Biorythm

Haityje kilus riaušėms dėl choleros epidemijos žuvo du žmonės

Haičio šiaurėje du žmonės žuvo pirmadienį per susirėmimą su Jungtinių Tautų (JT) taikdariais, didėjant pykčiui dėl choleros epidemijos, kuri šioje šalyje nusinešė jau beveik tūkstantį žmonių gyvybių.

Vieno 20-mečio lavonas buvo rastas priešais JT Stabilizavimo misijos Haityje bazę (MINUSTAH) antrojo didžiausio šalies miesto Kap Haitjeno priemiestyje Kvartjė Morene, pranešė vietos pareigūnai.

Anksčiau ten įvyko susirėmimai su demonstrantais, įtūžusiais ant JT misijos ir pareigūnų negebėjimo susidoroti su Haityje besiplečiančia choleros krize, kuri prasidėjo prie mėnesį. JT taikdariai sakė šaudę gindamiesi.

„Iš pradžių (žydrieji šalmai) šaudė, kad minia išsiskirstytų. Vėliau man susidarė įspūdis, kad jie šovė į vieną vyrą”, – sakė vietos pareigūnas Bimpsas Noelis.

Pasak jo, jaunuolis buvo nušautas į nugarą.

„JT tankai buvo apmėtyti akmenimis”, – pridūrė B.Noelis.

„Vienas demonstrantas turėjo ginklą ir šovė į karį, o karys atsakė ugnimi, teisėtai gindamasis, – aiškino MINUSTAH atstovas Vicenzo Pugliese (Vičenzas Puljezė). – Karys nebuvo sužeistas”.

Kitas haitietis jaunuolis buvo nušautas per susirėmimus Kap Haitjeno gatvėse, pranešė vienas policijos šaltinis.

Kap Haitjeno gydytojai ir policija sakė, kad gydomi apie 12 pašautų žmonių, o kai kurių iš jų būklė sunki.

JT pajėgos iš pradžių nenurodė, ar buvo šaudoma koviniais šaudmenimis, tik pripažino, jog buvo naudojamos ašarinės dujos.

Vietos medicinos pareigūnas Yves’as Jasminas sakė naujienų agentūrai AFP, kad apie nukentėjusiųjų buvo išvežti į Žiustiniano ligoninę, tačiau nurodė, kad jie buvo tik lengvai sužeisti. Vienas policijos šaltinis nurodė, kad sužeistųjų buvo 14, tarp jų du sunkiai sužaloti.

„Padėtis labai sudėtinga, o mieste daug smurto. Aš užblokuotas mieste ir negaliu pasiekti ligoninės”, – pasakojo Y.Jasminas.

Prasiveržus smurtui, demonstrantai padegė vieną policijos nuovadą ir joje buvusius automobilius, kaltindami vyriausybę, esą ji „palikusi žmones mirti”, incidento liudininkai pasakojo vietos radijui.

Protestuotojai ypač daug pykčio išliejo ant MINUSTAH. Daugelis kaltina Nepalo karių kontingentą, kuris atvyko į šalį prieš prasidedant choleros protrūkiui spalio viduryje, jog užsieniečiai yra pagrindinis šios epidemijos šaltinis.

JT tiria pranešimus, kad užkrato židinys buvo nutekamojo vandens rezervuarai prie taikdarių stovyklos, esančios netoli centrinio Mirbalė miesto, kuriame yra dislokuoti nepaliečiai. Tačiau Pasaulinė sveikatos organizacija (PSO) pabrėžė, kad rasti protrūkio šaltinį nėra jos svarbiausias prioritetas.

Pranešama, kad protestuotojai apmėtė akmenimis JT taikdarių dalinį centriniame Henšo mieste, esančiame arčiau nei už 50 kilometrų nuo Mirbalė. Šiose riaušėse dalyvavo apie 400 žmonių.

Šie protestai parodė, kad cholera yra „akivaizdi nacionalinio saugumo problema”, – sakė JT humanitarinių reikalų koordinatorius Haityje Nigelas Fisheris.

Nepraėjus nė mėnesiui po pirmojo choleros protrūkio Haityje, patvirtintų jo aukų skaičius pasiekė 917. Kasdien nuo šios ligos miršta daugiau nei 50 žmonių, o užsikrėtusių šiuo metu yra apie 15 tūkstančių.

Daugiausiai aukų cholera nusinešė Haičio centrinėje ir šiaurinėje dalyje, tačiau ši epidemija dar neišplito sostinėje Port o Prense, smarkiai sugriautoje per sausį įvykusį stiprų žemės drebėjimą, nusinešusį 250 tūkst. žmonių gyvybių, o daugiau nei milijoną palikusį be pastogės.


Diena.lt

TAIP PAT SKAITYKITE