Mollers

Kava ir sveikata – suderinama?

Žiniasklaida dažnai visuomenei pateikia ne pačius geriausius duomenis ir statistiką apie kavą… Bet ar tikrai kavos vartojimas toks žalingas kaip tai bandoma įrodyti?

Kiek daugiau panaršę po medicinos puslapius internete ir paskaitę apie naujai atliktus tyrimus galime drąsiai teigti – didžioji dalis informacijos pateikiama pop-žiniasklaidoje yra klaidinga.

Puodelis kavos ryte yra „truputėlį“ daugiau nei ritualas.

Vis didesnis atliekamų tyrimų kiekis, kartu su sparčiai tobulėjančiomis medicininių tyrimų technologijomis leidžia mūsų numylėtajai kavos pupelei ir gėrimui, ruošiamam iš jos, lengviau atsikvėpti. Pastarieji tyrimai ypač džiugina – juodas ir tirštas gėrimas turi nepakartojamą kiekį teigiamų savybių – pradedant sumažinta diabeto susirgimo galimybe, baigiant kepenų ligomis.

Panagrinėkime kas vyko prieš šimtmečius ir kaip į tai reiktų žiūrėti dabar.

XVII amžiuje, Anglijoje, kava labai sparčiai populiarėjo dėl vienos priežasties – tai vienas iš nedaugelio dalykų (dėl didelio finansinio atotrūkio tarp skirtingų socialinių klasių) kuriuo galėjo mėgautis kiekvienas. Turbūt vienas iš faktorių, kuris turėjo poveikį ir tolesniam kavos populiarėjimui. Tais laikais kavos puodelis kavinėje (tiesa, jos tuomet taip nesivadino) kainavo smulkiausią piniginį vienetą – vieną centą. Taip, kava nebuvo prestižiškas gėrimas, tačiau už labai nedidelį mokestį kiekvienos socialinės klasės atstovas galėjo tiesiog gurkšnoti nepaprastai skanų gėrimą ir pasidžiaugti intelektualiu pokalbiu su pašnekovu priešais jį. Tai buvo viena iš nedaugelio pramogų, kurias sau galėjo leisti visi.

Dabar, kai kavos suvartojamas kiekis yra kiek daugiau nei 2,000,000,000 puodelių per dieną – kad būtų galima paprasčiau įsivaizduoti, tai už tokią pinigų sumą galima nusipirkti lėktuvą „Boing 777“. Kava užsitarnavo pačio populiariausio gėrimo titulą (ir tai yra antras labiausiai prekiaujamas produktas pasaulyje… Po naftos) – bet ar tai teigiama ar neigiama žinia, kalbant apie visuomenės sveikatą?

Kokia nauda slypi gėrime iš paskrudintos pupelės?

Jeigu reiktų išvardinti pagrindines ligas, nuo kurių kava padeda apsisaugoti – antrojo tipo (cukrinis) diabetas, Parkinsono liga, kepenų ligos (įskaitant ir kepenų vėžį). Kalifornijos universitete atlikti tyrimai įrodė nepakartojamą faktą – kava padeda subalansuoti testoteronų ir estrogenų (vyriškų ir moteriškų hormonų) veiklą organizme, kurių tinkama veikla užkerta kelią antro lygio cukrinio diabeto vystymuisi. Harvardo visuomenės sveikatos akademija taip pat atliko tyrima, kurioje dalyvavo daugiau nei 7000 sergančiųjų diabetu. Per 4 metus, visų padidinusių savo suvartojamą kavos kiekį maždaug dviem puodeliais tikimybė susirgti antrojo tipo diabetu pavojus sumažėjo 11%.(1)

Kava padeda užkirsti kelią Parkinsono ligai.

JAV mokslininkai atliko tyrimą, kuriame buvo susietas kavos vartojimas ir tikimybė susirgti Parkinsono liga. Citata iš mokslinių tyrimų instituto McGill pasaulinio sveikatos centro straipsnyje „Neurologija“ (Neurology): „Didesnis kavos ir kofeino suvartojimas asocijuojamas su ženkliai sumažinta rizika susirgi Parkinsono liga“ (vert. Iš anglų kalbos, originalas: „higher coffee and caffeine intake is associated with a significantly lower incidence of Parkinson’s disease“). Be to, kava gali padėti sušvelninti Parkinsono liga sergančiųjų judesių nekoordinuotumą! (2)

Kepenų ligos, įskaitant ir kepenų vėžį.

Reguliariai vartojant kavą sumažėja rizika susirgti kepenų ciroze – medicinos rūpybos programa Kalifornijoje, JAV nustatė, jog kava sumažina kepenų cirozės išsivystymo galimybę net iki 22%. (3)


Kava gali pagerinti širdies veiklą.

Medicinos centro (BIDMC) ir Harvardo visuomenės sveikatos akademijos mokslininkai ištyrė, jog 2 puodeliai kavos per dieną gali sumažinti tikimybę susirgti širdies nepakankamumu net iki 11%. Pabrėžiama, jog kaip faktoriaus nereikėtų pamiršti ir bendros organizmo veiklos, medžiagų apykaitos, bei suvartojamo kofeino kiekio. (4)

Rizikos.

Geriant per didelius kiekius kavos, kaip ir netinkamai vartojant bet kokį produktą, galima ir pakenkti savo sveikatai. Ypač pabrėžiama nemiga, kuri atsiranda nuo netinkamo įpročio gerti kavą kelios valandos iki einant miegoti. Moterys savo nėštumo metu turėtų atsisakyti kavos ar produktų su kofeinu. Išgeriant didelius kiekius kavos vienu metu, žmogaus organizmas gali netekti daug skysčių ir sukelti dehidrataciją – todėl patartina savo gėrimų racioną papildyti nemažu kiekiu vandens (apskritai, bendrai sveikatai palaikyti rekomenduojama per dieną suvartoti bent 3 litrus vandens). Apibendrinant – tinkamai vartojama, kava gali padėti palaikyti sveiką gyvenseną ir gerą savijautą, tačiau nereiktų ja piktnaudžiauti. Tinkamai subalansuotas kavos vartojimas pagerins bendrą sveikatą ir padės apsisaugoti nuo ligų.

Tad skanios kavos ir… Į sveikatą! 🙂


Šaltiniai

1.http://www.medicalnewstoday.com/articles/275979.php
2.http://www.coffeeandhealth.org/research-centre/neurodegenerativedisorders/coffee-and-parkinson’s-disease/
3.http://www.medicalnewstoday.com/articles/45124.php
4.http://www.healthnews.com/en/news/Women-Who-Enjoy-Daily-Cup-of-Coffee-May-Reduce-Stroke-Risk/3t1GOwGcT4Zebadnf03hPI/

Ranigast sos

TAIP PAT SKAITYKITE