Nobel biocare

Ar saugu valgyti lietuviškus grybus?

Įsibėgėjus grybų sezonui į Radiacinės saugos centrą prie Sveikatos apsaugos ministerijos kreipiasi sunerimę gyventojai. Prisiminę avariją Černobylio atominėje elektrinėje, jie vis dar baiminasi dėl grybų taršos, norėtų įsitikinti, kad grybai, augantys Lietuvos miškuose, nėra radioaktyvūs.

Grybai kaupia įvairius mikroelementus, juose gali kauptis ir radioaktyvios medžiagos. Radiacinės saugos centras atlieka tokio pobūdžio taršos tyrimus. Grybuose tiriamas radioaktyviojo cezio (Cs-137) savitasis aktyvumas, nes šio radionuklido į aplinką daugiausia pateko po avarijos Černobylyje. Be to, šis radionuklidas yra gana ilgaamžis, savo chemines savybes gali išlaikyti apie trisdešimt metų.

Radiacinės saugos centre kasmet atliekami įvairių valgomųjų rūšių grybų, surinktų skirtinguose šalies miškuose, radiologiniai tyrimai. Šiais metais grybų bandiniai buvo rinkti Vilniaus, Druskininkų, Zarasų, Šalčininkų, Širvintų rajonų miškuose, Labanoro girioje ir Varėnos miškuose, kuriuose ypač gausu grybautojų. Tirtuose grybų bandiniuose cezio savitasis aktyvumas neviršijo 150 Bq/kg (leistinas lygis maisto produktuose yra 600 Bq/kg). Radiologiniai grybų tyrimai šiais metais bus atliekami ir toliau.

Pasitvirtino ankstesnių tyrimų rezultatai, kad kai kurių rūšių grybai labiau kaupia radioaktyvųjį cezį. Didesnis cezio savitasis aktyvumas nustatomas raukšlėtuose gudukuose, rudajame piengrybyje. Palyginti „švarūs” grybai yra voveraitės, baravykai, ūmėdės. Gyventojai neturėtų nerimauti dėl to, kad grybuose aptinkama radioaktyviojo cezio, nes paprastai grybai yra verdami, radioaktyvusis cezis patenka į nuovirą, todėl išvirtuose grybuose jo lieka nedaug. Radiacinės saugos centro specialistai įvertino, kad netgi tuo atveju, jei gyventojas per metus suvalgytų 100 kg žalių labiausiai radioaktyvųjį cezį kaupiančių grybų, gautų tik vieną šimtąją dalį visos gyventojui leistinos apšvitos.

Jeigu gyventojams kelia abejonių jų pačių surinkti ar turguje įsigyti grybai, Sveikatos apsaugos ministerija kviečia kreiptis į Radiacinės saugos centrą (Kalvarijų g. 153, Vilnius) arba į Radiacinės saugos centro skyrius Kaune, Klaipėdoje ir Šiauliuose, kur grybai bus ištirti radiologiškai.

Ranigast sos

TAIP PAT SKAITYKITE