Būtina kuo skubiau patvirtinti priklausomybės ligomis sergančių asmenų gydymo įkainius, o Valstybės kontrolė privalo atlikti auditą dėl narkomanams gydyti skirto preparato metadono įsigijimo ir naudojimo.
Parlamentarai trečiadienį po pateikimo pritarė tai numatančiam Seimo nutarimo projektui. Toliau šis dokumentas bus svarstomas parlamento komitetuose.
Pagal projektą, iki spalio 31 dienos Vyriausybė turėtų nustatyti asmenų, sergančių priklausomybės ligomis, gydymo programų efektyvumo vertinimo kriterijus ir patvirtinti įkainius.
Valstybės kontrolę norima įpareigoti iki gruodžio 1-osios atlikti tyrimą dėl teisinių ir ekonominių-finansinių pagrindų, kurie leido valstybinėms institucijoms ar kitoms įstaigoms taikyti viešuosius pirkimus vaistiniam preparatui „Metadon” įsigyti ir jį naudoti Lietuvoje.
Seimas nutarimo projektu taip pat siūlo sukurti vieningą informacinę asmenų, turinčių psichikos ir elgesio sutrikimų, vartojant psichoaktyviąsias medžiagas, duomenų bazę.
Dokumente pabrėžiama, kad būtina priimti teisės aktus, nustatančius vieningą gydymo, psichosocialinės reabilitacijos ir reintegracijos paslaugų sistemą asmenims, sergantiems priklausomybės ligomis.
Projekto autorių teigimu, būtina ištirti, kokiais teisės aktais vadovaujantis į Lietuvą įvežamas metadonas ir kokiais teisės aktais vadovaujantis nustatomas jo poreikis, naudojimas gydymo tikslais, kokiu pagrindu jis naudojamas ne gydymo tikslais, kas buvo to organizatoriai, iniciatoriai ir dalyviai.
„Ištirti, kas ir kokiu pagrindu bei tikslu įteisino metadono naudojimą areštinėse”, – rašoma Seimo nutarimo projekte.
Seimo nutarimo projektą pristačiusi konservatorė Vincė Vaidevutė Margevičienė teigė, kad besigydančiųjų nuo narkomanijos metadonu daugėja, tačiau valstybės institucijos nesugeba tinkamai kontroliuoti šio vaisto naudojimo.
Užpernai vieno litro talpos pakuotėse į Lietuvą įvežta 12 tonų šio vaistinio preparato, pernai – taip pat apie 12 tonų.
Pakaitinis palaikomasis gydymas opioidiniais vaistiniais preparatais taikomas keturiuose priklausomybės ligų gydymo centruose ir 13 psichikos sveikatos centrų.