Žlugo vienu prestižiškiausių Kauno sporto klubų laikytas „Ąžuolynas”. Ąžuolyno parke veikiančio klubo turtas už 9,5 mln. litų parduodamas iš varžytinių. Kol kas objektu niekas nesidomi.
Gali virsti viešbučiu
Sporto ir sveikatingumo centrui „Ąžuolynas” ieškoma naujų savininkų. Šį mėnesį rengiamos jau antros varžytinės, per kurias tikimasi parduoti klubą už 9,5 mln. litų.
Vis dėlto, net pavykus rasti pirkėją, 9,5 mln. suma padengtų tik nedidelę įsiskolinimų dalį. Klubo skolos sunkmečiu išaugo iki 40 mln. litų. Didžiausi kreditoriai – užsienio bendrovės ir vienas Lietuvos bankas. „Ąžuolynas” skolingas ir privatiems asmenims.
Akivaizdu, kad sporto centrą valdanti bendrovė STV norėtų parduoti „Ąžuolyną” kuo brangiau. Tačiau vargu, ar Kaune atsiras norinčiųjų tęsti prabrangaus sporto klubo ir sveikatingumo centro veiklą.
Nekilnojamojo turto ekspertai prognozuoja, kad Ąžuolyno parke esantis stiklinis pastatas, nepaisant visų sporto klubui išleistų investicijų, bus įsigytas viešbučiui arba biurams. Tik, žinoma, ne už tokią kainą, kokios šiuo metu tikisi „Ąžuolyno” pardavėjai.
Kol kas niekas neperka
„Per pirmąsias varžytines turtą bandėme parduoti už 10 mln. litų, bet niekas nesusidomėjo. Dabar artėja antros varžytinės, tačiau ir vėl tyla, niekas neprašė parodyti turto”, – skėsčiojo rankomis „Ąžuolyno” varžytinių administratorius Kęstutis Stankus.
Paklaustas apie tolesnius kreditorių veiksmus, jis prognozavo, kad objekto kaina bus dar mažinama.
„Jeigu niekas neperka, vadinasi, kaina per didelė. Kreditoriai spręs, ar mažinti ir kiek mažinti kainą, o gal bus nuspręsta toliau pardavinėti objektą be varžytinių”, – samprotavo K.Stankus.
Kreditoriai nusprendė visą turtą – pastatus, žemės sklypą ir visus įrenginius – parduoti kartu.
Per krizę pritrūko klientų
Varžytinių administratoriaus teigimu, pagrindinis kreditorių tikslas yra išlaikyti objektą veikiantį, kol jį įsigis nauji savininkai.
„Neturime galimybių investuoti, imtis naujų veiklų. Siekiame, kad klubas veiktų ir būtų patrauklus investuotojams. Uždarius klubą jo būklė pradėtų prastėti”, – kalbėjo K.Stankus. Jis įsitikinęs, kad naujieji savininkai galėtų tęsti klubo veiklą. K.Stankus neatmeta ir tikimybės, kad „Ąžuolyno” pastate veiks viešbutis arba biurai.
„Teniso aikštynų gal nenaikintų, pernelyg daug į juos investuota”, – svarstė varžytinių administratorius.
Sužlugdė sunkmetis
Nuo klubo įkūrimo „Ąžuolyne” dirbanti vyriausioji finansininkė Laima Gudauskienė sako, kad buvo dedamos didelės viltys į sporto centrą.
„Dar 2007 m. klubas klestėjo, niekas negalvojo, kad gali taip atsitikti, – pasakojo L.Gudauskienė. – Viską sužlugdė krizė. Anksčiau buvo prestižas turėti klubo abonementą, o per krizę visi pradėjo galvoti, kur leisti pinigus, ir sportui nebeliko.”
Jos teigimu, anksčiau daug uždirbti pavykdavo iš kolektyvinių abonementų, kuriuos užsakydavo įmonės. Sunkmečiu jos nutraukė sutartis arba sportuoti ėmė siųsti mažiau žmonių.
