Ar kada nors pagalvojote, kad iš pirmo žvilgsnio nekaltas pasisėdėjimas prie televizoriaus su gardžiais užkandžiais ir smagia kompanija gali tapti daugelio sveikatos sutrikimų priežastimi? LNK laidos „Sveikatos ABC” vedėja Rima Balanaškienė atskleidė tikrąją televizoriaus žalą ne tik psichinei, bet ir fizinei žmogaus sveikatai.
– Kokią žalą mūsų fizinei sveikatai daro televizoriaus žiūrėjimas?
– Televizorius tampa vienu iš aršiausių XXI amžiaus priešų. Jis žaloja tiek psichinę, tiek fizinę žmogaus sveikatą. Televizoriaus sukurtas elektromagnetinis laukas trikdo galvos smegenų didžiųjų pusrutulių žievės veiklą, dėl to skauda galvą, akis, pablogėja regėjimas. Televizoriaus kineskopas pasižymi savybe didinti žmogaus organizmui kenksmingų teigiamų jonų susidarymą, dėl to padidėja irzlumas, dirglumas, nuovargis, sumažėja darbingumas, gali atsirasti miego sutrikimų. Be to, kineskopas prie ekrano pritraukia įvairias aplinkoje esančias bakterijas, mikroorganizmus, dulkes, o tai gali būti pavojinga alergiškiems žmonėms, ypač sergantiems bronchine astma, plaučių ligomis.
– Vadinasi, laisvalaikis prie televizoriaus gali sukelti rimtų sveikatos sutrikimų?
– Nuolatinio televizoriaus žiūrėjimo rezultatas – fizinio aktyvumo stoka. Kiekvienas esame patyrę, kad ilgiau sėdint prie televizoriaus pavargsta atskiros kaulų (nepatogi stuburo ir pečių padėtis), raumenų (pečių juostos apkrova) grupės. Fizinio aktyvumo stoka skatina nutukimą, trikdo medžiagų apykaitą, sukelia virškinimo sistemos sutrikimus, nes valgomas nesveikas maistas, nekontroliuojamas maisto kiekis. Be to, ilgalaikis televizoriaus žiūrėjimas netinkamai apšviestoje aplinkoje labai kenkia akims, jos pervargsta, vystosi sausų akių sindromas, ilgainiui akys nusilpsta, atsiranda įvairios akių ligos. Visoms organizmo sistemoms yra pavojingas stresas, kurį patiria žmogus, kai įsijautęs žiūri vieną ar kitą daug emocijų sukeliančią programą.
– Kaip tos žalos išvengti?
– Jeigu neįmanoma gyventi be televizoriaus, laisvalaikį prie televizoriaus reikėtų leisti protingai. Nežiūrėkime visų laidų iš eilės, nesėdėkime nepatogiai, labai arti ekrano, blogai apšviestoje patalpoje, neužkandžiaukime menkaverčiu maistu, įsijautę į įtempto siužeto programą, atsirinkime tas laidas, kurios yra vertingos šviečiamuoju ir auklėjamuoju požiūriu. Visuomet įvertinkime, ar nebūtų geriau tuo laiku pasivaikščioti gryname lauke, pabūti prie tekančio vandens, pušynuose, pasportuoti, pažaisti judriuosius žaidimus, paplaukioti baseine, pasinaudoti gydomosiomis procedūromis – šitaip galima atkurti naudingų neigiamų jonų balansą ir sustiprinti organizmą.
– Ar žala vaikams ir suaugusiesiems tokia pati?
– Vaiko organizmas dar jautriau reaguoja į neigiamą televizoriaus poveikį. Visame pasaulyje atlikta tūkstančiai tyrimų bandant išsiaiškinti, kaip nuolatinis televizoriaus žiūrėjimas veikia vaikų miegą, svorį, mokslo rezultatus, elgesį, regėjimą, emocijas ir t.t Ilgalaikis televizoriaus žiūrėjimas neigiamai veikia tiek psichinę, tiek fizinę vaiko sveikatą. Televizinė reklama vaikams suteikia vienpusišką informaciją apie mitybą, dėl to formuojasi nesveiki valgymo įpročiai, organizmo medžiagų apykaita sulėtėja, o vėliau atsiranda antsvorio, virškinimo problemų. Vaikų regos organų funkcijos formuojasi iki 10-12 metų. Todėl besaikis televizoriaus žiūrėjimas gali lemti vaiko regos sutrikimus. Be to, ribojamas vaiko fizinis aktyvumas, todėl susilpnėja jo raumenys, nukenčia vaiko nervų sistema, smegenys gauna mažiau deguonies, dėl to vaikai auga pasyvūs, piktesni, irzlūs, sutrinka miegas, slopinamas gebėjimas mąstyti, kalbos naudojimas, vaizduotė, lėtėja protinis vystymasis. Nustatyta, kad nuo televizoriaus žiūrėjimo pradžios praėjus vos 30 sekundžių žmogaus smegenų veiklos aktyvumas sulėtėja, pasiekiamas tam tikras atsipalaidavimas, mažėja budrumas ir mąstymas. Taigi vaikas tarsi užhipnotizuojamas ir žiūri viską iš eilės, nes jam dar sunkiau nei suaugusiam vertinti ir analizuoti, kas iš tiesų yra svarbu.
– Kaip atšilus orams derėtų leisti laisvalaikį, kad jis ne tik nežalotų sveikatos, bet ir ją gerintų?
– Kiekvienas pasirenka tokį laisvalaikį, kuris jam teikia daugiausia gerų emocijų. Pirmiausia svarbu surinkti bendraminčių kompaniją, kuriai netrūktų įdomių laisvalaikio organizavimo idėjų. Tačiau sveikiausia būtų kuo daugiau laiko praleisti gamtoje, pasilepinti saulės ir vandens teikiamais malonumais, išbandyti įvairias pramogas, pakeliauti, o kam trūksta adrenalino – nevengti ekstremalių nuotykių, kurie paliktų neužmirštamų įspūdžių.
– Kokių pageidavimų dažniausiai sulaukiate iš žiūrovų dėl laidoje nagrinėjamų sveikatos temų?
– Paprastai sveikatinimo laidų žiūrovai yra vidutinio ir vyresnio amžiaus žmonės, todėl ir jų keliami klausimai atspindi šio amžiaus problemas: sąnarių, širdies, virškinimo, akių ligos bei įvairūs vyriški ir moteriški negalavimai. Pastaruoju metu žiūrovai darosi drąsesni ir visai nesigėdija pateikti netgi labai asmeniškų ir gana intymių klausimų. Be abejo, be su medicina susijusių klausimų, dažnai būna pateikiami klausimai apie sveikatos sistemos politikos problemas ir bėdas, su kuriomis tenka susidurti kiekvienam pacientui. Žiūrovai su mumis bendrauja labai aktyviai – po kiekvienos laidos mus pasiekia kelios dešimtys įvairių klausimų, prašymų, patarimų. Todėl labai noriu padėkoti visiems mūsų laidos žiūrovams, kad jie mus žiūri, mūsų klausia ir mumis pasitiki.