Sebamed

EKMO sistema padeda laimėti laiko kovojant dėl paciento gyvybės

Per pusę metų Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikų medikai, panaudoję trumpalaikę kraujotakos palaikymo (EKMO – Esktrakorporinės membarinės oksigenacijos) sistemą, išgelbėjo gyvybę 6 pacientams, kurie išgyventi be šios sistemos neturėjo galimybių, nes jų plaučiai, net ir dirbtinai ventiliuojami, negalėjo atlikti savo funkcijos – prisotinti kraujo deguonies. Santariškių klinikose EKMO sistema sėkmingai naudojama tiems pacientams, kuriems sutrinka plaučių veikla dėl gyvybei pavojingo įvairių priežasčių sukelto ūminio kvėpavimo nepakankamumo, nors įprastai tokios sistemos griebiamasi sutrikus širdies veiklai.
EKMO sistema tiek Lietuvoje, tiek Santariškių klinikose naudojama nuo 1998 metų. Pasaulyje šis metodas skiriamas nuo 1972 m. EKMO sistema užtikrina visišką organizmo kraujotakos palaikymą ir aprūpinimą deguonimi.
Anot medikų, sistema naudojama stacionare, kai paciento būklė yra kritinė, dažniausiai po širdies operacijų arba dėl labai sunkaus plaučių pažeidimo. Prijungus EKMO sistemą, veninis paciento kraujas prisotinamas deguonies bei pašalinamas anglies dioksidas, ir toks kraujas grįžta į paciento kraujo apytaką.
Santariškių klinikų medikai pabrėžia, kad EKMO sistema pati savaime negydo, ji suteikia laiko pritaikyti reikalingą gydymą ir palaiko paciento gyvybę. Šiuo metu klinikose sėkmingai gydomas vienas iš 6 pacientų, kuriam buvo pajungta EKMO sistema dėl kvėpavimo nepakankamumo.
Apie laimėtą kovą su laiku pasakoja Santariškių klinikų Anesteziologijos, intensyvios terapijos ir skausmo gydymo centro 2-ojo anesteziologijos­–reanimacijos skyriaus vedėjas dr. Robertas Stasys Samalavičius: „Mums pavyko iš mirties nagų išplėšti jauną vyrą. Tam prireikė glaudaus bendradarbiavimo ne tik mūsų įstaigos viduje, bet ir su kolegomis iš Respublikinės Klaipėdos ligoninės“.
Robertas Stasys Samalavičius pasakoja, kad ten dirbantys medikai labai atidžiai stebėjo vis prastėjančią jauno vyro sveikatos būklę, nuolat konsultavosi su Santariškių klinikų pulmonologais, anesteziologais–reanimatologais ir galiausiai buvo priimtas sprendimas pacientą, prijungus prie EKMO sistemos, pervežti iš Klaipėdos į Vilnių. Jo būklė buvo tikrai kritinė – nebeveikė plaučiai, sutriko širdies, inkstų bei kepenų veikla. Pasak mediko, per kelias dienas susitvarkė širdies ir kepenų veikla, o plaučiams ir inkstams prireikė daugiau laiko.
R. Samalavičiui antrina jo kolega pulmonologas doc. dr. Rolandas Zablockis: „Nepaprastai džiaugiamės, kad šiam pacientui galėjome prijungti EKMO sistemą. Tiesa, kol kas Lietuvoje EKMO sistemos naudojimą valstybė finansuoja tik pacientams dėl širdies nepakankamumo ar po širdies operacijų, bet šioje situacijoje mūsų įstaiga ištiesė pagalbos ranką kolegoms Klaipėdoje, nes EKMO sistemai reikalingas priemones pacientams, kurių plaučiau nebegali atlikti savo vaidmens, ligoninė pirko iš savo lėšų“, – pasiektais rezultatais džiaugėsi docentas R. Zablockis.

Gitana Letukienė
Vyriausioji specialistė ryšiams su visuomene
VUL Santariškių klinikos
8 5 236 50 97; 8 6 55 19 339
gitana.letukiene@santa.lt

TAIP PAT SKAITYKITE