Venoruton spray purškalas kojoms

Ukrainoje užregistruoti 2 poliomielito atvejai

Šių metų rugsėjo 1 d. Ukrainoje užregistruoti 2 poliomielito atvejai. Susirgo 4 metų ir 10 mėnesių vaikai. Abu atvejai yra Užkarpatės srityje,  turinčioje bendras sienas su Rumunija, Vengrija, Slovakija ir Lenkija. Ukrainos skiepijimo apimtys siekia vos 50 proc., o pilnam viruso išnaikinimui reikalingos ne žemesnės nei 95 proc. apimtys.

2014 metais Pasaulio sveikatos organizacija (toliau – PSO) įspėjo, kad dėl labai žemų skiepijimo apimčių Ukrainoje egzistuoja rizika poliomielito viruso išplitimui.

PSO duomenimis, Ukrainos gyventojai nepakankamai informuojami apie vakcinacijos naudą ir svarbą, todėl daugėja nepaskiepytų kūdikių, vaikų ir suaugusiųjų asmenų ir kyla dideli vakcinomis valdomų ligų protrūkiai (raudonukės, kokliušo, epideminio parotito bei tymų).

Nepaisant to, kad 2002 metais Europos Regionas buvo sertifikuotas kaip laisvas nuo poliomielito Tadžikistane 2010 metais kilo didžiulis šios ligos protrūkis. Šioje šalyje paskutinis klinikinis poliomielito atvejis buvo užregistruotas 1997 metais, bet skiepijimo nuo poliomielito apimtys buvo per žemos viruso plitimo sustabdymui ir 2010 metais kilo didžiulis šios ligos protrūkis. Atlikti tyrimai parodė, kad ligą sukėlė virusas tuo metu cirkuliuojantis Pakistane. Protrūkis nusinešė 29 vaikų gyvybes, o daugiau kaip 480 vaikų liko paralyžuoti. Liga išplito ir į kaimynę Rusiją, Turkmėnistaną, Kazachstaną . Šiose šalyse buvo infekuota 19 vaikų iš kurių vienas mirė.

Poliomielito situacija Lietuvoje

Lietuvoje paskutinis šios ligos atvejis užregistruotas 1972 metais. Lietuvoje vaikai nuo poliomielito yra skiepijami 5 vakcinos dozėmis (2,4,6,18 mėnesių bei 6-7 metų). Pastaruoju metu skiepijimo apimtys Lietuvoje nežymiai sumažėjo, tačiau išlieka gana aukštos apie 97 proc.,  bet derėtų nepamiršti, kad išlieka įvežtinių ligos atvejų rizika.
Trumpai apie Poliomielito infekciją

Vienintelis poliomielito infekcijos šaltinis yra žmogus. Pagrindinis plitimo kelias – fekalinis oralinis. Užsikrečiama per maistą, vandenį, nešvarias rankas. Poliomielito inkubacinis periodas trunka 3-35 dienas, dažniausiai 7-14 dienų. Būdinga dvibangė ligos eiga. Liga prasideda ūmiai, simptomai gali būti panašūs į respiracinę infekciją. Ligai progresuojant, kyla antroji banga, kuri pasireiškia paralyžiais. Paralyžiai dažniausiai nesimetriški, dažniau pažeidžiami kojų, nei rankų raumenys ir stambūs raumenys dažniau negu smulkūs. Sveikimo periodas užtrunka keletą mėnesių, neretai raumenų funkcija visiškai neatsistato. Specifinių gydymo priemonių nuo šios ligos nėra.  PAGRINDINĖ POLIOMIELITO KONTROLĖS PRIEMONĖ – SKIEPAI. Skiepijamos dviejų tipų poliomielito vakcinos: gyva, per burną skiepijama OPV vakcina (Sabino vakcina) ir užmušta, injekcijomis skiepijama IPV vakcina (Salko vakcina). Abiejų vakcinų sudėtyje yra pirmo, an
tro ir trečio tipo poliomielito virusų. Lietuvoje nuo 2007 m. yra skiepijama tik IPV vakcina. Mūsų šalyje nuo poliomielito pradėta skiepyti (OPV vakcina) 1957 metų.
PATARIMAI  KELIAUTOJAMS
Kelionės metu:
kuo dažniau plaukite rankasvartokite tik švarų neužterštą vandenį bei maistą.venkite artimo kontakto su sergančiais žmonėmis
Prieš kelionę:
pasidomėkite kokios ligos plinta šalyje į kurią keliausite ir kokios yra šių ligų apsaugos priemonėsįsitikinkite, kad vaikai yra paskiepyti visais Lietuvos Respublikos profilaktinio skiepijimo kalendoriuje nurodytais skiepais.suaugusiem asmenims prieš kelionę vertėtų kreiptis į gydytoją ir pasitarti dėl nespecifinių profilaktikos priemonių bei skiepų suaugusiems.
Patarimus keliautojams galite rasti čia:
http://www.ulac.lt/lt/keliautojams
Dėl iškilusių klausimų kreipkitės į Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro specialistus:
Tel.: 8 5 2300 124
El. p.: ulac@ulac.lt
Facebook paskyroje: https://www.facebook.com/UzkreciamujuLiguIrAidsCentras
Daugiau apie poliomielitą skaitykite čia:
http://www.ulac.lt/ligos/P/poliomielitas
Parengė ULAC Imunoprofilaktikos skyriaus visuomenės sveikatos specialistė Ana Kaverkinienė

TAIP PAT SKAITYKITE