Gydytojai neturėtų gėdytis savo pacientų klausti apie jų seksualinį gyvenimą.
Tyriai rodo, kad problemos miegamajame gali būti rimtų ligų rodiklis ir seksualinių sutrikimų ignoravimas gali reikšti ankstyvų pavojingų ligų požymių ignoravimą, praneša „Associated Press“.
Seksualinių funkcijų sutrikimai gali reikšti, kad pacientas serga širdies nepakankamumu, depresija ar kitomis ligomis, pranešama penktadienį išleistoje ataskaitoje. Ataskaitą išleidusi gydytoja Rosemary Basson tvirtina, kad seksas yra svarbi medicinos dalis, tačiau jis dažnai laikomas nesusijusiu su likusia medicina.
R. Basson ir kitas leidinio autorius gydytojas Willibrordas Weijmaras Schultzas, iš Groningeno Universiteto medicinos centro, tyrinėja daugybę medicininių duomenų bazių ieškodamas seksualinių funkcijų sutrikimų ir kitų ligų, tokių kaip širdies nepakankamumas, diabetas, depresija, sklerozė ar Parkinsono sindromas sąsajų. Daugeliu atveju seksualinės problemos buvo tarsi raudona vėliava perspėjanti apie artėjančią ligą.
„Jei vyras ateina pas gydytoją skųsdamasis sutrikusia erekcija, tai jau gali būti aiškus ligos rodiklis“, – sako Niujorko Universiteto medicinos centro seksualinės sveikatos specialistas Andrew MsCulloughas. Gydytojams stipriai rekomenduojama imtis iniciatyvos ir patiems klausti savo pacientų apie jų seksualinį gyvenimą: su kuo jie mylisi, kaip dažnai ir ar naudoja apsisaugojimo priemones.
Gydytojas Jonathanas Zenilmanas sako, kad žmonės nepradės patys pasakoti apie savo seksualinį gyvenimą, jei gydytojai jų neklaus. Bendrosios praktikos gydytojai dažnai nesupranta, kad seksualiniai sutrikimai gali būti rimtos ligos simptomai.
Pavyzdžiui, erekcijos sutrikimas, dažniausiai pasitaikanti vyresnio amžiaus vyrų problema, gali signalizuoti apie širdies ligą. Tyrime, kuriame dalyvavo 132 vyrai, kuriems buvo operuota širdis, paaiškėjo, kad daugiau nei pusė iš jų turėjo erekcijos sutrikimų.
Moterims sunkiau nustatyti ryšį tarp lytinių sutrikimų ir kitų ligų. „Moterys neturi akivaizdaus signalo, kuris liudytų apie problemą“, – sako R. Basson. Tačiau moters nenoras mylėtis 26 procentais atvejų būna susijęs su depresija. Tai gali būti ir kitų ligų simptomas: hormonų sutrikimai, kepenų ligos, diabetas.
Jei gydytojai pasinaudotų seksualinių problemų siunčiamais signalais, jie, galbūt, laiku galėtų pradėti gydyti kitą rimtesnę ligą. „Pirmas diabeto simptomas gali būti erekcijos sutrikimas, – sako J. Zenilmanas – galbūt to žmogus ir nenori pripažinti, tačiau liga nustatyta laiku gali būti išgydoma.“
Depresijos atveju, pacientai gali gyventi su šia liga metų metus ir jos negydyti. Jei medikai sugebėtų įžvelgti depresijos ir seksualinių santykių sutrikimo sąsają, pacientams liga būtų diagnozuota daug anksčiau ir jie galėtų pradėti gydytis. Be to, jei seksualinės problemos gali būti blogos sveikatos požymiai, geresnio sekso perspektyvos galbūt paskatintų pacientus sveikiau gyventi.