REXSAN

Esminiai virtuvės įrankiai vegetarams ir veganams

Esminiai virtuvės įrankiai vegetarams ir veganams

Sunku paneigti tą faktą, kad tinkami virtuvės įrankiai – svarbi maisto gaminimo proceso dalis, nesvarbu, ar esate veganai, vegetarai, ar ne. Naudojant atitinkamus prietaisus ne tik lengviau ruošti patiekalus, bet ir galima paversti neretai nuobodų, ilgai užtrunkantį darbą įdomia, malonia patirtimi. Todėl rekomenduojama investuoti į priemones, kurios atitiks Jūsų poreikius. Be abejo, nereikia įsigyti krūvos naujų įrankių – norint mėgautis didžiuliu skirtumu, tereikia kelių protingų pirkinių. Tokie patogūs prietaisai kaip garų puodas ar blenderis yra puikūs ne tik žmonėms, norintiems paįvairinti savo patiekalus, bet ir tiems, kurie tiesiog nori į savo racioną įtraukti daugiau vaisių ir daržovių. Jų naudojimas sutaupo laiką, pinigus ir palengvina gaminimo procesą.

Greitpuodis

Jis paverčia visą ruošimo procesą žymiai greitesniu. Svarbiausia, kad šis prietaisas tinka ruošti įvairius dalykus. Jame galima lengvai išvirti visus veganams ar vegetarams būtinus produktus:

  • džiovintas pupeles, kutas ankštines daržoves,
  • ryžius,
  • kruopas,
  • daržoves.

Čia ruošiami patiekalai nepraranda savo svarbiausių maistinių medžiagų, kurių taip reikia valgantiems tik žalumynus ir pieno produktus, o maistas išlieka šiltas itin ilgai. Tai ypač pravartu tiems, kurie negali skirti daug laiko maisto gaminimui. Prieš eidami miegoti tiesiog sudėkite avižinius dribsnius ar bolivinę balandą į greitpuodį, o ryte jie bus paruošti valgymui.

Stikliniai indeliai

Kasdienis maisto gaminimas atima daug laiko, ypač po ilgos, sunkios darbo dienos. Nors tokie daiktai kaip talpus greitpuodis ar kokybiškas garų puodas pagreitina šį procesą, ingredientų parengimas vis tiek užtrunka. Todėl daugelis tuo užsiima savaitgaliais, patiekalus ruošia visai savaitei, o gaminiai laikomi specialiuose induose. Tačiau esant žaliavalgiu, veganu ar vegetaru neretai tenka apmąstyti ir savo poveikį aplinkai. Tokiu atveju verčiau rinktis laikyti likučius ar supakuoti pietus į stiklinius indelius.

Juos galima saugiai naudoti šaldiklyje, orkaitėje, mikrobangų krosnelėje ir indaplovėje, todėl maisto šildymas ir priemonės valymas – itin lengvas. Į stiklą neįsigeria jokie kvapai, skonis. Taip pat jie neteršia gamtos, o tinkamas rinkinys – gana nebrangus ir tinka naudoti ilgiau nei įprastiniai indeliai. Todėl laikui bėgant sutaupoma pinigų ir bent minimaliai prisidedama prie aplinkos tausojimo.

Garų puodas

Perėjus prie augalinės dietos, neretai padidėja suvartojamų daržovių kiekis. Šių produktų garinimas yra daugelio veganų, vegetarų pasirinktas ruošimo būdas. Taip gaminamos daržovės:

  • išlaiko savo struktūrą, spalvą,
  • nepraranda maistinių medžiagų, vitaminų.

Toks maistas išlieka itin sveikas, o procesui užtenka tik vandens (nereikia aliejaus ar kitokių riebalų). Tai pravartu tiems, kurie nori sumažinti blogojo cholesterolio kiekį kraujyje. Šiame puode taip pat galima gaminti įvairius patiekalus.

Prieskonių malūnėlis

Garų puodas sveikai, skaniai paruoš Jūsų patiekalus, bet jų pagardinimui dažnai tenka sukaupti didelę prieskonių kolekciją. Tokie pagardai gali žymiai pakeisti, patobulinti maisto skonį, o tai itin aktualu gaminant vegetarišką, veganišką maistą. Tokiu atveju labai praverčia malūnėlis, kuriame juos galima smulkinti. Šis įrankis pravers esminiams prieskoniams – kmynų sėkloms, ciberžolei, cinamonui, juodiesiems pipirams bei linų sėmenims, kurie – didelis augalinio pagrindo omega-3 šaltinis.

Taip ir lengvai pagardinsite savo rytinius žalumynų kokteilius. Taip pat, esant reikalui, malūnėliu galite sumalti sėklas ar riešutus.

Blenderis

Šis prietasias praverčia ir šiaip gaminant maistą, bet pradėjus vartoti tik augalus, jo nauda padvigubėja. Vartojant tik vaisius ir daržoves, uogas, neretai rytais ruošiama „žaliuosius“ kokteilius, todėl toks aparatas tampa būtinybe.

Jis puikus dėl įvairių priežasčių, o viena svarbiausių – smulkinimo metu nesunaikinami žalumynuose esantys celiuliozės, granulozės pluoštai. Todėl čia ruošiami glotnučiai, pesto padažas ir kiti augalinio pagrindo gardėsiai išlieka itin maistingi, duoda reikiamos energijos visai dienai bei suteikia sotumo jausmą. Jis ir garų puodas – puiki kombinacija ruošti patiekalus, kurių esminis pagardas yra padažai.

Sulčiaspaudė

Dar viena nepakeičiama priemonė, ypač žaliavalgiams. Kasdien mūsų organizmas turi gauti reikiamą kiekį mineralų, tokių kaip geležis, kuris paprastai įsisavinamas valgant mėsą ar žuvį. Todėl vegetarams ir veganams rekomenduojama vartoti sojos produktus, riešutus, sėklas, ankštines daržoves.

Norint reguliariai gauti atitinkamą kiekį tokių maistinių medžiagų, verta rinktis rytais spausti sultis. Taip patogiu, paprastu ir skaniu būdu suvartosite daugiau vitaminų ir antioksidantų.

Čia įvardintas greitpuodis, garų puodas, blenderis ir kitos priemonės – pravartūs maisto gaminimo, pagardinimo ir laikymo įrankiai. Ruošimo metu jie padeda užtikrinti, kad patiekalai išlaikytų svarbiausias savo maistines medžiagas, vitaminus ir mineralus, kurių ypatingai reikia laikantis specifinės dietos. Jie taip pat pravers ir tiems, kurie nori žengti pirmą žingsnį sveikesnės mitybos link.

Ranigast sos

TAIP PAT SKAITYKITE