Nobel biocare

Gripu ir ŪVKTI vėl serga daugiau lietuvių

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos duomenimis, 45-ąją šių metų savaitę  (lapkričio 8–14 d.) sergamumas gripu ir ūmių viršutinių kvėpavimo takų infekcijų (ŪVKTI) sukeltomis ligomis Lietuvoje, lyginant su prieš tai buvusia savaite, padidėjo.

Bendras penkių didžiųjų Lietuvos miestų sergamumo sezoniniu gripu ir ŪVKTI sukeltomis ligomis rodiklis praėjusią savaitę (39,5 atv./10 000 gyv.) buvo panašus į 2008–2009 metų gripo sezono atitinkamo laikotarpio rodiklį.

Mažiausiai  sergama  Tauragės regione (21,6 atv./10 000 gyv.), daugiausia  – Vilniaus regione (48,4 atv./10 000 gyv.). Šiek tiek mažesnis sergamumas Kauno regione – 47,5 atv./10 000. gyv., Panevėžio – 29,7 atv./ 10 000 gyv.)  ir Alytaus – 29,9 atv./ 10 000 gyv.) regionuose. Iš Lietuvos savivaldybių, Valstybinės visuomenės sveikatos tarnybos prie Sveikatos apsaugos ministerijos duomenimis, didžiausias sergamumas yra Visagino ir Marijampolės miestuose.

Kaip rašoma Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) pranešime, Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro duomenimis, iš 25 šalių, kurios teikia informaciją apie sergamumą, net 24 šalyse registruojamas žemas sergamumas gripu ir ŪVKTI. Malta praneša apie vietinį sergamumo aktyvumą, o Bulgarija – vidutinį. Praėjusią savaitę gauti trys pranešimai apie sunkios ūminės viršutinių kvėpavimo takų infekcijos (SARI) atvejus, nesusijusius su gripu. Daugelio Europos šalių patirtis rodo, kad į gripą panašias ligas ir ūmines kvėpavimo takų infekcijas šiuo metu sukelia ir kiti kvėpavimo takų patogenai, o ne tik gripo virusas. Iš gripo virusų tipų išskiriami: pandeminis A(H1), A(H3) ir B tipo.

Skiepai pripažinti efektyviausia priemone, apsaugančia nuo gripo ir jo sukeliamų komplikacijų. Skiepytis rekomenduojama kasmet prieš prasidedant epideminiam gripo laikotarpiui, lapkritis – labiausiai tinkamas mėnuo. Kadangi kasmet keičiasi gripo virusas ir kasmet kuriama nauja vakcina nuo gripo, skiepytis turėtų ir tie žmonės, kurie skiepijosi pernai. Gripo profilaktika – kur kas pigesnė ir efektyvesnė priemonė nei susirgusiųjų gydymas.


Diena.lt

TAIP PAT SKAITYKITE