Ditel

Geltonosios karštligės protrūkis Angoloje

Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro duomenimis, Angoloje (Afrika) užregistruotas geltonosios karštligės protrūkis. Iki š. m. vasario 11 d. šalyje buvo užregistruota 190 ligos atvejų, iš jų – 37 mirties. Dauguma susirgimų nustatyta Luandos provincijoje, tačiau yra susirgusiųjų ir kitose šalies provincijose.
Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras primena, kad geltonoji karštligė – tai Aedes spp. ar Haemogogus spp. uodų platinama virusinė liga, paplitusi Afrikos ir Pietų Amerikos šalyse.
Inkubacinis ligos periodas – 3-6 d. Ligos pradžia ūmi: pakyla temperatūra iki 39-40˚C, atsiranda galvos, raumenų, juosmens skausmai, nenoras valgyti, vėmimas. Daugumai ligonių būklė per 4 dienas pagerėja, tačiau 15-25 proc. susirgusiųjų per 24 valandas po tariamo pasveikimo liga progresuoja į sunkią hemoraginę karštligę, kuriai būdingas kraujavimas iš vidaus organų, kraujosruvos, gelta, inkstų nepakankamumas. Išsivysčius šiai formai, 20-50 proc. ligonių miršta. Persirgus geltonąja karštlige susiformuoja ilgalaikis imunitetas. Daugiau apie geltonąją karštligę skaitykite čia.
Pagrindinė profilaktikos priemonė nuo geltonosios karštligės (dar vadinama geltonasis drugys) yra skiepai, todėl visiems asmenims, vykstantiems į endemines geltonosios karštligės šalis, rekomenduojama pasiskiepyti. Vykstant į kai kurias šalis skiepas nuo geltonojo drugio yra privalomas, tam reikalingas Tarptautinio skiepijimo ar profilaktikos priemonių pažymėjimas kaip įrodymas apie atliktą skiepą. Tarptautinis skiepijimo ar profilaktikos priemonių pažymėjimas įsigalioja praėjus 10 dienų po vakcinacijos.
Angola reikalauja iš visų, į šalį atvykstančių keliautojų Tarptautinio skiepijimo ar profilaktikos priemonių pažymėjimo su įrašu apie atliktą geltonojo drugio skiepą.
Daugiau informacijos apie šalių reikalavimus dėl geltonojo drugio rasite čia.
Parengė Epidemiologinės priežiūros skyrius

Beata Bukotaitė
8 614 71720
beata.bukotaite@ulac.lt
Švietimo ir komunikacijos skyriaus vedėja
Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras

TAIP PAT SKAITYKITE