Mollers

Pagal burnos skalavimo skysčio vartojimą Lietuva – viena paskutiniųjų Europoje

Tarp Vakarų Europos gyventojų neatsiejama burnos priežiūros kultūros dalimi tapę burnos skalavimo skysčiai tik pradeda įsitvirtinti Lietuvos rinkoje. Kol kas šia Lietuvoje naudojasi vos kiek daugiau nei 5 proc. žmonių.

Pagal burnos skalavimo skysčių pardavimus Lietuva yra vienoje paskutiniųjų vietų Europoje – 2010 m. buvo išleidžiami 0,75 Lt vienam žmogui. Tai yra 13,5 karto mažiau negu išleidžia britai, 11 kartų mažiau negu Italijos gyventojai ir 5 kartus – negu vokiečiai.

Lenkija, Latvija ir Estija taip pat lenkia Lietuvą pagal burnos skysčių vartojimą. Lenkai burnos skalavimo skysčiams vidutiniškai išleidžia dvigubai daugiau nei lietuviai. O latviai bei estai atitinkamai 18,4 ir 24,8 proc. daugiau nei Lietuvos gyventojai.

Pasak Lietuvos odontologų rūmų nario, daktaro Arūno Rimkevičiaus, dirbančio viešojoje įstaigoje „Vilniaus universiteto ligoninės Žalgirio klinika”, Lietuvoje yra gajus stereotipas, kad norint išsaugoti sveiką burnos ertmę ir dantis, užtenka kasdien valytis dantis šepetėliu su dantų pasta.

Tačiau ši priemonė nepadeda sunaikinti visų bakterijų, kurios sukelia dantenų uždegimus ir pažeidimus, nemalonų burnos kvapą ir apnašų susidarymą.

„Daugelis Vakarų šalių gyventojų rytą pradeda su dantų pasta ir burnos skalavimo skysčiu. Lietuvoje dažniausiai apsiribojama tik dantų pasta, nors ji sunaikina vos 25 proc. burnoje esančių bakterijų. Savo ruožtu kai kurie burnos skalavimo skysčiai sunaikina iki 99 proc. visų burnoje esančių bakterijų”, − pabrėžia A. Rimkevičius.

Kiekvienais metais atliekami sociologiniai ir rinkos tyrimai rodo, kad dauguma Vakarų Europos valstybių, JAV, Kanados ir Australijos gyventojų dantų skalavimo skysčius vartoja reguliariai.

JAV burnos skalavimo skysčiai turi giliausias naudojimo tradicijas. Daugelis amerikiečių reguliariai vartoja burnos skalavimo priemones.

Amerikos odontologų asociacija (ADA) rekomenduoja kasdien naudoti burnos skalavimo skysčius ir rinktis tik patikrintus produktus. Per 155 tūkst. odontologų jungianti organizacija rekomenduoją rinktis vieną populiariausių pasaulyje dantų skalavimo skysčių – „Listerine”.

JAV „Listerine” yra vienintelis burnos skalavimo skystis, kurį ADA rekomenduoja naudoti stabdant dantų apnašų susidarymą. Pasaulyje lyderiaujantį antiseptinį burnos skalavimo skystį kasdieniniam naudojimui rekomenduoja ir Lietuvos odontologų rūmai.

„Lietuvos odontologų nuomonė sutampa su daugelio pasaulių odontologų pozicija – rinktis patį efektyviausią burnos skalavimo skystį. Kol kas burnos skalavimo skysčių naudojimo kultūra Lietuvoje tik formuojasi, tačiau ilgainiui mūsų šalyje turėtų įsitvirtinti Vakaruose vyraujančios tendencijos”, − įsitikinęs A. Rimkevičius.

Pasak A. Rimkevičiaus, kasdieninis burnos skalavimo skysčių naudojimas kartu su dantų valymu bei dantų siūlu ir reguliarūs profilaktiniai vizitai pas odontologus sumažina galimybę susirgti dantų arba dantenų ligomis kelis kartų.TAIP PAT SKAITYKITE