam iš mūsų aktualia problema“, – pataria L. Tautvydaitė.

Gydytojos teigimu, dėl procedūros saugumo ir efektyvaus rezultato botulino toksino injekcijos šiuo metu specialistų yra pripažįstamos vienu pažangiausiu per didelio prakaitavimo (hiperhidrozės) gydymo metodu. Procedūra trunka apie 15 minučių. Jos metu mažas preparato kiekis plona adata suleidžiamas į padidinto prakaitavimo vietas. Po procedūros galimas lengvas odos jautrumas, paraudimas, tačiau šie simptomai netrunka ilgiau nei parą. Botulino toksinas įprastai pradeda veikti jau po 1-2 dienų, prakaitavimas tampa nebepastebimu po 2 savaičių, o rezultatu galima džiaugtis nuo 6 iki 12 mėnesių. Norint nuolatinio efekto, procedūrą rekomenduojama kartoti.

Nors į įprastą kasdienę veiklą galima grįžti iš karto po procedūros, tačiau savaitę po jos nerekomenduojama lankytis pirtyje, maudytis karštoje vonioje, degintis saulėje ar soliariume.

Specialistė primena, kad botulino toksino preparatų injekcijos nerekomenduojamos nėščiosioms ir krūtimi maitinančioms moterims, vartojantiems antibiotikus, sergantiems tam tikromis raumenų bei kraujo ligomis, padidėjusio prakaitavimo srityse esant odos uždegiminiams procesams.

Pasak L. Tautvydaitės, dažnai teiraujamasi, ar ši procedūra labai skausminga. Gydytoja aiškina, kad kiekvieno žmogaus jautrumo slenkstis yra individualus, tad pojūtis procedūros metu gali varijuoti nuo lengvo dilgčiojimo iki uodo įkandimo. Siekiant išvengti bet kokio diskomforto, prieš procedūrą zonos, kuriose bus atliekamos injekcijos, gali būti papildomai nuskausmintos ar pašaldomos, tokiu būdu maksimaliai sumažinant jautrumą.

Gydytojos teigimu, taip pat dažnai nerimaujama, ar užblokavus prakaitavimą pažastyse ar kitoje problematiškoje zonoje, jis nepadidės kitose kūno vietose. Specialistė pripažįsta, kad išties, prakaitavimas gali pagausėti tam tikrose srityse – galvos, sprando, kartais krūtinės, tačiau labai neženkliai, nes, atliekant procedūrą, užblokuojami tik vos keli bendro kūno paviršiaus ploto procentai.

Specialistė sako, kad kaip alternatyvą botulino injekcijoms, galima rinktis ir kitą, ne mažiau efektyvų rezultatą užtikrinantį padidėjusio prakaitavimo gydymo būdą – procedūras mikroadatiniu frakciniu lazeriu „Secret RF“. Procedūrų metu į gydomos odos sritį suvedamos ypatingai plonos auksinės mikroadatos, kuriomis į visus odos sluoksnius paskleidžiama radiodažnio energija. Frakcinio radijo dažnio terapija termiškai suardo prakaito liaukas, nedarydama poveikio aplinkiniams audiniams. Apie 45 minutes trunkančios procedūros metu taikomas vietinis nuskausminimas, todėl diskomfortas vos juntamas. Iš karto po jos galima sugrįžti prie įprastos veiklos. Jau po pirmos procedūros prakaitavimas sumažėja iki 40 procentų, o po 2-3 procedūrų kurso rezultatu galima džiaugtis iki 10 mėnesių.

„Tiek prakaitavimo gydymas botulino toksino injekcijomis, tiek frakciniu lazeriu atliekamos procedūros – tai saugūs, greiti ir efektyvūs sprendimai, padedantys išvengti daugelio nepatogumų ir leidžiantys džiaugtis žymiai pagerėjusia gyvenimo kokybe. Turint padidėjusio prakaitavimo problemą, visuomet verta pasikonsultuoti su specialistais ir, pasirinkus Jums tinkamiausią metodą, pamėginti ją išspręsti“, – baigdama pokalbį pabrėžia gydytoja dermatologė Laura Tautvydaitė.

TAIP PAT SKAITYKITE