Pavyzdžiui, 2007 m. klube apsilankė 41 tūkst. žmonių, 2009 m. – 32 tūkst., 2010 m. – 25 tūkst.
Vadina geru kąsneliu
Nekilnojamojo turto bendrovės vadovas Povilas Mickevičius įsitikinęs, kad sveikatingumo centras „Ąžuolynas” – gera prekė.
„Komercinis sektorius atsigauna, o ir pats klubas yra geros būklės. Be to, jis – Žaliakalnyje, prestižinėje vietoje”, – P.Mickevičiaus nuomone, ilgai pirkėjų klubui ieškoti nereikės.
Kitos nekilnojamojo turto bendrovės Kauno biuro vadovas Saulius Umbrasas įsitikinęs, kad parduoti sporto centrą pavyks, bet reikės įdėti pastangų.
„Perkant komercinį objektą, visuomet skaičiuojama, ar atsipirks ir kiek. Surasti klientą įmanoma, bet reikia ieškoti ir įrodinėti, kad pirkti verta”, – kalbėjo S.Umbrasas.
Specialistai nesiėmė vertinti objekto kainos, nes nėra atlikę vertinimo.
Idėja: modernus klubas
Idėja Žaliakalnyje kurti prestižinį sporto klubą kilo prieštaringai vertinamam kauniečiui verslininkui Andriui Augūnui. Jis domėjosi sportu, kurį laiką buvo Lietuvos teniso federacijos prezidentas.
A.Augūno bendražygis, klube dirbantis nuo jo įkūrimo Taurantas Macijauskas prisiminė: „Tada mieste veikė vienas kitas sporto klubas, bet nebuvo nė vieno naujo, kuriame būtų moderniausi treniruokliai. A.Augūnas nusprendė investuoti į tokį objektą, nes tikėjo jo sėkme.”
Teritorija, kurioje įkurtas „Ąžuolynas” priklausė sporto draugijai „Žalgiris”. Naujakuriai renovavo aštuonių teniso aikštelių dangą, nugriovė tribūnų pastatą ir vietoj jo pastatė modernų sporto klubą.
„Andrius tikėjo, kad mieste toks klubas turės pasisekimą ir iš tikrųjų iš pradžių susidomėjimas buvo didžiulis”, – kalbėjo T.Macijauskas.
Klube nuo įkūrimo dirbanti L.Gudauskienė sako, kad sporto centrą pirmiausia įsteigė bendrovė „Tora”. Jai bankrutavus objektas perėjo į bendrovės STV rankas.
Įkūrėjo asmenybė – spalvinga
Bendrovės „Tora” vadovas Andrius Augūnas, įkūręs sporto centrą „Ąžuolynas”, iš Lietuvos skubiai išvyko į JAV po to, kai neišaiškintomis aplinkybėmis buvo nušautas jo buvęs verslo partneris Valdas Jakutis.
Šiandien jau neabejojama, kad 2004-aisiais V.Jakutis tapo samdomo žudiko auka. Ši žmogžudystė taip ir liko neišaiškinta.
Didelės apimties bylą tyrę Vokietijos pareigūnai teigė, kad per A.Augūno ir V.Jakučio įsteigtą bendrovę „Tora” buvo organizuojama cigarečių kontrabanda.
„Šis verslininkas investavo milijonus į teniso aikštynus, dabar esantys Kaune yra geriausi Baltijos valstybėse”, – sakė Kauno teniso klubo prezidentas Mindaugas Skvarnavičius apie A.Augūną ir jo šalia „Ąžuolyno” įkurtą teniso aikštyną.
Po V.Jakučio nužudymo skubiai išvykdamas į JAV A.Augūnas atsisveikino ir su teniso aikštėmis, ir su prestižinėse Kauno ir Palangos vietose pastatytais savo individualiais namais. Jis kitiems savininkams perleido ir savo svajonių sporto centrą „Ąžuolynas”.