REXSAN

VLK: būtinų kompensuojamųjų vaistų vaistinės privalo turėti kasdien

Valstybinė ligonių kasa prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VLK) nuolat peržiūri ir koreguoja vaistinėje būtinų turėti kompensuojamųjų vaistų bei medicinos pagalbos priemonių (MPP) sąrašus. Būtinų turėti vaistų sąraše daugiausia yra tokių kompensuojamųjų vaistų, kurių pacientams prireikia dažniausia. Svarbu, kad vaistinės jų turėtų, o pacientams nereikėtų jų ieškoti kitose vaistinėse.

Vaistinėje būtinų turėti kompensuojamųjų vaistų ir medicinos pagalbos priemonių sąrašai sudaromi atsižvelgiant į tai, kokių vaistų mūsų šalyje skiriama dažniausiai. Į šiuos sąrašus įrašomi vaistai ir priemonės, kuriems per mėnesį yra išrašoma daugiau kaip 2500 kompensuojamųjų receptų ir juos gamina 2 ar daugiau gamintojų. Paprastai sakant, tai yra pigiausių, dažniausiai pacientų naudojamų, generinių vaistų sąrašas.

„Pavyzdžiui, dabar būtinų turėti kompensuojamųjų vaistų sąraše yra 57 bendrinių pavadinimų vaistų grupės: tai pigiausi generiniai kraujospūdį mažinantys, skausmą malšinantys, širdies veiklą gerinantys vaistiniai preparatai, antibiotikai infekcinėms ligoms gydyti, vaistai nuo cukrinio diabeto, astmos, pernelyg didelio akispūdžio ir kiti dažniausiai pacientams skiriami kompensuojamieji vaistai, kurių priemoka būtų mažiausia. Vaistinėse taip pat privalu turėti pigiausių ir dažniausiai vartojamų MPP – diagnostinių juostelių gliukozės kiekiui kraujyje nustatyti, sauskelnių suaugusiesiems“, – teigia VLK Vaistų kompensavimo skyriaus vyriausioji specialistė Aistė Šertvytytė-Vičienė.

Pacientams, įsigyjantiems kompensuojamųjų vaistų ir MPP, svarbu žinoti, kad kiekvienoje vaistinėje kasdien turi būti pigiausių vaistų ir MPP, o vaistininkas privalo pirmiausiai pasiūlyti tokių vaistų ir MPP, už kuriuos pacientas nepermokėtų. Pasitaiko, kad vaistinė neturi būtinojo vaisto su mažiausia priemoka, tuomet paciento prašymu privalo jį užsakyti, kad jis būtų pristatytas. Keičiantis kompensuojamųjų vaistinių preparatų ir MPP kainynams nuolat koreguojami ir vaistinėje būtinų turėti kompensuojamųjų vaistų bei MPP sąrašai. Šiuos, reguliariai atnaujinamus, sąrašus galima rasti ČIA.

Ligonių kasos rūpinasi, kad pacientai visada galėtų vaistinėse įsigyti pigiausių būtinųjų vaistų sąraše esančių vaistų, todėl vaistinėse atliekant kontrolės procedūras, kaskart siekiama patikrinti, kaip vaistinės laikosi sutartyse su ligonių kasomis numatytų įsipareigojimų turėti ir pacientams pasiūlyti būtinųjų vaistų ir MPP. Nustačius, kad vaistinė pažeidžia sutarties sąlygas, taikomos sutartyje numatytos priemonės – bauda 290 eurų.

VLK specialistai pataria: įsigydami vaistų ar MPP, visada prašykite, kad vaistininkas monitoriuje parodytų visų tos pačios veikliosios medžiagos vaistų sąrašą ir paaiškintų, kokia yra kiekvieno iš jų mažmeninė kaina, kiek kompensuojama Privalomojo sveikatos draudimo fondo lėšomis  ir kiek turi sumokėti pacientas. Šiame sąraše rekomenduojama išsirinkti tą, kuriam yra taikoma mažiausia priemoka.

Kviečiame apsilankyti VLK profilyje Facebook: https://www.facebook.com/vlk.lt

 

TAIP PAT SKAITYKITE