Agatas

Ekspertai įvertino klasika tapusių pomidorų sulčių naudą sveikatai

Pomidorų sultys

„Nuodingi obuoliai“, „vilko persikai“, „auksiniai obuoliai“ – kaip tik nebuvo vadinami pomidorai, kol tapo įprasti ant Europos gyventojų stalo. Vienas iš populiariausių produktų, pagamintų iš pomidorų, – pomidorų sultys su druska ir pipirais yra tapęs klasikiniu deriniu, kuris siūlomas net lėktuvo keleiviams skrydžio metu. Kuo jos ypatingos ir kada verta išgerti pomidorų sulčių stiklinę?

Manoma, kad pomidorai yra kilę iš Pietų Amerikos. Remiantis skirtingų istorinių šaltinių duomenimis, pirmaisiais pomidorais mėgavosi actekai apie 700-uosius metus. Europiečiai su šiuo vaisiumi, kuris dažniausiai priskiriamas daržovėms, susipažino tik XVI a., kai pirmieji tyrinėtojai atrado naująjį žemyną.

Įdomu tai, kad iš pradžių pomidorai buvo laikomi nuodingais ir buvo auginami tik dėl grožio. Pirmieji paragauti „nuodinguosius obuolius“ išdrįso italai. Šiandien pomidorai yra itin mėgstami ir vertinami, kaip ir jų sultys. Pastarosios itin mėgstamos ir Lietuvoje – pernai bendrovės „Eckes-Granini Lietuva“ užsakymu atliktos apklausos duomenimis, pomidorų sultis dažnai vartoja 27 proc. šalies gyventojų.

„Kai pernai užsakėme Lietuvos gyventojų apklausą, norėjome įsitikinti, ar mūsų sulčių gamyklos populiariausių sulčių sąrašas sutampa su vartotojų pasirinkimu. Buvome teisūs – Lietuvoje dažniausiai vartojamos apelsinų, obuolių ir įvairių vaisių sultys. Nuo trečios vietos vos keliais procentais atsilieka pomidorų sultys, kurias dažniausiai renkasi vyrai ir vyriausi tyrimo dalyviai“, – komentuoja didžiausios šalyje sulčių, nektarų ir vaisių gėrimų gamintojo „Eckes-Granini Lietuva“ vadovas Marius Gudauskas.

Pasak jo, pomidorų sultys ne veltui yra vadinamos klasika – ko gero nemažai šalies gyventojų iki šiol atsimena į stiklinę tarą supilstytas pomidorų sultis, kurios buvo dažnos parduotuvių lentynose iki nepriklausomybės atgavimo. Gaminti pomidorų sultis namuose buvo ir įprastas šeimininkių užsiėmimas.

„Dažniausiai vaisių sultys vartojamos malšinant troškulį ar pasmaguriauti vietoj deserto, nemažai vartotojų jas renkasi norėdami papildyti vitaminų atsargas. Kai kalbame apie pomidorų sultis, drąsiai galime teigti, kad jos yra ne tik maistingos, bet taip pat turi nedaug angliavandenių“, – vardija M. Gudauskas.

Padeda virškinimui

Pasak „Gintarinės vaistinės“ vaistininkės Robertos Janulytės, pomidorų sultys itin naudingos virškinimui ir kepenų veiklai.

„Pomidorų sultyse gausu likopeno, kuris mažina kepenų negalavimų rizikas. Taip pat jos pasižymi dideliu skaidulų kiekiu, todėl itin tinkamos vartoti tiems, kuriuos vargina virškinimo sunkumai ar vidurių užkietėjimas. Reguliarus pomidorų sulčių vartojimas skatina žarnyno veiklą. Visgi sergantys GERL (gastroezofaginio refliukso liga) turėtų šių sulčių vengti, nes jos skatina skrandžio rūgšties sekreciją“, – sako ji.

Remiantis Amerikos vėžio tyrimų instituto ataskaita, nustatyta, kad pomidorų sultyse esantis likopenas ir kiti karotinoidai mažina įvairių vėžio formų riziką. Tyrime teigiama, kad vyrų, vartojančių daug likopeno, kasos vėžio rizika sumažėja 30 proc. Vaistininkė pataria atsargiau vertinti tokias naujienas.

„Deja, nėra vieno maisto produkto, kuris 100 procentų apsaugotų nuo onkologinių ligų. Įvairių susirgimų išvengti padeda tik sveika mityba, pakankamas judėjimas, tinkamas darbo ir poilsio balansas, puoselėjama emocinė sveikata. Jei sveikai maitinsimės ir neturėsime žalingų įpročių, didesnė tikimybė, kad ilgiau išliksime sveiki ir kupini jėgų“, – sako R. Janulytė.

Penktasis skonis – „umami“

Pasak M. Gudausko, pomidorų sultys itin tinkamos ir laikantis dietos, nes jos pasižymi nedideliu kaloringumu – 100 ml pomidorų sulčių turi vos 17 kilokolorijų ir tik 2 g cukrų.

„Pomidorų sultys yra vienas iš nedaugelio produktų, kurį gaminant naudojama druska. Ji pomidorų sulčių skoniui suteikia pikantiškumo“, – aiškina „Eckes-Granini Lietuva“ vadovas.

Pomidorams, kaip ir mėsai, jūros gėrybėms, grybams, sūriams ar sojų padažui priskiriamas „umami“, penktasis, skonis – jis ypatingas tuo, kad yra juntamas visu liežuvio paviršiumi. Dėl šios priežasties neretai „umami“ vadinamas natūraliu skonio stiprikliu, kuris žadina apetitą ir padeda sustiprinti bet kurio patiekalo skonį.

„Pomidorai ir pomidorų padažas yra įprasti maisto produktai, be kurių jau neįsivaizduojame mėsos, makaronų patiekalų. Vis dėlto maistui ruošti gali būti naudojamos ir pomidorų sultys – jos tinkamos ne tik atsigerti, bet ir troškinti įvairius patiekalus, paskaninti padažus“, – pataria M. Gudauskas.

Ranigast sos

TAIP PAT SKAITYKITE