REXSAN

Kodėl žmogus pradeda vartoti narkotikus?

Narkotikų kontrolės departamentas prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės supažindina su JAV Nacionalinio priklausomybių nuo narkotikų instituto (NIDA) tyrimų duomenimis, kurie rodo, kad ne vienas veiksnys lemia, kodėl žmogus pradeda vartoti narkotikus.

Dažniausiai narkotikai pradedami vartoti:

Siekiant malonių pojūčių

Daugelis vartojamų narkotikų sukelia stiprų malonumo jausmą. Pradžioje pasireiškiančią euforiją vėliau lydi kiti pojūčiai, kurie priklauso nuo tam tikros narkotikų rūšies. Svaiginimasis narkotikais greitai tampa norma ir žmogus nebejaučia anksčiau patirtų malonų pojūčių, jam narkotiko dozės kaskart reikia vis didesnės ir vis labiau yra pažeidžiama jo smegenų veikla.

Savijautos pagerinimui

Kai kurie žmonės, kenčiantys nuo socialinių rūpesčių, su stresu susijusių sutrikimų ir depresijos, pradeda vartoti narkotikus, manydami, kad taip sumažins nemalonius sielvarto bei nerimo jausmus. Stresas gali turėti didelę įtaką narkotikų vartojimo pradžiai ir piktnaudžiavimui jais, taip pat sveikstančio nuo priklausomybės asmens atkryčiui.

Gebėjimų didinimui

Noras padidinti ar pagerinti savo fizinius ar protinius gebėjimus cheminiu būdu gali būti pradinio eksperimentavimo ir tolesnio narkotikų vartojimo priežastimi. Realybė iš tikrųjų yra kitokia – pavyzdžiui, amfetamino suteiktą energijos antplūdį keičia depresija, nusivylimas, nuovargis, apatija.

Smalsumo vedami ir „kadangi tai daro kiti”

Šiuo požiūriu dėl stiprios bendraamžių įtakos ypač pažeidžiami paaugliai. Jie daugiau yra linkę įsitraukti į „nepatirtą-jaudinantį” ir „rizikingą” elgesį.

Jei narkotikai leidžia žmogui jaustis geriau, ar tai yra problema?

Vartojimo pradžioje gali atrodyti, kad narkotikų poveikis yra pozityvus. Žmogus tiki, kad ir vėliau galės kontroliuoti narkotikų vartojimą. Tačiau psichoaktyvios medžiagos gali greitai užgožti jo gyvenimą.

Pavyzdžiu, alkoholiu apsvaigusiam asmeniui atsisėdus už automobilio vairo, malonus poveikis greitai gali virsti tragedija jam pačiam ir kitiems. Per tam tikrą laiką, tęsiant narkotiko vartojimą, malonus poveikis sumažėja ir narkotiko vartojimas asmeniui tampa jau būtinas tam, kad jis jaustųsi normaliai.

Narkotikų vartotojai pasiekia būklę, kai jie ieško ir vartoja narkotikus bet kur ir bet kokia kaina, nepaisydami iškylančių problemų. Psichoaktyvių medžiagų vartojimas tampa lėtine ir psichikos liga, apibūdinama neįveikiamu potraukiu vartoti narkotikus, nekreipiant dėmesio į žalingas pasekmes.

Tai – smegenų liga, nes narkotikai keičia jų struktūrą ir veiklą. Yra duomenų, kad ir vienas pabandymas sukelia negrįžtamus smegenų veiklos pokyčius.

Priklausomybės ligos turi būti gydomos ir gydymas gali tęstis visą likusį gyvenimą.TAIP PAT SKAITYKITE