Rudenį vis daugiau lankytojų sulaukia baseinai, sveikatingumo centrai. Šiaulių visuomenės sveikatos centro specialistai primena, kad sveikatingumo paslaugas teikiantys darbuotojai privalo laikytis visų higienos reikalavimų.
O klientai turėtų neužmiršti, kad po maudynių netvarkinguose baseinuose galima užsikrėsti kojų ir nagų grybeliu, bet ir infekcinėmis žarnyno ligomis. Apie tai skaitykite interviu su Šiaulių visuomenės sveikatos centro Visuomenės sveikatos saugos kontrolės skyriaus vedėja Josana Motiejauskaite.
Baseine neturėtų būti nei per šalta, nei per daug tvanku
– Ar Šiaulių visuomenės sveikatos centro specialistai randa daug pažeidimų baseinuose?
– Per 2010 metų 10 mėnesių patikrinti 6 Šiaulių mieste ir rajone veikiantys baseinai (ir didieji, ir mažieji). Iš viso juose atlikta 12 patikrinimų, 6 kartus buvo skirtos administracinės nuobaudos. Dažniausiai nustatomi pažeidimai: darbuotojai nepasitikrinę sveikatos, neišklausę higienos mokymo ir pirmosios pagalbos teikimo kursų. Taip pat patalpų ir įrangos priežiūra vykdoma ne pagal teisės aktų reikalavimus, vandens tyrimų rezultatai neatitiko higienos normos reikalavimų.
– Kur galima rasti informacijos apie baseino vandens kokybę, temperatūrą ir pan.?
– Dažnai baseinų lankytojai nekreipia dėmesio į prie įėjimo į baseino patalpas iškabintas baseinų vidaus tvarkos taisykles. Visuomenės sveikatos specialistai ragina atidžiau perskaityti tokią informaciją. Jeigu baseino darbuotojai tinkamai atlieka savo pareigas, vartotojai tikrai suras informacijos apie vandens nukenksminimą, jo rodiklius (temperatūrą, pH, liekamojo aktyvaus chloro arba kitos vandens dezinfekcijai naudojamos medžiagos liekamąjį kiekį). Klientas turi teisę žinoti, kokiame vandenyje jis maudosi.
– Kokia turi būti vandens temperatūra baseinuose? Ar žiemą baseinų vanduo privalo būti šiltesnis?
– Vandens temperatūra priklauso nuo to, kokios paskirties yra baseinas. Jei tai sporto baseinas, jo vandens temperatūra turi būti 24-28 ºC, plaukimo ir maudymosi baseine – 26-29 ºC, vaikų baseinuose 29-32 ºC.
Baseino patalpose neturėtų būti nei per šalta, nei per daug tvanku. Šaltuoju metų laikotarpiu temperatūra turėtų būti 18-22 ºC, santykinis oro drėgnumas – 35-60 proc., šiltuoju – 18-28 ºC, santykinis oro drėgnumas – 35-65 proc.
– Kokia vandens temperatūra privalo būti populiariose sūkurinėse voniose? Ar teikiant šią paslaugą teikti būtina laikytis higienos normoje nustatytų reikalavimų?
– Sūkurinėms vonioms taikomi tie patys reikalavimai kaip ir mažiesiems baseinams. Vandens temperatūra turi būti 38-42 ºC.
– Kaip prižiūrimi vaikų baseinai?
– Vaikų baseinuose temperatūra gali būti 29-32 ºC. Jie turi būti prižiūrimi ir tvarkomi pagal higienos normos reikalavimus, skirtus visiems baseinams.
– Kuo ypatinga baseinų priežiūra?
– Baseinų vanduo privalo atitikti geriamojo vandens kokybės reikalavimus. Vanduo turi būti atitinkamai paruošiamas: koaguliuojamas, filtruojamas, dezinfekuojamas. Visų baseinų dugnas turi būti valomas ne rečiau kaip 2 kartus per savaitę, o sienos – ne rečiau kaip vieną kartą per dvi savaites. Baseinų vandenį ir patalpas reikia nuolat prižiūrėti, netgi tada, kai baseino paslaugos neteikiamos. Jame esantis vanduo turi būti dezinfekuojamas.
Mažųjų baseinų, kurie neturi recirkuliacinės sistemos (t. y. iš baseino išbėgęs vanduo atgal į jį negrįžta), vanduo nėra dezinfekuojamas, tačiau po kiekvieno panaudojimo vanduo turi būti išleidžiamas, pats baseinas dezinfekuojamas, išvalomas ir vėl prileidžiama vandens.
Naudojantis bendrais dušais, būtina mūvėti šlepetes
– Kiek kartų per dieną turi būti valomos baseino patalpos, dušai ir persirengimo kambariai?
– Persirengimo kambariai, dušinės, tualetai turi būti valomi su dezinfekuojamaisiais valikliais ne rečiau kaip 2 kartus per dieną. Valymui bei dezinfekcijai naudojamos cheminės medžiagos turi atitikti Lietuvos Respublikos teisės aktų reikalavimus bei būti naudojamos pagal paskirtį.
– Ar yra nustatyta skaičius, kiek baseine turi būti dušų ir tualetų?
Dušų ir tualetų turi tiek, kad klientai galėtų laisvai nusiprausti. Dušinėse 1 dušas skiriamas 5 lankytojams. Persirengimo kambariuose, pagal higienos normos reikalavimus, privalo būti plaukų džiovintuvai.
– Kokiomis ligomis galima užsikrėsti lankantis netvarkinguose baseinuose, persirengimo kambariuose?
– Baseinų lankytojai per tinkamai neparuoštą baseino vandenį gali užsikrėsti įvairiomis infekcinėmis žarnyno ligomis, kurias sukelia vandenyje parazituojantys pirmuonys, taip pat kirmėlinėmis ligomis, kurias sukelia biohelmintai (kirmėlės, perduodamos žmogaus žmogui: dažniausiai pasitaiko spalinukės ir nykštukiniai kaspinuočiai). Taip pat galima užsikrėsti hepatitu A (gelta), virusinės kilmės meningitu. Dažnai pasitaiko kojų ir nagų grybelių ligos. Taigi naudodamiesi bendrais dušais ir siekdami išvengti tiesioginio kontakto su aplinkos daiktais, kuriais naudojasi visi lankytojai, būtinai avėkite šlepetes.
Apie pažeidimus būtina pranešti!
Pastebėjęs, kad darbuotojas pažeidžia higienos reikalavimus, klientas gali kreiptis į Valstybinę visuomenės sveikatos priežiūros tarnybą prie Sveikatos apsaugos ministerijos arba bet kurį teritorinį visuomenės sveikatos centrą. Pastarieji nustatys, ar paslaugos teikiamos tinkamai, o jei ne, pareikalaus, kad higienos normų pažeidimai būtų pašalinti.